Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

Wzięli rolników na przeczekanie do wiosennych prac polowych?

Paweł Hetnał

- Wczoraj miało miejsce spotkanie „porozumienia rolniczego” pod auspicjami prezydenta Andrzeja Dudy. Szefowie leciwych organizacji mają się porozumieć pomiędzy sobą i zaproponować nowe rozwiązania. Mam nadzieję, iż pan prezydent jako osoba z największym mandatem społecznym, nie będzie wykorzystany przez partię rządzącą jedynie do chwilowego uspokojenia rolników i przeczekania do wiosny aby rozpoczęły się prace polowe – komentuje wczorajsze wydarzenia Jarosław Sachajko, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa.

 

Jak pisze na swoim Facebook'u Jarosław Sachajko, kolejne rządy pozostawiały rolników samym sobie, tworząc „prawo pozorne”. - Trochę zmienimy, aby powiedzieć na kolejnych uroczystościach „pracowaliśmy”, czekamy na kolejne strajki lub skandale, ponownie trochę zmieniamy i mówimy jak ciężko pracujemy i doprowadzono do ogromnego materialnego rozwarstwienia na wsi, jak i jej skłócenia – pisze poseł Kukiz'15 o polityce wobec wsi.

Jak uważa parlamentarzysta, rolnicy nie mają w parlamencie przedstawicieli odpowiedzialnych za rolnictwo oraz ugrupowania politycznego, które wzięłoby odpowiedzialność za wdrożenie polityki rolnej dobrej dla rolników jak i ich klientów – konsumentów. - Uważam, iż rolnicy w całej Polsce powinni startować z list Kukiz`15 z tego samego numeru, a przed startem podpisać się pod Obywatelskim Programem Rolnym Kukiz`15. Nie może być dalej tak, że wszyscy politycy dbają o rolników przed wyborami, a po wyborach robią co innego, nawet nie próbując tłumaczyć braku realizacji „programu”. Rolnicy sami muszą wziąć odpowiedzialność w parlamencie za pilnowanie prawa, które ich dotyczy – ocenia przewodniczący.

 

- Do rolnictwa trzeba podchodzić poważnie. Jako Kukiz'15 przygotowaliśmy program rolny, napisaliśmy 20 ustaw dotyczących rolnictwa, które powinny być przyjęte już lata temu. PiS zna te projekty ustaw, bo one są złożone do laski marszałkowskiej, są ocenione przez biuro analiz sejmowych. Nie wiem dlaczego te rozwiązania są blokowane. Jedyne projekty ustaw, które przechodzą, to są wystrajkowane. Cóż może zrobić sam Sachajko z Kaczmarczykiem jak to jest cały czas blokowane. Widzieliśmy na konferencji prasowej pana ministra, dotyczącej polskiej wołowiny, że za nim stał rządek działaczy politycznych. To są ci sami działacze, którzy doprowadzili do tego co jest w tej chwili. Co oni mogą w tej chwili poprawić? Rolnicy muszą mieć swoje reprezentacje w parlamencie, bo to jest w tej chwili klasa średnia. To bardzo zadłużone klasa średnia, bo tak jest pisane prawo, tak są robione regulacje – mówił Jarosław Sachajko w jednym z wywiadów telewizyjnych.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Jarosław Sachajko: Wieś jest od produkcji żywności

- Bez wątpienia tereny wiejskie są po to, żeby tam produkowa

Co ministerstwo ma do powiedzenia na temat „papier

- Dopłaty bezpośrednie nie są przewidziane dla właścicieli,

Zakaz uboju rytualnego na miękko. To może być pods

- Do mojego biura poselskiego dzwonią zaniepokojeni rolnicy