Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
25 lutego 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.6943 EUR EUR - 4.5143 GBP GBP - 5.2367 DKK DKK - 0.6071
Archiwum
25.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,75 (+ 0,20%), kukurydza MAR21 - 229,25 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 488,25 (+ 0,77%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.02.2021 13:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,40 zł/kg, średnia: 6,02 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Minister Ardanowski: Rolnictwo musi się rozwijać i wieś jest przede wszystkim miejscem produkcji rolnej

Redakcja

- Polski rolnik będzie mógł tak samo funkcjonować, jak jego koledzy w innych krajach Unii Europejskiej – mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkań z rolnikami w województwie kujawsko-pomorskim. – Podstawowym założeniem jakie przyjąłem jest to, aby głównym źródłem dochodów rolników były środki uzyskane z sprzedaży produkcji pochodzącej z własnego gospodarstwa – podkreślił minister.

 

Szef resortu rolnictwa w ostatnich dniach odbył kilka spotkań z rolnikami m.in. w Dobrzyniu nad Wisłą, Chrostkowie, Zakrzewie, Kowalewie Pomorskim i Grucie. Przedstawiał przede wszystkim to, co zostało zrealizowane z Programu Rolnego Prawa i Sprawiedliwości oraz zamierzenia tegoroczne.

 

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że zostało zlikwidowanych szereg barier biurokratycznych, które hamowały możliwości rozwoju małych i średnich gospodarstw. – Dobrze rozwija się rolniczy handel detaliczny. Bez żadnych sztucznych przeszkód rolnik może przetwarzać żywność we własnym gospodarstwie i ją sprzedawać. Wreszcie sytuacja stała się normalna – podkreślił szef resortu. Korzysta z tej możliwości już ok. 5 tys. gospodarstw.

 

Dodał również, ze rozwija się także produkcja marginalna, ograniczona i lokalna. Wzrasta także zainteresowanie sprzedażą bezpośrednią, czyli sprzedażą żywności nieprzetworzonej. Zajmuje się tą formą sprzedaży ok. 10 tys. rolników. – Nie było żadnych wymogów unijnych, to były nasze wewnętrzne wymysły, które hamowały inicjatywę rolników – przypomniał szef resortu. Minister zwrócił uwagę, że wprowadzone przepisy pokazały jak duże zainteresowanie jest wśród rolników możliwościami sprzedaży. – To pokazało, że nie zaginęła wśród nas rolników przedsiębiorczość i inicjatywa – podkreślił minister.

 

Szef resortu zapowiedział także, że zostaną przywrócone w szkołach kuchnie, które będą przygotowywały pełne obiady dla uczniów korzystając z produktów od najbliższych rolników. Minister zapowiedział także przywrócenie jeszcze w tym roku możliwości uruchomienia małych ubojni w gospodarstwie. Oczywiście uboju dokonywać będzie mogła osoba posiadające odpowiednie przeszkolenie.

 

Minister Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił ponadto uwagę na problem związany z budynkami gospodarskimi i podnoszeniem ich uciążliwości dla otoczenia. – Rolnictwo musi się rozwijać i wieś jest przede wszystkim miejscem produkcji rolnej – podkreślił szef resortu rolnictwa. Minister poinformował, że w ramach przygotowywanych przepisów dopiero obiekty gospodarskie, których wielkość będzie przekraczała 210 Dużych Jednostek Przeliczeniowych będą musiały być oddalone od budynków mieszkalnych sąsiadów. W przypadku dużych hodowli w odległości co najmniej 500 metrów od budynków mieszkalnych. Mniejszych obiektów dotyczyć będą regulacje zawarte w Prawie budowlanym, które określa odległość od granicy działek.

 

Potwierdził także utrzymanie uboju rytualnego, gdyż 80 % wołowiny eksportujemy. – Jesteśmy krajem o nadwyżce produkcji żywności, co oznacza, że musimy eksportować, ale nie mamy szans na konkurowanie pod względem ilości, więc chcemy konkurować jakością – podkreślił minister. Szef resortu zwrócił także uwagę na zmieniające się warunki na poszczególnych rynkach światowych. Na zmiany związane np. z rozwojem produkcji rolnej w Rosji, czy w innych regionach świata. – Dlatego musimy postawić na to, co nas wyróżni. W naszym przypadku jest to najwyższa jakość żywności. Jeżeli tego nie będzie, to przegramy konkurencję – przestrzegał minister.

 

Źródło: MRiRW

Może zainteresuje Cię również:

Zakaz uboju rytualnego na miękko. To może być pods

- Do mojego biura poselskiego dzwonią zaniepokojeni rolnicy

Mięso in vitro zastąpi ubój rytualny halal?

Omawiamy poglądy muzułmanów dotyczące mięsa in vitro. Czy mi

Uśpiona „piątka dla zwierząt”. Może wrócić w każde

Poseł Marek Suski był dzisiaj gościem redakcji Radia Plus. J