Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 maja 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 4,0885 EUR EUR - 4,4800 GBP GBP - 5,0298 DKK DKK - 0,6009
Archiwum
25.05.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 189,25 (+ 0,53%), kukurydza CZE20 - 167,75 (- 0,89%), rzepak SIE20 - 373,75 (- 0,47%) [euro/tona] +++ +++ +++ 25.05.2020 12:58 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,90 - 4,60 zł/kg, średnia: 4,25 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Dzisiaj minister rolnictwa gościł na Dolnym Śląsku

Redakcja

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski przebywał dziś w województwie dolnośląskim. Wizytę rozpoczęło spotkanie z Wojewodą Dolnośląskim i działającym przy nim zespole do spraw rolnych. – Odtwarzanie powiązań z przetwórstwem, organizowanie się rolników do własnego przetwórstwa w postaci spółdzielczości jest celem naszych działań – podkreślił szef resortu rolnictwa. W tym samym czasie pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie swoje niezadowolenie z polityki rolnej w kraju wyrażała licznie zebrana grupa gospodarzy z całej Polski. 

 

Minister zwrócił uwagę na konieczność szerokiego informowania rolników o nowych możliwościach jakie dają wprowadzone niedawno przepisy dotyczące spółdzielni rolniczych oraz przepisy dotyczące rolniczego handlu detalicznego i prowadzenia działalności marginalnej, ograniczonej i lokalnej. – Te rozwiązania prawne dają możliwości organizowania się, ale też dają korzyści gospodarcze poprzez zwolnienie z podatku dochodowego dochodów uzyskanych z obrotu produktami pochodzącymi z gospodarstw członków spółdzielni – przypomniał minister Ardanowski. Szef resortu rolnictwa zwracał również uwagę na ułatwienia w sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwie rolnym, jakie wynikają z przepisów rolniczego handlu detalicznego i tzw. MOL-a.

 

Z Wrocławia minister udał się do Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Świdnicy, gdzie odbyło się spotkanie z rolnikami z regionu wrocławskiego i wałbrzysko-jeleniogórskiego. – Nowe możliwości sprzedaży produktów rolnych to szansa na zwiększenie dochodów z gospodarstwa, nawet do 40 tysięcy w skali roku bez podatku – informował szef resortu rolnictwa przypominając jednocześnie, że przekroczenie tego progu oznacza bardzo niski podatek w wysokości 2 procent od nadwyżki.

 

 Minister Ardanowski podkreślił, że cały czas realizowane są zapowiadane wcześniej zmiany w rolnictwie. Wymienione już ułatwienia należą do tych już wdrożonych w życie. Kolejne będą wprowadzane sukcesywnie. – Będzie wyraźne wsparcie rolnictwa na terenach górskich, które maja swoją specyfikę – poinformował minister. Wkrótce też przedstawione zostaną zmiany dotyczące obrotu ziemia rolną. – W rolnictwie nie ma już prostych rozwiązań. Pozostały sprawy trudne, dla których we współpracy z rolnikami będziemy poszukiwali najlepszych rozwiązań – podkreślił minister Ardanowski.

 

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że czasami są sprzeczne interesy rolników, jak chociażby w kwestii dotyczącej rozdysponowania ziemi z Zasobu KOWR. – To są problemy, które KOWR musi na poziomie regionalnym uzgodnić z rolnikami – dodał minister zwracając jednocześnie uwagę, że polska ziemia ma służyć przede wszystkim rolnikom na powiększenie gospodarstw rodzinnych.

 

Minister Ardanowski poinformował także, że na wczorajszym posiedzeniu rząd przyjął propozycję przedłożona przez niego, aby znakowane były produkty, które nie zawierają GMO. – Apeluję też, abyście brali sprawy w swoje ręce i wybierali najlepszych spośród siebie do samorządu rolniczego – podkreślił minister odnosząc się do zbliżających się wyborów do Izb Rolniczych. – Samorząd jest bardzo potrzebny, a protestujący, którzy chcieliby go zlikwidować wcale nie chcą go ulepszać, nie chcą angażować się w wybory – zwrócił uwagę minister Ardanowski. – Jeżeli chcemy, aby zrozumiały nas inne grupy społeczne najpierw sami musimy się dogadać – podkreślił szef resortu rolnictwa. Minister poinformował, że zaprosił wszystkie organizacje i związki działające w rolnictwie na inaugurujące spotkanie Porozumienia rolniczego, które odbędzie się 20 lutego w Warszawie.

 

W trakcie spotkania z rolnikami minister Ardanowski rozmawiał także o rosnącej populacji dzikich zwierząt i związanych z tym faktem rosnącym zagrożeniom dla rolnictwa. Ponadto poruszono tematy związane z ubiegłoroczną suszą. – Skierowaliśmy największą pomoc do poszkodowanych rolników, nawet bogatsze od nas Niemcy, których również dotknęła w ubiegłym roku jeszcze większa susza, skierowali do swoich rolników mniejsze środki pomocowe – zwrócił uwagę minister. W kontekście ubiegłorocznej suszy szef resortu zgodził się również z tym, że obecna sieć stacji nie do końca odzwierciedla stan faktyczny.

 

Kolejne spotkanie z rolnikami, tym razem z regionu legnickiego minister odbył w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie. Tutaj również rozmawiano o możliwościach zwiększenia rolniczych dochodów, o aktualnie podejmowanych w resorcie rolnictwa pracach, o sytuacji na rynkach rolnych. Minister zwracał uwagę na konieczność organizowania się rolników w ramach wspólnych przedsięwzięć gospodarczych, a także na zaangażowanie na rzecz samorządu rolniczego, do którego rolnicy mają przecież bierne i czynne prawo wyborcze dzięki czemu to tylko od nich zależy, kto będzie reprezentował ich interesy.

 

Źródło/zdjęcie: MRiRW

Może zainteresuje Cię również:

Szykują specustawę dotyczącą suszy

Minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, przedstawił wc

Minister Ardanowski: Błędy popełniane przez rolni

– Szczególna jest rola pszczół i owadów zapylających w rolni

Greenpeace pisze do ministra Ardanowskiego. Postul

Organizacja Greenpeace zwróciła się do ministra rolnictwa z