Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 listopada 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8786 EUR EUR - 4,2928 GBP GBP - 5,0238 DKK DKK - 0,5745
Archiwum
19.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 180,25 (+ 1,26%), kukurydza STY20 - 163,25 (+ 0,15%), rzepak LUT20 - 392,00 (+ 0,51%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.11.2019 12:37 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,60 zł/kg, średnia: 4,95 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ +++

XI Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych - głównie o ASF

Cezary Wójcicki
posiedzenie krir o asf
Źródło: KRIR

21 marca 2018 r. w Parzniewie odbyło się XI Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych. Gośćmi Posiedzenia był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krzysztof Jurgiel, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - Maria Fajger, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - Witold Strobel oraz Adam Struziak - Dyrektor gospodarowania zasobem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

 

W trakcie spotkania członkowie KRIR wyrazili zaniepokojenie w związku ze stanem wykonania przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lutego 2016 r. w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików przez  PZŁ. Z otrzymywanych sygnałów od rolników wynika, że myśliwi nie wywiązują się z nałożonego rozporządzeniem obowiązku redukcji populacji dzików.

 

Ponadto, w związku z przyjętymi przez Sejm RP przepisami  ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zmianie ustawy Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw – Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że od dnia 1 kwietnia 2018 roku tym bardziej nie będzie możliwe skuteczne ograniczanie populacji dzika na terenie całego kraju oraz zwalczanie niebezpiecznej dla trzody chlewnej jednostki chorobowej afrykańskiego pomoru świń.

 

Wiąże się to z wprowadzeniem w w/w ustawie przepisu zakazującego strzelania w odległości mniejszej niż 150 m od zabudowań mieszkalnych, co uniemożliwi  redukcję dzików a przez to spowoduje dalsze rozprzestrzenianie się  afrykańskiego pomoru świń na terenach występowania tej choroby. Proponowane zmiany są sprzeczne z rekomendacjami Międzyresortowego Zespołu ds. Łagodzenia Skutków Związanych z Wystąpieniem Przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń (MZ ds. ASF) oraz wytycznymi Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a także decyzjami Rządu, w myśl których liczebność populacji dzika należy ograniczyć do 0,1 osobnika na km2. Wprowadzenie wymienionych rozwiązań skutkować będzie likwidacją obwodów łowieckich w sąsiedztwie dużych miast, w tym Warszawy, gdzie obecnie trwa intensywna walka z ASF. Mając na uwadze powyższe zabraknie podmiotów które wykonują akcje poszukiwania dzików (koła łowieckie) oraz eliminują jeden z głównych wektorów choroby.

 

Dodatkowo wprowadzenie rozwiązań zakazujących udziału  psów myśliwskich  spowoduje brak możliwości skutecznego wykonywania polowania oraz wykonania rekomendacji dotyczących ograniczenia populacji dzika, co będzie także oddziaływało na skuteczność zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Wprowadzenie zakazu udziału psów myśliwskich doprowadzi do znacznego utrudnienia wykonywania polowania.

 

Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że przestrzeganie zasad bioasekuracji jest podstawowym narzędziem zwalczania i zapobiegania ASF. Niemniej jednak program bioasekuracji nie może być przyczyną likwidacji  produkcji trzody chlewnej w Polsce.

 

Krajowa Rada Izb Rolniczych stoi na stanowisku, ze w przypadku tworzenia nowych stref - Rząd RP powinien zapewnić rekompensaty za obniżkę cen w skupie żywca, poprzez wyrównanie ich do cen rynkowych oraz zastosować preferencje dla zakładów, które podejmą się skupu trzody chlewnej ze stref zagrożonych.

 

Źródło: KRIR

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Już 20 dzików zarażonych ASF w woj. lubuskim. Trwa

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj, iż na podsta

Czy ASF na zachód Polski przywlekli Ukraińcy?

Minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, podaje, że w P

Na Podlasiu nie ma ASF, bo nie ma hodowli świń. Za

Krzysztof Tołwiński z Federacji Gospodarstw Rodzinnych przyp