Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8014 EUR EUR - 4.5546 GBP GBP - 5.2376 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
15.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 219,50 (- 0,57%), kukurydza CZE21 - 221,00 (0,00%), rzepak MAJ21 - 508,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ 14.04.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,50 zł/kg, średnia: 5,98 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

Kołodziejczak porównuje ministerialną administrację do układu mafijnego

Paweł Hetnał

Lider Agro Unii w materiale filmowym zamieszczonym na Facebook'u dziękował rolnikom za przybycie na wczorajszą manifestację w stolicy. W podsumowaniu tym użył mocnych słów, porównując administrację w ministerstwie rolnictwa do układu mafijnego. Wspomniał też, że w rolnictwie brakuje aktualnie osób z autorytetem, które wg Kołodziejczaka zostały uciszone. W swoim wystąpieniu nawiązuje też do osoby Andrzeja Leppera.

 

Kołodziejczak dziękował rolnikom za przybycie na wczorajszą manifestację, która odbyła się w Warszawie. Podkreślał, iż polskie rolnictwo chyli się ku upadkowi, a obecność rolników w stolicy ma wskazywać na konieczność wprowadzenia „odpowiednich zmian”. - Naszą manifestację zakończyliśmy pod gmachem ministerstwa rolnictwa, u pana ministra Ardanowskiego, który niestety nie wpuścił nas do swojego budynku i nie zechciał z nami rozmawiać. Było to pokazanie ogromnej hipokryzji, bo ciągle nawołując do spotkań i rozmów, niejednokrotnie mówił, że jest gotowy w każdym momencie i każdym miejscu rozmawiać z nami. Chcieliśmy wskazać na niektóre nieprawidłowości, do których udało nam się dotrzeć i które są w tej chwili w ministerstwie rolnictwa - szczegółowo mówiąc w weterynarii. Chcieliśmy wskazać i prosić o konieczne zmiany oraz to żeby pan minister pochylił się nad tymi wszystkimi sprawami, które są dla nas bardzo istotne. Administrację w ministerstwie rolnictwa można porównać do pewnego układu mafijnego. To tylko układ mafijny kryje wszelkie nieprawidłowości, na które inni wskazują i w układzie mafijnym, tym obecnie zastanym, obserwujemy to, że wielkie autorytety albo raczej ludzie uznawani za autorytety zostali skutecznie wyciszeni. Jedni za pomocą pieniędzy publicznych, bądź pieniędzy prywatnych, ludzi którzy robią biznes i robią bardzo duże pieniądze na nieprawidłowościach, które ciągle obserwujemy. Inni zostali uciszeni w nieco można powiedzieć, niekonwencjonalny sposób. Jednym z takich przykładów jest człowiek, który jako ostatni potrafił zjednoczyć polskich rolników, a był to Andrzej Lepper – stwierdził lider Agro Unii.

 

Kołodziejczak raz jeszcze upomniał się o rozliczenie związków i organizacji rolniczych. To wg niego kluczowe w dalszych rozmowach z ministerstwem. - Jesteśmy nazywani ludźmi, którzy chcą wprowadzać chaos, bo faktycznie gdybyśmy rozliczyli inne związki i organizacje, to powstałby wielki chaos, bo okazałoby się, że minister rolnictwa nie ma z kim rozmawiać – uważa szef Agro Unii.

 

- Rolnictwo w Polsce powoli przejmowane jest przez korporacje i to wszystko obserwowaliśmy przez ponad rok, kiedy producenci trzody chlewnej upadali jeden za drugim z różnych przyczyn. Najpierw z powodu ASF, a później z powodu bardzo niskiej ceny. Obserwowaliśmy przejmowanie ziemi i hodowli przez zagraniczne korporacje, europejskie albo amerykańsko-chińskie. My temu wszystkiemu mówimy „nie”. Tak samo niedługo będzie się działo z sadami. Tylko te sady będą przejmować producenci z Ukrainy, którzy zaczną sadzić te same odmiany jabłek, które dotąd sadzili Polacy i będą sprzedawać na rynki, które opanowaliśmy my, a później na rynki nasze – wieszczy Kołodziejczak.

 

- Dzisiejsze zachowanie ministra, to zachowanie tchórza i człowieka, z którym faktycznie nie warto byłoby rozmawiać. Jednak my stawiając się ponad tym wszystkim, jesteśmy gotowi do rozmów, bo dla nas najważniejsze jest polskie rolnictwo i nieważne czy my rozmawiamy z panem Ardanowskim czy z panem Jurgielem czy jeszcze z kimś innym. Dzisiaj niestety urząd ministra został pohańbiony. Tak samo jak kiedyś ten urząd pohańbił pan Marek Sawicki, nazywając rolników frajerami Pan minister nazywając nas pustką intelektualną zniżył się do bardzo niskiego poziomu. Widząc to, że w polskim rolnictwie nikt nie chce wprowadzić zmian, jesteśmy gotowi do rozmówi i wprowadzania tych niewygodnych zmian. Dlatego dziś udaliśmy się do ministerstwa i jeżeli będzie potrzeba, to wrócimy do nich niebawem na zaproszenie pana ministra. Jesteśmy otwarci i gotowi na rozmowy. Nie pamiętamy tych wszystkich słów, które nie powinny paść z ust bardzo ważnego człowieka w Polsce – zakończył lider Agro Unii.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Rolników wykańcza pandemia i współpraca z pośredni

Rolnicy ostrzegają, że wkrótce mogą nas czekać duże podwyżki

Trocinami w ptasią grypę. Minister przypomina o my

Drogi wjazdowe na obszar powiatu żuromińskiego, w którym pan

Indyki od tygodnia zdychają w męczarniach, bo zabr

Jak informuje Michał Kołodziejczak z Agro Unii, na terenie p