Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
14 listopada 2019, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,9011 EUR EUR - 4,2916 GBP GBP - 5,0130 DKK DKK - 0,5743
Archiwum
14.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 177,50 (0,00%), kukurydza STY20 - 164,00 (+ 0,46%), rzepak LUT20 - 389,25 (- 0,19%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.11.2019 12:21 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,19 zł/kg (na podstawie informacji z 17 ubojni) +++

Rolnicy wychodzą na drogi - dzisiaj kolejny protest

Agnieszka Wojtyra
fot. za www.podlasie24.pl

Pomimo zapewnień Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że polskie rolnictwo znajduje się w dobrej kondycji i otrzymuje potrzebne wsparcie, na ulice miast i miasteczek co kilka dni wychodzą niezadowoleni rolnicy. Dzisiaj koleny protest w Ociążu na drodze krajowej nr 25.Protesty producentów trzody chlewnej


Kilkudziesięciu rolników protestowało 17 marca w Kielcach podczas targów Agrotech w związku z ASF. Według demonstrantów po wykryciu choroby stada trzody chlewnej są wybijane, a ich zostawia się bez odpowiednich rekompensat. Dodatkowo postulują o znaczne zmniejszenie pogłowia dzików – głównego wektora przenoszenia wirusa.


Opisywana przez nas sytuacja z pozostawionymi truchłami dzików w workach nieopodal Parczewa, wskazuje dodatkowo, że procedury walki z ASF nie zawsze są skuteczne. Tam również odbywały się protesty w sprawie ASF.


Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, dodatkowo co kilka dni, główny lekarz weterynarii informuje o kolejnych ogniskach Afrykańskiego Pomoru Świń u dzików. Ostatni komunikat w tej sprawie pojawił się na stronie Głownego Inspektoratu Weterynarii 15 marca 2018.


W związku z opisaną sytuacją również pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej alarmują o brakach kadrowych potrzebnych do walki z wirusem. Wystosowali już w tej sprawie list otwarty do premiera Morawieckiego.

Protest producentów ziemniaków i warzyw


W zeszły piątek (16.03.2018.) kolejny raz pod Kaliszem i Sieradzem protestowali delegaci Unii Ziemniaczano-Warzywnej.  Plantatorzy domagali się ograniczenia niekontrolowanego importu ziemniaków i warzyw do Polski, a także ustalenia ceny minimalnej na te warzywa.


Kolejny protest odbędzie się dzisiaj protest w Ociążu. Rolnicy zamierzają pikietować na drodze krajowej nr 25 od 10.00 – 12.00. Protestanci domagają się m.in. wprowadzenia lepszych kontroli importowanych warzyw, w szczególności ziemniaków (źródło: portal wlkp24.info).

Protest rolników z powiatu średzkiego


Wczoraj, 20 marca protestowali rolnicy z Wielkopolski. Strajk wspierały Unia Warzywno-Ziemniaczana oraz Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw.  Demonstranci chcieli zwrócić uwagę rządowi na spadek cen żywca wieprzowego i ziemniaków. Na drogę nr 11 w Kaszutach (powiat średzki) wyszło ok. 75 osób (źródło: portal jarocinska.pl).

Agnieszka Wojtyra
Autor: Agnieszka Wojtyra
Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zootechnik, autorka tekstów branżowych, wcześniej dziennikarka mediów lokalnych. Miłośniczka podróży, gier planszowych i książek.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Czarny scenariusz zaczyna się realizować. ASF w Lu

Jak informowaliśmy wczoraj, potwierdzono wirusa ASF w tuszy

ASF w Lubuskiem. Trzeba natychmiast wprowadzić cze

- Jeden z najsmutniejszych wieczorów w moim życiu. Przyszłoś

Niemieccy rolnicy walczą o przetrwanie swoich gosp

Dzisiaj odbył się kolejny protest niemieckich rolników, któr