Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
02 marca 2021, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.7765 EUR EUR - 4.5345 GBP GBP - 5.2367 DKK DKK - 0.6098
Archiwum
02.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 2,00%), kukurydza MAR21 - 228,00 (+ 0,22%), rzepak MAJ21 - 502,50 (+ 1,26%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Jakie masło jedzą w Sejmie?

Redakcja

- Masło wyprodukowane w Danii. Śniadanie w sejmie. PS a polski rolnik by do restauracji masła nie dostarczył? Ktoś ofertę składa? Chętnie zaniosę do kancelarii! - napisał 2 sierpnia na swoim Facebooku poseł Norbert Kaczmarczyk, trzymając w dłoni kostkę zagranicznego masła. Członek klubu Kukiz'15 zwrócił się do kancelarii Sejmu z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.

 

Ostatniego dnia sierpnia parlamentarzysta otrzymał pismo, w którym czytamy, iż około 90 proc. produktów zaoferowanych przez polskich dostawców, którzy złożyli najkorzystniejsze oferty, jest pochodzenia polskiego. Jak wyjaśnia Krzysztof Płudowski z biura administracyjnego kancelarii Sejmu, udział masła duńskiego w stosunku do całości zamówienia na masło i margaryny to 0,5 proc. i dotyczy jedynie masła porcjowego. Pozostałe rodzaje są pochodzenia polskiego i stanowią 99,5 proc.

 

Jak zapewnia urzędnik, produkty spożywcze dostarczane do restauracji sejmowych kupowane są zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych Ustawa nie dopuszcza sporządzania opisu przedmiotu zamówienia w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję. Wskazanie pochodzenia towaru może być potraktowana jako dyskryminacja bezpośrednia.

 

- Masło duńskie stanowiło śladowe ilości w stosunku do pozostałych maseł i margaryn wykorzystywanych na kuchni, dlatego został zastąpiony innym asortymentem i obecnie używane są w 100 proc. masła polskie – zapewnia Krzysztof Płudowski.

 

- Dzięki mojej interwencji dziś używa się w Sejmie RP wyłącznie maseł i margaryn produkowanych w Polsce. Bardzo cieszy także deklaracja dążenia do maksymalizacji użycia produktów pochodzenia polskiego w restauracjach sejmowych – napisał w komentarzu do treści pisma poseł Kaczmarczyk.

 

Zdjęcie: Facebook Norberta Kaczmarczyka 

Może zainteresuje Cię również:

Chcemy mieć zdrową żywność? Musi być zawarte poroz

- Tak naprawdę o jakości produktu spożywczego nie decydują a

Aldi chce obniżyć cenę skupu masła. Rolnicy z 200

Niemieccy rolnicy walczą ze spadkiem cen masła i od niedziel

Norbert Kaczmarczyk wiceministrem rolnictwa?

Portal RMF FM informuje, iż poseł Solidarnej Polski Norbert