Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
02 marca 2021, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.7765 EUR EUR - 4.5345 GBP GBP - 5.2367 DKK DKK - 0.6098
Archiwum
02.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 2,00%), kukurydza MAR21 - 228,00 (+ 0,22%), rzepak MAJ21 - 502,50 (+ 1,26%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Zabicie pszczoły w Niemczech może kosztować nawet 65 tys. euro

Redakcja

W Niemczech dużą wagę przywiązuje się do owadów. Na dowód tego u naszych zachodnich sąsiadów wprowadzono nowe prawo, które ma je chronić. Za zabicie os, pszczół czy szerszeni grozi grzywna nawet do 65 tysięcy euro.


Wysokość kary uzleżniona jest od gatunku owada oraz regionu i waha się w granicach 5 do 56 tys. euro. Polscy eksperci mają sporo wątpliwości co do skuteczności egzekwowania tego prawa.

- Ta ochrona być może będzie Kowalskiego czy jakiegoś Hansa powstrzymywała przed zabiciem osy, ale obawiam się, że nie - przyznaje Grzegorz Michoński, entomolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego. - Kto będzie egzekwował, kto określi czy ten martwy corpus delicti [dowód przestępstwa, tu: zabity owad - przyp. red.] nie będzie wymagał znowu wizyty u specjalisty, żeby określił, co to jest za gatunek zwierzęcia, czy mieści się w przepisach prawa, czy nie - zauważa profesor Chorbiński. - A co z kierowcami pojazdów, którzy jadąc, zabijają mnóstwo różnych, również chronionych owadów? To nie ma sensu - dodaje Grzegorz Michoński.

Do tej pory mandatem w wysokości 10 tysięcy euro została ukrana jedna osoba. Ponadto, surowe grzywny nie obowiązują alergików.

Co istotne, w nowym niemieckim prawie najważniejszy jest jednak wymiar edukacyjny, bo społeczeństwo nie zdaje sobie sprawy z wartości tych owadów i ich nieocenionego wpływu na ekosystem. Poza zapytalniem kwiatów i drzew, pomagają one rolnikom w walce ze szkodnikami np. osy zjadają szkodniki.

Jak zginie ostatnia pszczoła, to ludziom zostaną cztery lata na przetrwanie - podkreśla Grzegorz Michoński. Smutna perspektywa. W Polsce żyje kilkaset gatunków owadów zapylających. Za ich masowe trucie grozi do pięciu lat więzienia. - Coraz więcej krajów, coraz więcej systemów prawnych rozpoznaje jak niesamowicie ważne dla nas są ekosystemy - mówi Katarzyna Jagiełło z Greenpeace.

Także Francja w ramach ochrony pszczół wprowadza właśnie przepisy, które zakazują używania pięciu, a nie jak chce Unia trzech zabijających owady pestycydów - neonikotynoidów.

Tymczasem w Polsce, wbrew protestom organizacji ekologicznych, Ministerstwo Rolnictwa uchyliło unijny zakaz i czasowo zezwoliło na używanie oprysków. Można je stosować do końca października. 

 

Źródło: TVN24

Może zainteresuje Cię również:

Plany UE dla lepszej ochrony pszczół

Obecnie stosowane systemy wpływu pestycydów na pszczoły mogą

Nawłoć kanadyjska – ładna, choć bardzo niebezpiecz

Późnym latem i wczesną jesienią przemierzając Polskę niemal

Chorwacja: padło 60 mln pszczół. Władze ogłosiły s

W Chorwacji zaobserwowano masowe padnięcia rodzin pszczelich