Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 lipca 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,7869 EUR EUR - 4,2480 GBP GBP - 4,7205 DKK DKK - 0,5690
Archiwum
22.07.2019 13:13 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,90 zł/kg, średnia: 5,46 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ 12.07.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,25 (+ 0,85%), kukurydza SIE19 - 178,00 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 370,25 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++

Termin potwierdzony. 16 stycznia w Warszawie odbędzie się „Strajk rolników z całej Polski”

Paweł Hetnał

Jedna z organizatorek strajku potwierdziła w minioną niedzielę termin 16 stycznia jako datę ogólnopolskiego strajku rolników. Jak na razie inicjatorzy tego wydarzenia nie zdradzają planowanego przebiegu manifestacji. Zainteresowanie udziałem w tym wydarzeniu wykazuje kilka tysięcy osób. 

 

- Chciałam państwa poinformować, iż termin strajku na 99 proc.nie ulegnie zmianie. Także 16 stycznia jedziemy do Warszawy – potwierdziła na portalu społecznościowym Facebok Joanna Dreger, która jest jedną z wiodących postaci tej inicjatywy. - Można mobilizować swoich znajomych i organizować transport. Ja na pewno będę organizować transport w swoim rejonie, czyli w Wielkopolsce. Na pewno pojadą autobusy z okolicy Czarnkowa i z Poznania. Mam nadzieję, że z innych województw też pojawią się chętni do oganizowania transportu – zakończyła pomsyłodawczyni strajku.

 

- Nie jesteśmy żadną organizacją ani związkiem. Bardzo ciężka sytuacja na rynku trzody chlewnej zmusiła nas do widocznego zaakcentowania problemu. Liczymy na to, że zwrócimy uwagę nie tylko osób na co dzień związanych z rolnictwem. Jesteśmy znajomymi, niezwiązanymi ze sceną polityczną – wyjaśniała w niedawnej rozmowie z naszą redakcją Joanna Dreger.

 

Proponowane postulaty organizatorów protestu:

- maksymalna redukcja dzików w trybie natychmiastowym,

- zakaz importu wieprzowiny z czerwonej strefy w trybie natychmiastowym,

- flagowanie produktu (opis z którego państwa pochodzi produkt, a nie gdzie został zapakowany),

- zakaz importu starego mięsa z innych krajów UE,

- natychmiastowa pomoc gospodarstwom, w którym zostanie wykryty wirus ASF (wypłacanie odszkodowań w czasie maksymalnie 10 dni, a przekroczenie tego terminu będzie skutkowało narastającymi odsetkami),

- walka ze zmową cenową (wyciąganie konsekwencji, jeśli zostanie to udowodnione, skutkujące wysokimi karami finansowymi),

- zastosowanie mechanizmów mających na celu poprawę sytuacji polskiej hodowli trzody chlewnej.

 

Aktualnie na facebook'owym profilu tego wydarzenia ok. 1100 osób potwierdziło udział w manifestacji, a kolejnych 8 tys. jest zainteresowanych uczestnictwem w strajku.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Czy rolnicy ponownie wyjdą na ulice?

Jak stwierdza Michał Kołodziejczak, od roku w rolnictwie nie

Prawda Kołodziejczaka będzie finansowana ze środkó

Jak zapewnia Michał Kołodziejczak, założyciel partii Prawda,

Inspekcja Weterynaryjna zaostrza protest. Będą blo

Dzisiaj doszło do zapowiadanego od dawna zaostrzenia protest