Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
03 marca 2021, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.7509 EUR EUR - 4.5393 GBP GBP - 5.2450 DKK DKK - 0.6104
Archiwum
03.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 237,25 (- 3,16%), kukurydza MAR21 - 226,00 (- 0,88%), rzepak MAJ21 - 503,75 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.03.2021 12:58 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,83 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Ministerstwo realizuje postulaty protestujących rolników?

Paweł Hetnał

W Sejmie z pewnością bez echa nie przechodzą protesty rolników. Świadczy o tym choćby interpelacja w tej sprawie posłów PO, którzy pytają ministra rolnictwa, jakie kroki są realizowane w kierunku realizacji postulatów rolników. Jak stwierdza w odpowiedzi na wystąpienie posłów wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński, większość postulatów protestujących rolników jest realizowanych przez resort.

 

W lutym br. posłowie Platformy Obywatelskiej Paweł Bańkowski, Krzysztof Gadowski i Tomasz Piotr Nowak złożyli interpelację w sprawie protestów rolników. - Od grudnia 2018 r. rozpoczęły się protesty rolników organizowane przez nowo utworzone stowarzyszenie Unię Warzywno-Ziemniaczaną skupiające producentów rolnych ze wszystkich regionów kraju. Unia swoje pierwsze protesty rozpoczęła w maju 2018 r. Wówczas rolnicy domagali się m. in walki z nieuczciwymi praktykami panującymi na polskim rynku warzywnym – przypominają posłowie PO, przy okazji nieco myląc pewne fakty. 

 

Parlamentarzyści nadmieniają, że rolnicy zwracali uwagę, iż zagraniczne produkty były wprowadzane na polski rynek w opakowaniach sugerujących ich polskie pochodzenie. Wg polityków opozycji domagali m. in. dokładnych kontroli produktów importowanych do Polski, a także zatrzymania procesu likwidacji hodowli zwierząt futerkowych.

 

Autorzy interpelacji zauważają, że protest rolników w 2018 r. miał już kilka odsłon. Pierwszym etapem było zablokowanie autostrady A2 - 12 grudnia. Później protestujący pojawili się na drodze S8 w kierunku Wrocławia. Protest rolników został wznowiony 28 stycznia 2019 r. Wówczas zablokowane zostały dziesiątki dróg w całym kraju. W dniu 6 lutego protest rolników przeniósł się na ulice Warszawy oraz przed Pałac Prezydencki.

 

Wg posłów od grudnia rolnicy ponawiają swoje postulaty, poszerzając ich listę. Wg nich rolnicy żadają:

  1. Odszkodowań za świnie wybite urzędowo w ramach walki z wirusem ASF,
  2. Podjęcia działań zmierzających do zwalczenia wirusa ASF w kraju,
  3. Przeprowadzenia audytu wydatkowania publicznych środków finansowych przekazanych rolniczym organizacjom branżowym, związkom rolniczym oraz wszelkim innym podmiotom uznawanym za reprezentujące środowisko rolnicze,
  4. Przedstawienia audytu środków finansowych pozostających w dyspozycji Funduszy Promocji Produktów Rolno-Spożywczych oraz wydatkowania tych środków wraz z oceną efektywności,
  5. Uzdrowienia izb rolniczych przez zmianę regulacji ustawowych wypracowanych wraz ze środowiskiem rolniczym,
  6. Wprowadzenia przepisów nakładających obowiązek znakowania produktów rolno-spożywczych flagą kraju produkcji oraz wprowadzenie realnych kontroli jakości żywności zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego Polski poprzez skuteczną ochronę rodzimej produkcji rolnej oraz przywrócenia zasad zrównoważonego handlu,
  7. Zaprzestania finansowania rolnictwa w państwach stanowiących konkurencję dla polskich rolników,
  8. Wypracowania możliwości ponownego eksportu na kierunek wschodni.

 

- Rolnicy informują, że będą uparcie dążyć do realizacji założony celów dopóki władza nie zajmie się ich problemami. Tym samym, planują organizować kolejne niezapowiedziane protesty - przestrzegają parlamentarzyści. 

 

W związku z powyższym posłowie pytali ministra jak resort ustosunkuje się do złożonych przez rolników postulatów i w jaki sposób ministerstwo zamierza rozwiązać problemy rolników.

 

- Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw Unia Warzywno Ziemniaczana, od początku protestów, odbywających się od maja ubiegłego roku, wielokrotnie formułowało postulaty, które były kierowane zarówno do Prezesa Rady Ministrów, jak i do konstytucyjnego ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Większość postulatów protestujących rolników, nie tylko tych wskazanych przez panów posłów w interpelacji, jest realizowana przez resort rolnictwa. Na przedstawiane postulaty Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi każdorazowo udzielało odpowiedzi – poinformował Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa.

 

Zawarte w interpelacji postulaty rolnicze, zdaniem Giżyńskiego, były omawiane podczas rozmów z przedstawicielami protestujących rolników. „W szczególności, wielogodzinna dyskusja o problemach polskiego rolnictwa” miała miejsce w dniu 20 grudnia 2018 r., podczas spotkania z przedstawicielami AgroUnii, którzy wcześniej blokowali autostradę A2. W dniu 21 grudnia 2018 r. odbyło się spotkanie z grupą rolników, którzy w grudniu ubiegłego roku protestowali przed zakładem mięsnym przy trasie S8. Spotkanie poświęcone było omówieniu sytuacji na poszczególnych rynkach rolnych oraz przedstawieniu działań podejmowanych przez resort rolnictwa w celu poprawy sytuacji na rynku trzody chlewnej.

 

Minister przypomina też o utworzeniu platformy do rozmów z rolnikami, tzw. Porozumienia Rolniczego w informuje, że przedstawiciele Stowarzyszenia Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw Unia Warzywno-Ziemniaczana zostali zgłoszeni do prac w Zespołach do spraw: Stabilizacji i wsparcia rynku owoców i warzyw, Gospodarki wodą, zasobami i glebą oraz Wysokiej jakości żywności.

 

- Wiceminister rolnictwa zapewnia w Sejmie, że niby nasze postulaty są realizowane. Kolejna granica absurdu przekroczona: rząd nic nie robi a jeszcze teraz probuje wmówić posłom w Sejmie, że robi. Odsyłamy pana wiceministra do strony z naszymi postulatami - niech sobie zweryfikuje, które już zrealizował. A raczej niech je pozna i faktycznie zrealizuje - komentuje na swoim facebook'owym koncie Agro Unia. 

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Rynek przejmują korporacje, a minister się bawi w

- Jako minister rolnictwa kładę szczególny nacisk na promocj

Leśnictwo i łowiectwo pod nadzorem ministra Pudy?

- Samorząd rolniczy stoi na stanowisku, iż przejęcie kompete

Mały biznes na wsi na celowniku rządu?

- Jesteśmy pod KRUS i mówimy jasno: nie ma naszej zgody na d