Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 września 2019, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,9267 EUR EUR - 4,3425 GBP GBP - 4,9062 DKK DKK - 0,5815
Archiwum
18.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 171,50 (+ 0,29%), kukurydza LIS19 - 164,00 (0,00%), rzepak LIS19 - 384,75 (- 0,32%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.09.2019 12:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,14 zł/kg (na podstawie informacji z 17 ubojni) +++ +++ +++

Rolnicy będą mieć swojego rzecznika?

Paweł Hetnał

- Tak jak Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela, a Rzecznik Praw Dziecka stoi na straży praw dziecka określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Konwencji o prawach dziecka i innych przepisach prawa, tak być może zasadnym jest powołanie do życia organu Rzecznika Rolnika, który w sposób efektywny skupiłby się na rozwiązywaniu problemów rolników, którzy w ostatnich czasach muszą zmagać się z naprawdę wieloma przeciwnościami – stwierdza poseł Norbert Kaczmarczyk.

 

Jak pisze poseł Kukiz'15 w interpelacji skierowanej do ministra rolnictwa, zważywszy na ostatni, niezbyt łaskawy czas dla polskiego rolnictwa i rolników można przypuszczać, że organ Rzecznika Rolnika byłby szczególnie potrzebny. - Mam tu na myśli trudną sytuację związaną z suszą rolniczą i wystąpieniem ASF. Ale takie przykłady można oczywiście mnożyć. Głośna była chociażby sprawa oszukanych na ogromne sumy pieniędzy plantatorów tytoniu, którzy nie dostali zapłaty za dostarczony do punktów skupu tytoń. I choć w ostatecznym rozrachunku jest deklaracja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że producenci tytoniu będą mogli ubiegać się o rekompensaty, to jednak sprawa ta trwała lata – zauważa Kaczmarczyk.

 

Parlamentarzysta dodaje, iż były też bardziej lokalne problemy, ale nie znaczy, że mniej ważne. Na przykład karanie pracujących rolników za zakłócanie ciszy nocnej. - Dziś wiemy już, że nie można obarczać rolników takimi mandatami. Być może gdyby istniał taki organ jak Rzecznik Rolnika wiele tego typu problemów udałoby się rozwiązać szybciej i sprawniej, co byłoby bardzo korzystne dla polskiego rolnika, dla polskiej wsi – uważa poseł, który pyta w swoim wystąpieniu do ministra pyta czy taki organ reprezentujący interesy rolników zostanie powołany.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

W walce z ASF Prawo i Sprawiedliwość okazało słabo

- W walce z ASF-em partia rządząca nie zrobiło tego, co już

Drugie ognisko ASF w Korei Południowej. Do wybicia

Korea Południowa potwierdziła wybuch drugiego ogniska afryka

Jest decyzja ws. derogacji w zakresie zazielenieni

Komisja Europejska wydała decyzję umożliwiającą Polsce skorz