Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

PSL apeluje o pilne działania na rzecz polskiego rolnictwa

Redakcja

PSL chce utworzenia Funduszu Stabilizacji Dochodów Rolniczych oraz ustawowego zniesienia dwóch rat tegorocznego podatku rolnego. – Rozwiązania te mają pomóc rolnikom m.in. w odtworzeniu dochodów utraconych w wyniku suszy – powiedział poseł Piotr Zgorzelski. 

 

Poseł Piotr Zgorzelski zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne działania na rzecz polskiego rolnictwa m. in. w związku z suszą, która dotknęła ponad 2 mln hektarów upraw. – PSL apeluje do pana premiera, aby nareszcie zaczął podejmować decyzje korzystne dla polskiego rolnictwa, bowiem sytuacja jest nadzwyczajna i wymaga nadzwyczajnych rozwiązań – oświadczył poseł Zgorzelski. Dodał, że ludowcy domagają się konkretnych rozwiązań, które powinny być wprowadzone ustawowo, a projekty proponowanych zmian znajdują się już w parlamencie.

 

Piotr Zgorzelski wymienił zmianę ustawy o podatku rolnym, która umarzałaby jego płatność przypadającą na 15 września i 15 listopada. Według ludowców, różnica w wysokości udziału we wpływach z podatku rolnego pokryta zostałaby z budżetu państwa. – Chodzi o to, aby ustawowo znieść trzecią i czwartą ratę podatku rolnego, żeby rolnicy mieli pieniądze na odtworzenie swoich zubożałych poprzez suszę dochodów – wyjaśnił poseł PSL. Poseł PSL mówił także o propozycji utworzenia Funduszu Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Dzięki takiemu funduszowi rolnicy w wyniku suszy, czy spadku cen mogliby otrzymać szybką rekompensatę za produkty rolne. – Żeby walczyć skutecznie z cenami, które są bardzo niskie, proponujemy stworzyć Fundusz Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Projekt zakłada wprowadzenie powszechnego ubezpieczenia, żeby rolnik mógł się ubezpieczyć, ale budżet państwa do tego ubezpieczenia będzie dotował do 70 proc. – powiedział poseł Zgorzelski.

 

Według projektu ludowców, spadek cen, klęska suszy czy inne zdarzenia losowe, które wpływałyby na spadek opłacalności produkcji rolnej, byłyby rekompensowane z budżetu, na który w większości środki przekaże Bank Gospodarstwa Krajowego. W ramach działań na rzecz rolnictwa, PSL domaga się także ustawowego wprowadzenia dofinansowania z budżetu państwa dla gospodarstw rolnych, które zdecydują się na wprowadzenie pełnej bioasekuracji w celu przeciwdziałania wirusowi ASF. Ludowcy upominają się również o rekompensaty dla rolników, którzy w wyniku działania wirusa będą musieli likwidować swoje stada. PSL proponuje w regulacji, aby zwrot kosztów dotyczył np. wykonania odpowiedniego ogrodzenia oraz zakupu mat i odpowiednich środków hamujących rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń. 

 

Może zainteresuje Cię również:

W Europie spada liczba przypadków ASF wśród dzików

Dane dotyczące sytuacji afrykańskiego pomoru świń (ASF) w pa

Pomoc za straty spowodowane klęskami żywiołowymi l

Trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałani

Czy komary mogą przenosić ASF? Wyniki najnowszych

W najnowszych badaniach naukowcy z Chin sprawdzili, czy koma