Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 lipca 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7855 EUR EUR - 4,2592 GBP GBP - 4,7372 DKK DKK - 0,5705
Archiwum
19.07.2019 13:10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 6,20 zł/kg, średnia: 5,55 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 12.07.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,25 (+ 0,85%), kukurydza SIE19 - 178,00 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 370,25 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++

Minister protestów się nie boi

Redakcja

O konieczności organizowania się rolników w ramach grup producenckich i tworzenia spółdzielni mówił wczoraj minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania w Lubawie, z rolnikami z terenów województwa warmińsko-mazurskiego. Jak przyznał minister, nie boi się protestów rolników, które w jego opinii nie załatwiają problemów z jakimi boryka się polska wieś.

 

Dochody są nie tylko z produkcji. Dochody są wtedy, kiedy rolnik jest udziałowcem następnych ogniw: skupu, przetwórstwa, dystrybucji i handlu. Dopiero wtedy coś zostaje – zaznaczył minister. − Moim obowiązkiem jest z jednej strony ratowanie rynku, gdy występuje na przykład susza, ale z drugiej działanie razem rolnikami, aby te rynki naprawiać. Moim obowiązkiem jest także mówienie rolnikom co mogą zrobić, aby poprawiać swoją sytuację, zamiast protestować – mówił szef resortu rolnictwa.

 

Minister przywołał przykłady państw Europy Zachodniej, gdzie forma spółdzielcza przyczynia się do sukcesu rolników. Daje stabilne dochody i możliwość konkurowania na rynku unijnym i nie tylko. Zdaniem ministra drogą do poprawy sytuacji branży rolnej są rozmowy i dobra współpraca rolników z administracją, a także z przetwórcami żywności i przedstawicielami handlu. To również wsłuchiwanie się w potrzeby konsumentów i wiedza na temat mechanizmów rynkowych.

 

Mechanizmy rynkowe w Europie są przewidywalne. Wiemy kiedy będą górki, kiedy będą dołki i jak wygląda system wolnego rynku, gdzie można pomóc, a gdzie nie można. Rolnicy też powinni na tej podstawie planować swoją produkcję. Potrzebna jest do tego wiedza i ścisła współpraca między administracją a rolnikami. Ja nie boję się protestów, ale nie w protestach rozwiązanie problemu – zaznaczył J.K. Ardanowski.

 

Źródło/zdjęcie: MRiRW

Może zainteresuje Cię również:

Minister chce napiętnować zakłady importujące suro

Ministerstwo rolnictwa opublikuje listę zakładów importujący

Minister rolnictwa podczas spotkania zespołu ds wo

Jak powiedział Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania z

Minister Ardanowski o umowie z Mercosurem: W pewn

Minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, nie owija w ba