Jakość polskich produktów wpływa na rosnący eksport

Redakcja

– Rośnie eksport polskiej żywności. Jego wartość w siedmiu pierwszych miesiącach tego roku wyniosła ponad 16,3 mld EUR i wzrosła o blisko 6% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku –– powiedział wczoraj, podczas wizyty w Poznaniu na MTP minister Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Otwieramy nowe rynki zbytu. W ciągu ostatnich dwóch lat udało się uzyskać m. in. dostęp dla naszego drobiu do 26 rynków; dla wołowiny do 14 rynków, dla wieprzowiny do 6 rynków, dla owoców do 2 rynków, dla mleka i jego przetworów do 5 rynków i dla pasz do 7 rynków – mówił minister i poinformował, że w tym roku znacząco wzrosła wartości eksportu rolno-spożywczego do takich państw jak: Sri Lanka - ok 2,5. krotny wzrost, Turcja - ok. 2. krotny, Irak - wzrost o około 90%. Na wzrost eksportu do Sri Lanki wpłyną głównie eksport cukru, do Turcji głównie mięsa wołowego, a do Iraku serów i produktów z mąki oraz syropów cukrowych. – Wyniki polskiego handlu artykułami rolno-spożywczymi w ostatnich latach potwierdzają utrzymującą się wysoką pozycję tej branży na arenie międzynarodowej. Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na wzrost polskiego eksportu jest wysoka jakość naszej żywności – podkreślił szef resortu rolnictwa.

 

Nowe kierunki eksportu, które udało się m.in. otworzyć to dla:

- drobiu, w tym mięsa, produktów, przetworów, jaj, piskląt to: Japonia, RPA, Egipt, Chiny, Indie, Arabia Saudyjska, Korea Płd., Tajlandia, Izrael, Filipiny, Katar, Białoruś, Kosowo, Hongkong, Gruzja, Kazachstan, Macedonia, Ukraina, Serbia, Armenia, Bośnia i Hercegowina, Liban, Singapur i Tajwan.

- wołowiny, w tym mięsa, produktów i przetworów to: Arabia Saudyjska, Maroko, Chile, Ukraina, Czarnogóra, Egipt, Białoruś, Katar, Kosowo, Brazylia, Irak, Polinezja Francuska, Izrael.

- wieprzowiny, w tym mięsa, przetworów to: Indie, , Singapur, Czarnogóra, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kazachstan,

- owoców: Chiny, Indie,

- mleka i jego przetworów to: Indonezja, Malezja, Japonia, Serbia, Peru.

 

- Musimy także zadbać o rynek wewnętrzny – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski zawracając uwagę na rozszerzenie możliwości sprzedaży wyrobów wytworzonych we własnym gospodarstwie. - Zwiększamy możliwości produkcji w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz tzw. MOL-a,czyli produkcji marginalnej, ograniczonej i lokalnej, tak jak to obiecaliśmy – powiedział szef resortu rolnictwa. – Dla Polski ważne jest, abyśmy umieli zainteresować świat naszą, polską żywnością. Żywność regionalna i tradycyjna to żywność wysokiej jakości. To jest szansa dla nas, aby stała się ona naszą marką rozpoznawczą – mówił kierownik resortu rolnictwa.

 

Źródło: MRiRW

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz