Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
28 lutego 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9255 EUR EUR - 4,3355 GBP GBP - 5,0657 DKK DKK - 0,5802
Archiwum
28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ 27.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 191,50 (- 0,52%), kukurydza MAR20 - 167,50 (- 1,33%), rzepak MAJ20 - 387,25 (- 1,21%) [euro/tona] +++ +++ +++

Powiatowy lekarz weterynarii nakazał rolnikom zabić swoje zwierzęta

Przemysław Grzesiński

W Dąbiu w gminie Łuków doszło do spotkania rolników, którzy zostali powiadomieni, że decyzją zastępcy powiatowego lekarza weterynarii muszą zlikwidować swoją trzodę chlewną. Rolnicy nie rozumieją decyzji.

 

Do 30 czerwca. Taki termin otrzymali rolnicy na likwidację swojej trzody chlewnej - od jednej do kilkudziesięciu sztuk.

Około dwa tygodnie wcześniej w miejscowościach Dąbie i Żdżary w gminie Łuków pojawiała się kobieta reprezentująca powiatowego lekarza weterynarii. Odwiedzając małe rodzinne gospodarstwa sprawdzała jak stosują obowiązujące zasady bioasekuracji.

Według relacji rolników przedstawicielka powiatowego lekarza weterynarii spotykając się z nimi w domach wypełniała dokumenty, namawiając ich, aby podpisywali zgodę na likwidację swoich hodowli.

Nikt na to nie chciał wyrazić zgody - deklarują. Ale przyznają, że coś podpisywali. Okazało się, że były to ich oświadczenia, że nie są w stanie spełnić warunków biosaekuracji.

 

Takie działania poddał krytyce obecny na spotkaniu zastępca wójta Wojciech Szczygieł. Jasno stwierdził, że przed taką akcją powinno zostać zorganizowane spotkanie z rolnikami. Mówił też o sytuacji radnej z gminy Łuków.

Jak się okazuje, w jej gospodarstwie spełniane są wszystkie wymogi związane z bioasekuracją. Natomiast w protokole w rubryce uwagi widnieje zapis, że właścicielka zgodziła się na likwidację hodowli, bowiem jest ona nieopłacalna. Radna jasno mówi, że nie wie skąd taki zapis w protokole.

 

Podczas spotkania ustalono, że teraz rolnicy będą składać odwołania do Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Mają do tego prawo. I czas. Bo zgodnie z decyzjami wydanymi przez zastępcę powiatowego lekarza weterynarii czas na likwidację hodowli mają do 30 czerwca.

 

Jak dotąd w gminach powiatu łukowskiego nie stwierdzono występowania ASF wśród trzody chlewnej. Badania potwierdziły jedynie występowanie wirusa wśród dzików. I trwa ich odstrzał sanitarny. Rolnicy decyzją zastępcy powiatowego lekarza weterynarii są całkowicie zaskoczeni. I już składają odwołania.

 

Źródło: podlasie24.pl

 


Może zainteresuje Cię również:

Na Lubelszczyźnie chcą w pół roku odstrzelić 5 tys

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Woje

KRIR: Oligopol na krajowym rynku przetwórstwa mięs

W związku z epidemią afrykańskiego pomoru świń i ptasiej gry

Chiny nadal mają ogromny apetyt na wieprzowinę

Import wieprzowiny do Chin był znacznie wyższy w 2019 r. niż