Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.03.2021 13:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Śruby w kukurydzy. To sprawka mieszczuchów szukających sielskiego życia na wsi?

Redakcja

- Nie umiem nazwać tego co spotkało naszego kolegę, rolnika z Buczyny w gminie Bochnia, podczas koszenia kukurydzy. Ktoś kogo nie można nazwać człowiekiem porozwieszał na kolbach kukurydzy metalowe śruby o długości od 10 do 12 cm – informuje zbulwersowany dyrektor Małopolskiej Izby Rolniczej, Henryk Dankowiakowski. 

 

Jak pisze dyrektor MIR, efektem tego „zdziczenia” jest uszkodzony kombajn, przestój w zbiorze oraz koszty, które rolnik musi ponieść na naprawę kombajnu. - Z zawistnymi sąsiadami na wsi spotykamy się często. Sztandarowy przykład Kargula i Pawlaka trąci humorem, ale doskonale pokazuje mentalność niektórych mieszkańców wsi. Pamiętam z własnych doświadczeń, kiedy sąsiad świadomie wysypał azotoks na łąkę powodując niewiarygodne cierpienie oraz śmierć konia, pamiętam wsypany cukier do „esa” napędzającego młocarnię aby spowodować jego uszkodzenie. Dzisiaj być może śruby na kolbach kukurydzy nie zawiesił sąsiad, ale ci, którzy przyszli na wieś po sielski spokój i ciszę. Mamy bowiem do czynienia z nowym zjawiskiem, które nazywamy niechcianym rolnictwem – mówi Henryk Dankowiakowski.

 

Dyrektor wyjaśnia, że takim ludziom przeszkadza praca maszyn w nocy, czy zapachy z obiektów inwentarskich. - Co będą jeść ci, którzy nie chcą rolnictwa? Być może chcą jeść żywność niewiadomego pochodzenia z Chin, Indonezji czy Ukrainy, obarczoną nieznaną technologią produkcji, czy może polską żywność, która według opinii wielu jest jedną z najlepszych w Europie? - pyta retorycznie szef MIR. 

Może zainteresuje Cię również:

Moda na wieś nie może niszczyć polskiego rolnictwa

Według GUS rocznie około 120 tys. Polaków osiedla się na obs

To co jest nie do wyobrażenia w mieście, np. hodow

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych popiera po

We Francji znaleźli sposób na uciążliwych mieszczu

Ryczenie krowy, pianie koguta i zapach obornika uznano we Fr