Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
27 lutego 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,9413 EUR EUR - 4,3100 GBP GBP - 5,0855 DKK DKK - 0,5768
Archiwum
26.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 192,50 (0,00%), kukurydza MAR20 - 169,75 (0,00%), rzepak MAJ20 - 392,00 (+ 0,32%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.02.2020 12:47 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,30 zł/kg, średnia: 5,01 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++

Rolnicy będą mieć swojego rzecznika?

Paweł Hetnał

- Tak jak Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela, a Rzecznik Praw Dziecka stoi na straży praw dziecka określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Konwencji o prawach dziecka i innych przepisach prawa, tak być może zasadnym jest powołanie do życia organu Rzecznika Rolnika, który w sposób efektywny skupiłby się na rozwiązywaniu problemów rolników, którzy w ostatnich czasach muszą zmagać się z naprawdę wieloma przeciwnościami – stwierdza poseł Norbert Kaczmarczyk.

 

Jak pisze poseł Kukiz'15 w interpelacji skierowanej do ministra rolnictwa, zważywszy na ostatni, niezbyt łaskawy czas dla polskiego rolnictwa i rolników można przypuszczać, że organ Rzecznika Rolnika byłby szczególnie potrzebny. - Mam tu na myśli trudną sytuację związaną z suszą rolniczą i wystąpieniem ASF. Ale takie przykłady można oczywiście mnożyć. Głośna była chociażby sprawa oszukanych na ogromne sumy pieniędzy plantatorów tytoniu, którzy nie dostali zapłaty za dostarczony do punktów skupu tytoń. I choć w ostatecznym rozrachunku jest deklaracja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że producenci tytoniu będą mogli ubiegać się o rekompensaty, to jednak sprawa ta trwała lata – zauważa Kaczmarczyk.

 

Parlamentarzysta dodaje, iż były też bardziej lokalne problemy, ale nie znaczy, że mniej ważne. Na przykład karanie pracujących rolników za zakłócanie ciszy nocnej. - Dziś wiemy już, że nie można obarczać rolników takimi mandatami. Być może gdyby istniał taki organ jak Rzecznik Rolnika wiele tego typu problemów udałoby się rozwiązać szybciej i sprawniej, co byłoby bardzo korzystne dla polskiego rolnika, dla polskiej wsi – uważa poseł, który pyta w swoim wystąpieniu do ministra pyta czy taki organ reprezentujący interesy rolników zostanie powołany.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

KRIR: Oligopol na krajowym rynku przetwórstwa mięs

W związku z epidemią afrykańskiego pomoru świń i ptasiej gry

Chiny nadal mają ogromny apetyt na wieprzowinę

Import wieprzowiny do Chin był znacznie wyższy w 2019 r. niż

W walce z ASF nie wystarczą obietnice polityków. R

Na początku miesiąca (6 lutego) w Wolborzu w powiecie piotrk