Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 lipca 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7855 EUR EUR - 4,2592 GBP GBP - 4,7372 DKK DKK - 0,5705
Archiwum
19.07.2019 13:10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 6,20 zł/kg, średnia: 5,55 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 12.07.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,25 (+ 0,85%), kukurydza SIE19 - 178,00 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 370,25 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++

Pierwsze posiedzenie Porozumienia Rolniczego odbędzie się 20 lutego

Redakcja

Wczoraj odbyły się rozmowy ministra z reprezentantami organizacji rolniczych.– Polskie rolnictwo funkcjonuje w rozbiciu, pozrywane są relacje pomiędzy poszczególnymi ogniwami łańcucha „od pola do stołu”. Dlatego z satysfakcją przyłączam się do inicjatywy powołania instytucjonalnej platformy porozumienia i dialogu, którą wysunęli przedstawiciele organizacji rolniczych – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Podczas spotkania z ministrem rozmawiano również o przypadku nielegalnego uboju krów w jednym z zakładów. Jak zapowiedział szef resortu, zostanie wprowadzony obowiązek 24. godzinnego monitoringu ubojni oraz monitoring transportu zwierząt.

 

 

Przedstawiciele polskich rolników w unijnych organizacjach Copa-Cogeca zaproponowali zbudowanie formuły, która w sposób instytucjonalny dałaby możliwości prowadzenia dialogu na temat wszystkich problemów występujących w rolnictwie. – Proponujemy, aby ta formuła dialogu nazwana była Porozumieniem Rolniczym, bo o dialog i porozumienie przede wszystkim chodzi – podkreślił minister Ardanowski.

 

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że w ramach Porozumienia będą funkcjonowały grupy robocze, zespoły. W pracach będą także uczestniczyli przedstawiciele nauki, cały dostępny potencjał polskiej nauki.Pierwsze posiedzenie Porozumienia Rolniczego odbędzie się 20 lutego br. – poinformował minister. – Rolnictwo jest jednym z najważniejszych naszych sektorów gospodarczych, który daje blisko 30 mld euro wartości eksportu i dlatego Porozumienie Rolnicze swoim patronatem obejmuje prezydent Andrzej Duda – podkreślił szef resortu rolnictwa. Minister poinformował, że zaproszenie do udziału w Porozumieniu skierowane zostanie do wszystkich związków i organizacji funkcjonujących w rolnictwie.

 

Podczas spotkania z ministrem rozmawiano również o przypadku nielegalnego uboju krów w jednym z zakładów.Mówienie o wprowadzaniu na rynek mięsa z chorych, czy wręcz z padłych krów to skandal i nadużycie – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski dodając, że – wyniki badań zatrzymanego i wycofanego mięsa nie dają żadnych podstaw do formułowania takich wniosków. Mięso jest wycofywane z obrotu dlatego, że pochodziło z nielegalnego uboju, prowadzonego bez nadzoru weterynaryjnego, niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Podczas rozmów zgodzono się, że podstawą działania w tej sprawie jest opcja „zero tolerancji” dla wszystkich uczestniczących w patologii. Minister poinformował o przygotowywanych zmianach prawnych. – Nowe przepisy wyeliminują nawet pokusę nielegalnego działania – zapowiedział minister Ardanowski.

 

Zostaną zaostrzone kary, łącznie z karami bezwzględnego więzienia, zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, zakazu wykonywania zawodu lekarza weterynarii. Zostanie wprowadzony obowiązek 24. godzinnego monitoringu ubojni oraz monitoring transportu zwierząt. Będą też kontrole wszystkich pośredników. – Ze względu na fakt, że podobne przypadki jak ten w polskiej ubojni, były również stwierdzone w Niemczech i innych krajach UE, zaproponuję dokonanie przeglądu sytuacji pod kątem postępowania ze zwierzętami pourazowymi w całej Unii Europejskiej - poinformował minister Ardanowski.

 

Źródło: MRiRW

Może zainteresuje Cię również:

Minister chce napiętnować zakłady importujące suro

Ministerstwo rolnictwa opublikuje listę zakładów importujący

Minister rolnictwa podczas spotkania zespołu ds wo

Jak powiedział Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania z

Minister Ardanowski o umowie z Mercosurem: W pewn

Minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, nie owija w ba