Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 października 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8952 EUR EUR - 4,2949 GBP GBP - 4,9282 DKK DKK - 0,5750
Archiwum
15.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 178,25 (- 1,11%), kukurydza LIS19 - 164,00 (- 0,46%), rzepak LIS19 - 383,75 (+ 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 14.10.2019 12:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,56 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Minister Ardanowski: Kołodziejczak nie chce rozmawiać o rozwiązywaniu problemów. On wydaje dyspozycje

Paweł Hetnał

- Michał Kołodziejczak chce być uważany za twarz protestujących rolników i media mu w tym mocno pomagają. Nie mam żadnych złudzeń i pan Kołodziejczak nie pozostawia żadnych wątpliwości, że jemu o żadne sprawy rolnicze nie chodzi – mówił dzisiaj Jan Krzysztof Ardanowski w programie „Money. To się liczy”. 

 

- Kiedy prowadziliśmy rozmowy, pan Kołodziejczak przedstawił jakąś listę żądań oczekiwań, postulatów, dyspozycji. On już nie rozmawia jak rozwiązać problem, ale poleca, np. kto w Polsce ma być lekarzem weterynarii, kto ma być dyrektorem ośrodków doradztwa rolniczego. On poleca. (…) Odwołanie zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii i powiatowego lekarza weterynarii w Parczewie nie wynika z impulsu i potrzeby chwili. Zbiegło się tam więcej spraw. Ja oczywiście podejmuję decyzje personalne i na pewno żadna organizacja, nawet jeśli się jej wydaje że ma takie prawo, nie będzie decydowała kto ma być zatrudniony w administracji. Oceniać urzędników oczywiście każdy może. To jest naturalne. Mam również wiele wątpliwości co do wielu urzędników w Polsce, czy rzeczywiście realizują interes państwa, czy raczej nie działają zachowawczo, trochę na przeczekanie. Tak było, pewnie jest i będzie. Ja przedstawiłem pakiet propozycji niezbędnych do rozwiązania, które realizuję, które mają wzmocnić rolnictwo i sprawić, że nie tylko duże gospodarstwa przetrwają, ale też jakaś ilość tych mniejszych, ale nie dlatego, że będą miały tylko pompowanie pieniędzy społecznych, socjalnych, krajowych czy unijnych. Ta grupa gospodarstw musi funkcjonować na rynku, produkować i sprzedawać. Dlatego wprowadziliśmy najlepsze w Europie przepisy dotyczące sprzedaży bezpośredniej – mówił minister Ardanowski, dzisiejszy gość programu „Money. To się liczy”. Jak stwierdził minister, przed polskimi rolnikami stoi wyzwanie, które polega na przekroczeniu bariery psychologicznej jeśli chodzi o organizowanie się w spółdzielnie. Wg niego tylko taka forma działalności rynkowej pozwoli na konkurowanie z innymi, dobrze zorganizowanymi podmiotami. Jak stwierdził, zaradność polskich rolników została uśpiona poprzez dotacje unijne, ale poprzez spółdzielczość ma być wzmocniona i pobudzona.

 

Szef resortu później nadmienił, iż niebawem zostanie zwołany okrągły stół ds. rolnictwa, przy którym zasiądą rolnicy, urzędnicy, przetwórcy i konsumenci. Ardanowski dodał, że nie może dochodzić do sytuacji, gdy do jego gabinetu ciągnę różne grupy rolników dyskredytując się nawzajem. Zapowiedział też wprowadzenie mechanizmów, które w połowie roku będą wspierały sytuację producentów na rynku owoców miękkich.

 

Rozmowę ministrem Ardanowskim można zobaczyć klikając tutaj.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Opieszałość działań ARiMR może realnie zagrażać ut

- Jak prezes ARiMR usprawni działania na rzecz rolników? - z

Ardanowski znokautował rywali w okręgu toruńskim.

Obecny minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS) zdo

Czy w ARiMR dokonał się cud? Wg ministra Agencja w

- 28 sierpnia było około 20 tysięcy zaległych wniosków, któr