Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 listopada 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8786 EUR EUR - 4,2928 GBP GBP - 5,0238 DKK DKK - 0,5745
Archiwum
19.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 180,25 (+ 1,26%), kukurydza STY20 - 163,25 (+ 0,15%), rzepak LUT20 - 392,00 (+ 0,51%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.11.2019 12:37 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,60 zł/kg, średnia: 4,95 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ +++

Zachodniopomorska Solidarność RI krytykuje Kołodziejczaka: Na wsi szacunek wyrabia się ciężką i systematyczną pracą, a nie waleniem w gębę

Redakcja
Protest Rolników

- Michał Kołodziejczak wymalował, między innymi, nazwę naszego Związku na betonowej płycie, następnie walił w nią młotkiem i oblał gnojowicą. Zapewne droga, którą obrał ma spowodować zdecydowanie szybsze rozwiązanie problemów polskich rolników. Spotkania organizowane przez nasz Związek określa mianem "propagandowych". Stawia NSZZ RI Solidarność, na własny użytek, w roli łamistrajka – czytamy w oświadczeniu zachodniopomorskiej Solidarności.

 

Komunikat NSZZ RI Solidarność na Pomorzu Zachodnim, który został opublikowany na facebook'owym profilu "Protest Rolników":

 

- "Okrągłego stołu", który zaproponował minister rolnictwa z prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych, raczej też nie będzie... Tłumaczenie, że też chcemy zmian w izbach niewiele, w tej chwili, znaczy. AGROunia także symbolicznie oblała "okrągły stół" gnojowicą. W tym czasie, w obecności mediów, odkręcona tablica Krajowej Rady Izb Rolniczych "walała się" pod butami M. Kołodziejczaka. Wynika z tego, że jeśli ktokolwiek miałby dziś rozmawiać o przyszłości i problemach rolnictwa, to zapewne AGROunia sama ze sobą. Cała reszta, w tym my, zostaliśmy skierowani "do gnoju". Kołodziejczak, zresztą nie on pierwszy, zaplanował NSZZ RI Solidarność... związkowy śmietnik historii. Tyle, że nam się to nie widzi. AGROunia siłą wyrabia sobie dziś szacunek... To niech oblega Warszawę swoją siłą.

 

Od 1981 roku walczymy o prawa Rolników, o rozwój wsi na Pomorzu Zachodnim. To ziemie, na których funkcjonujemy od 1945 roku. Od kiedy możemy samodzielnie próbować gospodarzyć? Od kilku lat? Dla innych od kilkudziesięciu? Mowa o rozwoju gospodarstw rodzinnych. Czy jesteśmy skuteczni? Czy widzimy problemy i szukamy rozwiązań? Wiedzy i doświadczenia nam nie brakuje. Doświadczenie w organizacji "powstań chłopskich" także mamy. Nie będzie jednak nam żadna AGROunia oblewała gnojowicą związkowego szyldu! Na wsi szacunek wyrabia się ciężką i systematyczną pracą, w zgodzie z sąsiadami i współpracy z nimi, a nie waleniem w gębę.

 

Czy jesteśmy dziś na pokładzie, jako związkowcy z NSZZ RI Solidarność, rządów PiS? Tak. Czy jest dla Was to odkryciem dnia dzisiejszego? Dla wielu, od trzech lat, jesteśmy "przystawką".... Człowiek, który obecnie pełni funkcję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi p. Jan K. Ardanowski to rolnik, polityk PiS związany z NSZZ RI Solidarność w Kujawsko-Pomorskiego. Trzeci minister w historii Związku. Czy to dobrze, że rolnicy związkowcy są politykami, posłami? Tak to działa od lat, a zmiana rzeczywistości wymaga dialogu. Ardanowski na roli się zna, czasami słyszy że jest chamski. Potrafi przesadzić - fakt. Mógłby też gadać wprost do rolników, a nie zza mównicy, czy stołu. Nie oczekujcie od nas, że będziemy dziurawić łódź, którą płynie. Prowadzimy z MRiRW spory, tak jak i z politykami PiSu, ale nie będziemy osłabiać ministra. Nas interesuje skuteczność, a nie wysłuchiwanie bredni, że pojechał do Izraela i "wypowiedział posłuszeństwo rolnikom". Minister Ardanowski jest dziś słaby? Jedna silna organizacja rolnicza sprawi, że będzie silniejszy? Zrobi to AGROunia, która chce dymisji Ardanowskiego?

 

Mieliśmy wpływ na to, że dziś rządzi PiS. Świat od tego nagle się nie zmienił. Problemów w rolnictwie przybywa. Może nie jesteśmy dziś głośni, ale pracujemy od lat na rzecz Rolników. Raz na wozie, raz pod wozem i zdecydowanie częściej pod tym wozem. I nie mamy złudzeń, że świat związkowy, to nie zawsze ten przy uchu woźnicy.

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony. Prosimy o nie traktowanie naszego braku zaangażowania w protesty AGROunii, jako przejawu braku solidarności. Środowisko rolnicze jest zróżnicowane i każdy z nas ma prawo do podejmowania walki w sposób, który - mamy nadzieję - będzie najlepszym z możliwych dla Rolników i budowaniu relacji pomiędzy nami, a konsumentami. Protestującym, w ramach AGROunii, życzymy gotowości do dialogu i wytrwałości w budowaniu nowej organizacji. Będziemy prowadzić z Wami spory, nie będziemy wylewać gnojowicy na Wasze logo. Tak, jak Wy to robicie. Im więcej podmiotowych organizacji rolniczych, dyskusji o problemach i propozycji rozwiązań, tym lepiej. Zdrady w tym nie ma. Jest siła.

Może zainteresuje Cię również:

Niemieccy rolnicy walczą o przetrwanie swoich gosp

Dzisiaj odbył się kolejny protest niemieckich rolników, któr

Włoscy rolnicy są wściekli. Domagają się masowego

W miniony czwartek setki rolników zjechało do stolicy Włoch,

Starcie liderów organizacji rolniczych. Dokąd zmie

Michał Kołodziejczak, prezes fundacji Agro Unia, domaga się