Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
12 sierpnia 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7558 EUR EUR - 4,4123 GBP GBP - 4,9028 DKK DKK - 0,5925
Archiwum
12.08.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 177,50 (- 0,14%), kukurydza LIS20 - 163,75 (+ 0,15%), rzepak LIS20 - 376,50 (+ 0,80%) [euro/tona] +++ +++ +++ 12.08.2020 14:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,60 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++

Szef Agro Unii zapowiada spektakularne manifestacje

Paweł Hetnał

Wczoraj pod kancelarią premiera odbyła się konferencja prasowa z udziałem szefa Agro Unii. Michał Kołodziejczak poinformował, iż mimo deklaracji ze strony Mateusza Morawieckiego, do spotkania z rolnikami nie doszło. - Jeżeli sytuacja nie będzie się zmieniała, to będziemy zmuszeni do podjęcia odpowiednich kroków, które w telewizji będą wyglądały spektakularnie. Dajemy jeszcze szansę. Chcemy działać spokojnie i merytorycznie z korzyścią dla państwa polskiego i polskich rolników – zapewniał lider Agro Unii.

 

- Jestem w drodze do Białej Podlaskiej. Tam mamy jutro sprawę w sądzie. Pewnie niektórzy z was pamiętają jak 17 lipca powstrzymaliśmy wybijanie zdrowych świń w miejscowości Dawidy. Był to z jednej strony akt desperacji, a z drugiej obywatelski obowiązek. Rolnicy nie pozwolili w taki społecznym czynie zabić zdrowych świń. Teraz 12 rolników będzie sadzonych w Białej Podlaskiej za to że wstrzymali czynności administracyjne, z których później i tak weterynaria się wycofała, bo na drug dzień można je było wykonać – mówił na wczorajszej konferencji prasowej Michał Kołodziejczak, który spotkał się z dziennikarzami pod kancelaria premiera. - Do tego nie doszło, a odstąpienie od czynności. To tak jakby weterynaria przyznała, że rolnicy mają rację. Niestety za tym wszystkim idą dalsze kroki prawne w naszym kierunku. Na wniosek weterynarii, my będziemy sądzeni za to, że nie pozwoliliśmy zabić zdrowych świń. Uratowaliśmy wiele gospodarstw, które do dzisiaj mogą funkcjonować – podkreślał lider Agro Unii.

 

Kołodziejczak w dalszej kolejności przeszedł do meritum wczorajszej konferencji. - Premier kilka dni temu zobowiązał się, że spotka się z nami, rolnikami. Na spotkaniu z sadownikami z Agro Unii pozostawił takie zobowiązanie. Później był bardzo trudny kontakt z kancelarią premiera, która kontaktowała się z nami. M. in. dyrektor rządowego centrum informacji rządowej, kontaktował się z nami. Jak to było później, to nawet nie chcielibyśmy za bardzo ujawniać tych rozmów, żeby nie działać na szkodę państwa polskiego. Rozmowy prowadzone w taki sposób, to nie przez organy rządowe, ale gdzieś na polskiej wsi. To my moglibyśmy uczyć w jaki sposób zachowuje się z honorem i zasadami. Nie chcielibyśmy być traktowani w ten sposób. Ciągle jesteśmy jako Agro Unia, jako sadownicy, gotowi aby z panem premierem się spotkać. Byliśmy zapraszani na spotkanie organizacji rolniczych w Centralnej Bibliotece Rolniczej, ale formuła tych spotkań, w których nie bierze udziału pan premier jest po prostu wyczerpana. Formuła porozumienia rolniczego bis, które prawdopodobnie miało się odbyć, nas kompletnie nie interesuje. Minister Jan Krzysztof Ardanowski z prezesem KRIR pokazali jak można nieudolnie działać. Już drugi miesiąc działa porozumienie rolnicze, które miało rozwiązać problemy i miało trwać maksymalnie 6 tygodni – przypomniał Kołodziejczak.

 

- Kiedy strajkowaliśmy w Warszawie, w Białej Podlaskiej kilkaset gospodarstw zostało wygaszonych bez odpowiedniej podstawy prawnej. Można powiedzieć bez podstawy prawnej.– mówił szef Agro Unii, sygnalizując kolejny problem, jakim zajmuje się jego organizacja. - My tę sprawę będziemy niedługo zgłaszać. Wiemy też, że dokumenty odnośnie tej sprawy już powinien albo już bada Główny Lekarz Weterynarii. Powinien prowadzić nad tym wszystkim nadzór i powinien się do tego wszystkiego odnieść. Dzisiaj tylko powiem, że kilkaset gospodarstw nie może hodować świń, bo weterynaria, która działał bez odpowiednich podstaw, zakazała hodować świń polskim rolnikom – alarmował Kołodziejczak.

 

Do innych tematów poruszonych podczas tej konferencji, powrócimy w kolejnych publikacjach. 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Michał Kołodziejczak: PiS wycisnął z rolników wszy

- Dziś internet obiega informacja na temat tego, że poseł Zj

Większość rolników nie potrafi zainteresować się w

Wczoraj w Piotrkowie Trybunalskim miało dojść do spotkania r

Holendercy rolnicy są wkurzeni. Protestują i będą

Holenderscy rolnicy, przy wsparciu niemieckich kolegów, zabl