Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
09 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8208 EUR EUR - 4.5414 GBP GBP - 5.2393 DKK DKK - 0.6106
Archiwum
09.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 212,75 (+ 0,47%), kukurydza CZE21 - 217,00 (+ 0,81%), rzepak MAJ21 - 510,50 (- 0,44%) [euro/tona] +++ +++ +++ 09.04.2021 13:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,90 - 6,70 zł/kg, średnia: 6,25 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Minister rolnictwa podsumował trzy lata rządów PiS. Przedstawił pasmo sukcesów

Redakcja

Podczas wczorajszej konferencji prasowej minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, podsumował trzy lata rządów Prawa i Sprawiedliwości. Z racji sprawowanej funkcji, ocena dotyczyła głównie zagadnień rolniczych. Szef resortu chwalił się m.in. wprowadzeniem ustaw o kołach gospodyń wiejskich i handlu detalicznym czy zapanowaniem nad epidemią afrykańskiego pomoru świń. Wspomniał też o rekordowo wysokiej pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę. 

 

W rolnictwie wiele się dzieje i trzy lata to właściwie epoka – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas dzisiejszej konferencji prasowej podsumowującej 3 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości w obszarze rolnictwa. Szef resortu podkreślił, że złożoność problemów w rolnictwie wymaga współdziałania całego rządu i cały rząd bierze odpowiedzialność za ten sektor gospodarki.Rolnictwo ma znaczenie dla rozwoju gospodarczego, dla bezpieczeństwa żywnościowego i naszej suwerenności – zaznaczył minister Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Minister zwrócił uwagę, że wieś jest jedną z form organizacji życia społecznego i dlatego duże programy mają również dla jej mieszkańców ogromne znaczenie.Po raz pierwszy mieszkańcy terenów wiejskich objęci zostali dużym programem społecznym jakim jest Program 500+ – podkreślił minister dodając, że do tej pory tak nie było, a ten program wyprowadził tysiące ludzi z obszarów biedy.

 

Podsumowując ostatnie trzy lata szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na obniżenie wieku emerytalnego z 67 lat do 60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn, co ma szczególne znaczenie dla kobiet wiejskich. W 2017 roku podniesione zostały do 1000 zł także najniższe świadczenia emerytalno-rentowe, z czego skorzystało 340 tysięcy osób.

 

Omawiając zagadnienia społeczne minister podkreślił rolę ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich, które od teraz będą mogły uzyskać osobowość prawną dzięki czemu będą mogły korzystać z różnych form wsparcia. Na ten cel przeznaczonych zostało w przyszłorocznym budżecie 27 mln złotych. – Wsparcie rolnictwa powinno być utrzymane na odpowiednio wysokim poziomie i o to zabiega premier Mateusz Morawiecki oraz rząd. Jest to jeden z naszych priorytetów – stwierdził minister odnosząc się do kwestii unijnego budżetu na realizacje zadań wynikających ze Wspólnej Polityki Rolnej.To bardzo ważna kwestia, ale rolnicy powinni czerpać swoje dochody przede wszystkim z produkcji w gospodarstwie – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Podsumowując działania prowadzone w ciągu ostatnich trzech lat szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na zmiany wprowadzone w zakresie rolniczego handlu detalicznego, sprzedaży bezpośredniej oraz produkcji marginalnej, ograniczonej i lokalnej. Zniesione zostały nadmierne wymagania i zbędne zezwolenia. Dzięki nowym przepisom rolnicy będą mogli łatwiej i szybciej sprzedawać wytworzone w gospodarstwie produkty również do m.in. lokalnych sklepów, gospodarstwach agroturystycznych i stołówek.– Jednakże to od aktywności i zaradności samych rolników zależeć będzie znalezienie konsumentów i zwiększenie dochodów z własnego gospodarstwa – podkreślił minister.

 

Szef resortu zaapelował jednocześnie do samorządów o organizowanie na swoim terenie targowisk i o nie pobieranie wysokich opłat co pozwoli na zwiększenie dostępu do konsumentów, a tym ostatnim ułatwi nabywanie dobrej żywności, wysokiej jakości.W nowej ustawie o spółdzielniach rolników przyjęliśmy znakomite rozwiązania, które powinny zachęcać do organizowania się do wspólnej pracy – powiedział minister i dodał – trzeba odrzucić uprzedzenia z czasów realnego socjalizmu i zacząć działać tak, jak większość rolników w krajach „starej” UE. Według ministra jest to najlepsza droga do poprawy pozycji w łańcuchu żywnościowym i efektywności produkcji rolnej w gospodarstwie.

 

Szef resortu zwrócił również uwagę na powtarzające się niekorzystne zjawiska atmosferyczne, które mają szczególnie zły wpływ na „warsztat pracy pod chmurką”, czyli na prowadzenie gospodarstwa rolnego. – Na pomoc po masywnej, tegorocznej suszy rząd przeznaczył rekordowo wysokie środki w wysokości 1,5 mld złotych – przypomniał minister. – Dwukrotnie przedłużałem termin składania wniosków o pomoc suszową, aby zgodnie ze słowami premiera Morawieckiego: „żaden rolnik nie został bez pomocy” – podkreślił minister. Wnioski złożyło 260 tysięcy rolników i wypłacono już prawie wszystkie środki. – Premier i Rada Ministrów podjęli decyzje o przeznaczeniu na ten cel dodatkowych środków w wysokości 715,5 mln złotych – dodał szef resortu rolnictwa.

 

Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne od trzech lat wypłacane są zaliczki, w maksymalnej wysokości, na poczet płatności bezpośrednich.Podjął to mój poprzednik minister Krzysztof Jurgiel za co mu bardzo dziękuję a teraz jest to już działanie coroczne – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski. Jak zwrócił uwagę szef resortu dzięki tym środkom z zaliczek i pomocy suszowej na konta rolników wpłynęło ponad 10 mld złotych co wielu gospodarstwom pozwoliło utrzymać płynność finansową po trudnym roku z masywną suszą.

 

Podsumowując dotychczasowe działania minister Ardanowski zwrócił uwagę na ustabilizowanie sytuacji związanej z ASF. Podjęte działania zapobiegawcze spowodowały, że choroba utrzymywana jest na ograniczonym terytorium, a 60 miejscowości wróciło już do odbudowywania produkcji. Kolejne wnioski w odniesieniu do następnych miejscowości zostały złożone do Komisji Europejskiej i czekają na decyzje. Według ministra nie do końca rozwiązanym problemem pozostaje depopulacja dzików.

 

Trzy lata rządów to także kwestia ochrony ziemi rolniczej. – Ukróciliśmy spekulacje ziemią rolną. Sytuacja została ustabilizowana. Wkrótce zaproponujemy pewne zmiany, które pozwolą na osiedlanie się na terenach wiejskich. Taki kierunek migracji z miasta na wieś właśnie występuje w Polsce – poinformował minister.

 

W najbliższym czasie będą podejmowane działania związane z przesunięciami środków w ramach PROW o co Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej. Minister zapowiedział zwiększenie premii dla młodych rolników do 150 tysięcy złotych. Środki mają też być przesunięte na gospodarkę wodną w rolnictwie: na retencje i nawodnienia. Zwiększona też została rezerwa celowa w budżecie państwa na spółki wodne – z 16 do 40 mln złotych.

 

Utrzymane mają być działania w zakresie promocji i wsparcia polskich eksporterów. Trwa rekrutacja na radców rolnych. – Ten rok może przynieść nawet 30 mld euro wartości eksportu produktów rolno-spożywczych przy dodatnim saldzie wymiany na poziomie 10 mld złotych – poinformował szef resortu. – Będziemy wspierać i poszukiwać nowych rynków zbytu, ale nie pozwolimy na to, aby ktoś psuł wizerunek polskiej żywności, jako żywności wysokiej jakości – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Źródło/zdjęcie: MRiRW

Może zainteresuje Cię również:

Ponad 129 mln zł na walkę z ASF w 2021 r. Wstrzyma

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało progr

Martwe dziki leżały kilka dni. W ten sposób trudno

Padłe dziki w Jeziorze Licheńskim w Wielkopolsce leżały prze

Bruksela wprowadza wzmocnione środki bezpieczeństw

Od 21 kwietnia 2021 roku Komisja Europejska zamierza wprowad