Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
06 grudnia 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8500 EUR EUR - 4,2721 GBP GBP - 5,0527 DKK DKK - 0,5718
Archiwum
06.12.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 185,75 (+ 0,68%), kukurydza STY20 - 164,75 (0,00%), rzepak LUT20 - 397,00 (+ 0,63%) [euro/tona] +++ +++ +++ 06.12.2019 12:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,78 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Wysoki wskaźnik samobójstw wśród amerykańskich rolników

Redakcja

Wskaźnik samobójstw wśród amerykańskich rolników jest znacznie wyższy niż w pozostałych grupach społecznych. Powodem są ogromne problemy gospodarcze spowodowane niskimi cenami produktów rolnych i wysokim zadłużeniem wielu przedsiębiorstw. Od 2013 r. dochody gospodarstw amerykańskich spadły o około 50 procent.

 

Badanie przeprowadzone przez Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób (CDC) szacuje, że wskaźnik samobójstw wśród rolników jest co najmniej dwa razy wyższy niż w pozostałej części społeczeństwa. Wielu rolników starało się, aby ich samobójstwa wyglądały jak wypadki i rzeczywista liczba jest nawet wyższa. Ponadto w wielu dużych stanach rolnych - takich jak Iowa - do tej pory nie zebrano danych na temat samobójstw rolników.

 

Po kryzysie rolniczym w latach 80. organizacje branżowe oferowały rolnikom nie tylko konkretną programy, które przewidywały wsparcie psychologiczne. Farm Aid, organizacja, której misją jest wspieranie rodzinnych gospodarstw rolnych w USA, twierdzi, że liczba połączeń z infolinią Farmers w 2018 r. wzrosła o 30 procent. Można to potraktować jako poważny sygnał ostrzegawczy o ogromnych trudnościach gospodarzy.

 

Według US Farm Organisation, samobójstwa wśród rolników znacznie wzrosły po spadku cen wielu produktów rolnych, a przedsiębiorstwa borykają się z problemami finansowymi. Podobnie było w latach 80., i dzisiaj również wielu rolników ma ogromne problemy finansowe. W latach 80. amerykańscy rolnicy musieli przetrwać najgorszy kryzys rolniczy od kilkudziesięciu lat. Ceny rynkowe gwałtownie spadły, wykorzystano wysokie pożyczki, a stopy procentowe podwoiły się z dnia na dzień. Wielu rolników musiało zlikwidować swoje gospodarstwa i opuścić ziemię. Liczba samobójstw gwałtownie wzrosła. - W kryzysie rolniczym w latach 80. przeżyliśmy piekło - mówi Donn Teske, rolnik i prezes Kansas Farmers Union. Wiosną 1985 r. tysiące rolników wyruszyło do Waszyngtonu. Nieśli ze sobą setki czarnych krzyży z imionami rolników, którzy odebrali sobie życie. Zanieśli je pod budynek USDA i wbili je w ziemię

 

Amerykańskie organizacje rolnicze zadają teraz dwa pytania: co doprowadziło te gospodarstwa do tego krytycznego punktu? Co mogą zrobić rolnicy, aby powstrzymać negatywny rozwój? Według stowarzyszeń rolników za stres finansowy odpowiedzialne są nie tylko niskie ceny surowców lub ekstremalne warunki pogodowe. Część problemów wynika również z przeszacowania możliwości gospodarczych przedsiębiorstw. Dzisiejsze pokolenie amerykańskich rolników w wieku od 40 do 60 lat często musi spełniać oczekiwania własnych rodzin, które nie pracują już w rolnictwie. Rodziny te często chcą zachować farmy, mimo że nie współpracują już ze sobą i nie mają wglądu w problemy. Ponadto obecni rolnicy często kupowali własność innych członków rodziny i tym samym obciążali operację wysokimi długami, których nie można teraz spłacić.

 

W przeszłości rodziny zakładały, że rolnicy wykupują udziały pozostałych członków rodzin nie będących rolnikami i proces ten kontynuowano w każdym pokoleniu. Pozostałe pokolenie było wtedy pokoleniem, które również obwiniało go za możliwą utratę farmy. Odpowiedzialni za napiętą sytuację ekonomiczną wielu gospodarstw są zatem nie tylko niskie ceny lub katastrofy pogodowe, ale także wysokie zadłużenie poprzez spłatę należności pozostałym członkom rodziny. Tutaj organizacje rolnicze dostrzegają znaczącą przyczynę zadłużenia i bardzo wysokie wskaźniki samobójstw w gospodarstwach rodzinnych.