Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
04.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 236,25 (- 0,42%), kukurydza MAR21 - 217,00 (- 3,98%), rzepak MAJ21 - 515,00 (+ 2,23%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.03.2021 12:58 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,83 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Nielegalne mięso w Czechach. Minister Ardanowski nie ma satysfakcji

Paweł Hetnał

Polski minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski odniósł się na Twitterze do wczorajszych informacji o ujawnieniu przez czeskie służby nielegalnej ubojni w Pradze. Przypomniał, iż niedawno tamtejszy szef resortu rolnictwa, Miroslav Toman, wytoczył ciężkie działa przeciwko podobnemu procederowi jaki miał miejsce w Kalinowie. Polski minister pytał swojego czeskiego odpowiednika, jak to jest możliwe w kraju, który chce pouczać i piętnować.

 

- Szanowny Kolego Miroslav Toman, Ministrze Rolnictwa Czech. Czytam informacje przekazane przez rzecznika Państwowego Urzędu Weterynaryjnego(SVV) o nielegalnej ubojni w Pradze, o mięsie nieznanego pochodzenia, bez kontroli weterynaryjnej. (…) Media informują również, że mięso od nieznanych zwierząt, bez kontroli zdrowotnej znajdowano w Czechach już wcześniej, m.in . w okolicach Pilzna (…) Podają także, że nielegalne magazyny z taką żywnością są na głównym praskim targowisku w Holeszovicach, gdzie zaopatrują się mieszkańcy waszej przepięknej Stolicy i zapewne restauracje, gdzie bywają także turyści z Polski. (…) Wytoczyłeś w ostatnich dniach "ciężkie armaty", że w Polsce, w legalnie działającej ubojni, mającej wszystkie certyfikaty, ubito zdrowe zwierzęta bez nadzoru weterynarza. (…) Pytam Cię zatem, Drogi Kolego, jak w Czechach działa system rejestracji i identyfikacji zwierząt, jeżeli mięso pochodzi od zwierząt niewiadomego pochodzenia, jak działają firmy zajmujące się mięsem, jeżeli działa nielegalna rzeźnia (…) i działają firmy transportowe przewożące nielegalne mięso? Odpowiedz mi, Drogi Ministrze, jak to jest możliwe w kraju, który innych chce pouczać i piętnować? I nie opowiadaj mi tym razem o czeskim piwie, które nota bene bardzo lubię. Pozdrawiam Krzysztof – pisał w kilku publikacjach Ardanowski. Na profilu MRiRW dodał, że nie cieszy się z cudzego nieszczęścia. - Nie znajduję żadnej satysfakcji w tym, że w Czechach tego typu patologie mają miejsce. Współczuję i życzę jak najszybszego wyjaśnienia sprawy, uszczelnienia systemu nadzoru i rejestracji zwierząt oraz wzmocnienia inspekcji weterynaryjnej – podkreślał szef polskiego resortu rolnictwa.

 

W tweetach na profilu MRiRW minister pisze, że mięso może zagrażać również obywatelom Polski. - Nie mamy żadnej wiedzy, czy mięso z nielegalnej ubojni w Pradze nie trafiło na polski rynek. Służby czeskie nie podają informacji w tej sprawie – dodaje Jan Krzysztof Ardanowski.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Ardanowski o Zielonym Ładzie: Europa nie wyżywi sw

- Zielony Ład to jest pewna ideologiczna tendencja, która wy

Piątka dla zwierząt wprowadzana tylnymi drzwiami.

- Decyzja o tym, by ograniczać w Polsce ubój rytualny, jest

Akty oskarżenia po aferze z leżakami w Kalinowie.

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce zakończyła postępowanie prz