Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
02 marca 2021, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.7765 EUR EUR - 4.5345 GBP GBP - 5.2367 DKK DKK - 0.6098
Archiwum
02.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 2,00%), kukurydza MAR21 - 228,00 (+ 0,22%), rzepak MAJ21 - 502,50 (+ 1,26%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Miliony zwierząt ofiarami huraganu Florence

Martyna Frątczak

Huragan Florence, który we wrześniu tego roku spustoszył tereny części USA, przede wszystkim stanów Północnej i Południowej Kalifornii, zmusił tysiące ludzi do opuszczenia miejsc zamieszkania i pośpiesznej ewakuacji. Pomimo podjętych działań zapobiegawczych, nie udało się zupełnie uniknąć ofiar śmiertelnych – 49 ludzi zginęło bezpośrednio w wyniku huraganu lub jako skutek utrudnień przez niego spowodowanych. Katastrofa dotknęła jednak najbardziej pozostawione same sobie zwierzęta gospodarskie. Jak oficjalnie doniósł Departament Rolnictwa Północnej Karoliny, niemal 3,4 miliony kurczaków i indyków oraz ponad 5,500 świń zginęło w wyniku uderzenia Huraganu Florence.

 

Spisane na straty

Zjawisko to zaczęło się formować w okolicach zachodniego wybrzeża Afryki 30 sierpnia 2018 roku i stopniowo zyskiwało na sile nad otwartym oceanem, ostatecznie uzyskując status huraganu kategorii czwartej (w pięciostopniowej skali) z prędkością wiatru dochodzącą do 215 km/h. Wiatrowi towarzyszyły obfite deszcze, na skutek których poziom rzek gwałtownie się podniósł, a powódź zalała nie tylko budynki mieszkalne, ale także dziesiątki komercyjnych ferm, topiąc uwięzione w budynkach zwierzęta. Północna Karolina to jeden ze stanów przodujących w produkcji mięsa wieprzowego i drobiu, utrzymując około 9 milionów świń oraz produkując około 819 milionów kurczaków i 34 miliony indyków każdego roku. Pomimo że wielu farmerów podjęło duży wysiłek, przenosząc tysiące zwierząt z obszarów zagrożonych niebezpieczeństwem huraganu, w licznych przypadkach zostały one wliczone w straty ekonomiczne i porzucone, zamknięte w klatkach i budynkach. Opady deszczu ustały 19 września, powódź trwa jednak dalej, nadal siejąc zniszczenia.

 

Zagrożenie epidemiologiczne

 

Pomijając aspekt etyczny, pozwalanie tysiącom zwierząt ginąć w powodzi stwarza olbrzymie ryzyko rozprzestrzenienia się patogenów odzwierzęcych, zanieczyszczenia środowiska i powstania zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. Również nieodpowiednie zabezpieczenie zbiorników z zanieczyszczeniami miało katastrofalny skutek. Wody powodzi zniszczyły tamę ziemną i rozlały zawartość odkrytych zbiorników, w których znajdowała się gnojowica z ferm trzody chlewnej. Uszkodzeniom lub zalaniu przez powódź uległo także 25 innych dołów magazynujących odchody zwierzęce, a ich zawartość wydostała się do rzek. Były to wykopane w ziemi laguny położone w pobliżu ferm trzody chlewnej, do których pompowano świńskie odchody z ponad 2000 dużych komercyjnych zakładów. Gnojowica w normalnych warunkach rozkładana była następnie w procesie wykorzystującym bakterie. Do rzek wydostała się także zawartość dużych zbiorników z odchodami znajdujących się na licznych fermach drobiu. Eksperci widzą w tym ogromne ryzyko rozprzestrzenienia się w całym stanie bakterii opornych na antybiotyki.

 

Nie jest to pierwsza katastrofa naturalna, uderzająca w produkcję zwierzęcą na tych obszarach. W 2016 roku Huragan Matthew spowodował śmierć około 2,800 świń, a obrazem zniszczeń po Huraganie Floyd z 1999 roku były spływające rzekami zwłoki świń i kurczaków, razem z ponad 94 milionami litrów gnojowicy, która znacząco zanieczyściła zasoby wody. Późniejsze testy po katastrofie wykazały, że duża liczba prywatnych studni zawierała pochodzące z świńskich odchodów bakterie kałowe.

 

Inne zanieczyszczenia

 

Dodatkowym zagrożeniem są ścieki komunalne, których ponad 5 milionów litrów wylało się do rzeki w wyniku przerwy w dostawie prądu do oczyszczalni. Do wód wydostały się również zanieczyszczenia pochodzenia przemysłowego. Około 1530 m3 pyłu węglowego uwolniło się z elektrowni w pobliżu Wilmington, która od kilku lat zastępuje produkcję energii opartą na spalaniu węgla procesem wykorzystującym gaz ziemny. Na terenie obiektu odkopywano tony odpadów, zawierające toksyczne metale ciężkie takie jak arsen, ołów i rtęć ze starych dołów i przenoszono je na składowisko odpadów. Huragan spowodował wyłomy w składowisku, a pył węglowy spłynął razem z wodami powodzi. Popiół węglowy wydostał się także do jednej z rzek z zalanych zbiorników składowiska na terenie elektrowni w Goldsboro.

 

Dalsze konsekwencje

 

Wiele zwierząt, którym udało się przetrwać uderzenie huraganu, zostało na odciętych od świata fermach, trudnych do zaopatrzenia w paszę. Dla producentów drobiu i wieprzowiny w regionie Północnej Kalifornii, największym problemem po huraganie są nadal nieprzejezdne w wielu miejscach drogi. Jeśli problem nie zostanie szybko rozwiązany, niemożność dostarczenia paszy zwierzętom będzie skutkować kolejnymi stratami. Największy w regionie producent drobiu, Sanderson Farms stracił w wyniku huraganu 1,3 miliona kurczaków na 60 niezależnych fermach, a jego 30 ferm po ustaniu deszczy nadal pozostawało odizolowanych, utrudniając ich zaopatrzenie. Podobnie jednak jak Smithfield Foods, największy producent wieprzowiny na świecie, utrzymuje, że ich fermy nie ucierpiały znacząco i wznowią produkcję, gdy tylko opadną wody powodziowe. Stanowy Departament Rolnictwa zapowiedział już serię programów, które mają za zadanie naprawienie szkód spowodowanych huraganem. Poważnie potraktowane ma być także bezpieczeństwo żywności – przeprowadzone zostaną inspekcje które wykluczą dostanie się na rynek nienadających się do konsumpcji w wyniku huraganu produktów zwierzęcych.

 

Źródła:

https://abc11.com/weather/florence-flooding-kills-34-million-poultry-5500-hogs/4283059/
https://www.farmsanctuary.org/pork-industry-poses-major-threat-to-humans-animals-ecosystem-as-hurricane-florence-approaches/
https://www.plantbasednews.org/post/hurricane-florence-millions-drowned-farm-animals
https://www.independent.co.uk/news/world/americas/hurricane-florence-animals-nc-farm-death-tropical-storm-north-carolina-a8547956.html#r3z-addoor

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Eksport wieprzowiny z USA do Chin wzrósł o 55%

Pomimo pandemii i sporów handlowych z Chinami, amerykańscy e

Bill Gates jest największym posiadaczem ziemi upra

Bill Gates, jeden z najbogatszych ludzi świata, jest właścic

Smithfield Foods traci miliony

Firma Smithfield Foods musiała pogodzić się z ogromnymi stra