Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 czerwca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9217 EUR EUR - 4,4443 GBP GBP - 4,9563 DKK DKK - 0,5961
Archiwum
05.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 186,75 (- 0,40%), kukurydza CZE20 - 167,00 (- 1,76%), rzepak SIE20 - 375,00 (+ 0,54%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.06.2020 13:49 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,54 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Bilans wodny jest lepszy, ale jednocześnie pojawił się problem porastania zboża

Redakcja

W siódmym okresie raportowania tj. od 21 maja do 20 lipca 2018 roku, IUNG-PIB stwierdza po raz kolejny występowanie suszy rolniczej na obszarze Polski. Wprawdzie klimatyczny bilans wodny poprawił się, ale suszę i tak odnotowano wśród wszystkich monitorowanych upraw. Ostatnie, obfite opady spowodowały, że pojawił się problem porastania zboża. Obecne warunki sprzyjają też występowaniu chorób grzybowych.

 

Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -121,3 mm. Względem poprzedniego okresu raportowania obecna średnia wartość KBW uległa zwiększeniu o 56,7 mm.W całym kraju nastąpił znaczny wzrost wartości KBW, w niektórych rejonach Polski nawet o ponad 100 mm. Nadal w dalszym ciągu najniższe wartości KBW występowały w Poznaniu i na terenach przyległych do tego miasta. Jednakże na tym obszarze deficyt wody uległ znacznemu zmniejszeniu aż o 70 mm i obecnie wynosi od -190 do –199 mm. W dalszym ciągu duży deficyt wody od –160 do -189 mm notowany jest na terenie Nizin: Wielkopolskiej, Szczecińskiej oraz na Wysoczyźnie Żarnowieckiej. Podobne niedobory wody notowane są na terenie Ziemi Lubuskiej i na Nizinie Śląsko-Łużyckiej. Na pozostałych terenach Polski deficyt wody wynosi od -100 do -140 mm, a na południu kraju miejscami zbliżony jest nawet do zera.

 

Trzecia dekada czerwca jak i dwie pierwsze dekady lipca były już chłodniejsze. W pierwszej dekadzie czerwca wystąpiły stosunkowo duże opady atmosferyczne na bardzo dużym obszarze Polski, natomiast w drugiej dekadzie lipca notowano już bardzo duże opady. Natomiast w pierwszej dekadzie lipca opady były już niskie. W rezultacie średnia wartość KBW dla kraju uległa znacznemu zwiększeniu. Występujące warunki pogodowe w monitorowanym okresie spowodowały znaczne zmniejszenie deficytu wody dla wielu grup i gatunków roślin uprawnych. Nie mniej nadal występowały niedobory wody sprawiające, że susza notowana jest wśród pięciu gatunków i grup roślin.

 

Natomiast ostatnio występujące warunki atmosferyczne w postaci znacznych opadów, dużej wilgotności powietrza oraz wysokiej temperatury sprawiły, że pojawił się problem z porastaniem zboża, co notowane jest zwłaszcza w uprawach pszenżyta. Należy też zaznaczyć, że w uprawach zbóż obecnie występujące warunki bardzo sprzyjają występowaniu chorób grzybowych.

 

KBW 2018 R7

 

Aktualnie susza rolnicza występuje w Polsce wśród wszystkich monitorowanych upraw:

- krzewów owocowych,

- zbóż ozimych,

- roślin strączkowych,

- tytoniu,

- zbóż jarych.

 

Największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw krzewów owocowych. W tym okresie raportowania odnotowano kolejny już raz suszę rolniczą w tych uprawach. Suszę notowano w 5 województwach w 54 gminach tj. w 2,18% gmin Polski, na powierzchni 0,21% gruntów ornych.

 

Podobne jak w uprawach krzewów owocowych zagrożenie suszą rolniczą odnotowano po raz kolejny również wśród upraw roślin strączkowych. Suszę notowano w 5 województwach w 54 gminach tj. w 2,18% gmin Polski, na powierzchni 0,21% gruntów ornych.

 

Zagrożenie suszą rolniczą występowało również wśród zbóż jarych. Na terenie Polski suszę notowano ją w 4 województwach.

 

W tym okresie raportowania zagrożenie suszą występowało w uprawach tytoniu, notowano ją w 2 województwach, w 4 gminach tj. w 0,16% gmin kraju na powierzchni 0,01% gruntów ornych.

 

Zagrożenie suszą rolniczą notowano w uprawach zbóż ozimych. Suszę notowano w 2 gminach tj. w 0,08% gmin kraju.

 

Źródło: IUNG-PIB

Może zainteresuje Cię również:

Susza w dziewięciu województwach. Najbardziej zagr

W drugim okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2

Wapno nawozowe pomoże w walce z suszą na polskich

Polska jako jeden z najuboższych krajów w wodę na terenie Un

Czesi zmagają się z najgorszą susza od 500 lat

Susza w Czechach jest najgorsza od 500 lat. Zaczęło się sześ