Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 grudnia 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.7367 EUR EUR - 4.4769 GBP GBP - 4.9904 DKK DKK - 0.6015
Archiwum
01.12.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 209,50 (- 0,36%), kukurydza STY21 - 189,75 (- 1,94%), rzepak LUT21 - 404,25 (- 1,10%) [euro/tona] +++ +++ +++ 30.11.2020 13:03 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,20 - 4,00 zł/kg, średnia: 3,53 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Rolnicy rozpoczęli manifestację w Warszawie (relacja na żywo)

Redakcja

Ruszyła manifestacja rolników w stolicy. Pod Pałacem Kultury zebrały się setki osób, które ruszyły pod Pałac Prezydencki. Relację z demonstracji będziemy aktualizować na bieżąco w tej publikacji.

 

Zachęcamy do śledzenia fotogalerii z protestu rolników Warszawie - kliknij.  

 

***

9:45 – W manifestacji uczestniczy nasz reporter, Paweł Wilczek. Jak relacjonował nam przed dojazdem na Plac Defilad, na ulicach Warszawy widziała wiele autobusów kontrolowanych przez policję. Dlatego nie wszyscy rolnicy mogli wyruszyć w grupie udającej się pod Pałac Prezydencki. Manifestujący mogą przemieszczać się tylko chodnikami i aktualnie zbliżają się do Krakowskiego Przedmieścia. Przedsiębiorczy warszawiacy na trasie przejścia protestujących sprzedają wuwuzele i „coś na rozgrzewkę”. Na naszym Facebook'u nasz reporter "na żywo" prezentuje obraz z Warszawy. 

10:05 - Do manifestujących pod Pałacem Prezydenckim dołączył "kondukt żałobny polskiego rolnictwa". Za pomoca syren i wuwuzeli rolnicy "wybudzają ze snu zimowego" prezydenta Andrzeja Dudę. 

10:37 - Organizatorzy apelują o spokojny przebieg manifestacji. Rolnicy aktualnie odśpiewują Rotę. 

10:42 - Michał Kołodziejczak: Tutaj są wszystkie branże i wyborcy wszystkich partii politycznych, którzy zostali oszukani. (...) Tutaj są przedstawiciel wszystkich branż, także ci którzy ostatnio najbardziej ucierpieli, czyli branża wołowiny. To afera, którą mogą podzielić się służby weterynaryjne i stacja TVN. 

10:48 - Michał Kołodziejczak: To nasza ostatnia taka pokojowa manifestacja. 

11:09 - Organizacje rolnicze nie chcą nic zmieniać. Uznają, że trzeba tylko rozmawiać - mówi na wiecu Kołodziejczak. Lider Agro Unii zaprosił prezydenta RP do rozmów przed jego pałacem. 

11:18 - Do tłumu przemawiają kobiety. Przy głosie 20-letnia rolniczka z Wielkopolski: Dlaczego w Unii jesteśmy nierówno traktowani? W czym polski rolnik jest gorszy?

11:25 - Przemówienia zostały wstrzymane. Chwila przerwy. Z głośników płynie muzyka: "Wolność, kocham i rozumiem..."

11:29 - Transmisja "na żywo" na Facebook'u również została wstrzymana. Będziemy do niej wracać w kluczowych momentach manifestacji. 

11:55 - Już po przerwie. Trwają kolejne przemówienia. Przed chwilą do tłumu mówił ksiądz wspierający rolników. Zachęcał do modlitwy za polskie rolnictwo. Po nim na mównicy pojawił się Filip, producent warzyw z Wielkopolski. Teraz producentka drobiu z woj. łódzkiego: "Mówimy dość kurczakom m.in. z Ukrainy Tam nie przestrzega się podstawowych standardów sanitarnych, nie ma programu zwalczania salmonelli. Hodowcy drobiu popierają Agro Unię". 

12:08 - Zebrani odśpiewali "Mury" Jacka Kaczmarskiego. 

12:35 - Jak informuje nasz reporter, jeden z przedstawicieli Agro Unii udał się na rozmowy z przedstawicielem prezydenta. 

12:55 - Przemawiał Michał Kołodziejczak. Manifestacja zmierza ku końcowi. Lider Agro Unii zapowiedział, że rolnicy teraz udadzą się do domów aby odpocząć i powrócą do Warszawy z czymś "specjalnym". 

Michał Kołodziejczak: - Do niedawna byliśmy traktowani jako banda naiwnych, skłóconych ludzi, z którymi rozmowa miała być łatwa i prosta. Nagle okazuje się, że tak nie jest, że ci ludzie są pozytywnie nastawieni, ale wymagają. Tacy ludzie nie są już mile widziani w takich budynkach – mówił Michał Kołodziejczak. - Nie będziemy tutaj koczować do nocy, ale będziemy zbliżać się do końca. Nie będziemy ulegać temu, że ktoś z naszych wysłannikiem rozmawia, bo może będą go trzymać do nocy, a może go gdzieś przywiązali i będą chcieli żebyśmy tu stali. Nie będziemy tutaj koczować, ale wrócimy do domu, odpoczniemy i przygotujemy się na coś co będzie odpowiednie – mówił lider Agro Unii, wypuszczając z koszyka dwa białe gołębie.

13:15 - Jak donosi nasz reporter, rolnicy nadal czekają na pojawienie się ich wysłannika do rozmów z reprezentacją prezydenta RP. 

14:12 - Tym razem już chyba definitywny koniec manifestacji. Rolnicy po raz kolejny odśpiewali rotę. 

 

Może zainteresuje Cię również:

Polityka niskich cen Lidla. Protest niemieckich ro

Minionej nocy pod sklepami sieci handlowej Lidl w Dolnej Sak

Agro Unia ogłosiła pięć postulatów

- Dziś polscy rolnicy nie czują się bezpieczni. Jesteśmy świ

Rolnicy szykują się do strajku w Warszawie. Oborni

- Mam dużo telefonów i wiele głosów do mnie dociera, że trze