Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 lipca 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,7869 EUR EUR - 4,2480 GBP GBP - 4,7205 DKK DKK - 0,5690
Archiwum
22.07.2019 13:13 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,90 zł/kg, średnia: 5,46 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ 12.07.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,25 (+ 0,85%), kukurydza SIE19 - 178,00 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 370,25 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++

Rolnicy wychodzą na drogi - dzisiaj kolejny protest

Agnieszka Wojtyra
fot. za www.podlasie24.pl

Pomimo zapewnień Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że polskie rolnictwo znajduje się w dobrej kondycji i otrzymuje potrzebne wsparcie, na ulice miast i miasteczek co kilka dni wychodzą niezadowoleni rolnicy. Dzisiaj koleny protest w Ociążu na drodze krajowej nr 25.Protesty producentów trzody chlewnej


Kilkudziesięciu rolników protestowało 17 marca w Kielcach podczas targów Agrotech w związku z ASF. Według demonstrantów po wykryciu choroby stada trzody chlewnej są wybijane, a ich zostawia się bez odpowiednich rekompensat. Dodatkowo postulują o znaczne zmniejszenie pogłowia dzików – głównego wektora przenoszenia wirusa.


Opisywana przez nas sytuacja z pozostawionymi truchłami dzików w workach nieopodal Parczewa, wskazuje dodatkowo, że procedury walki z ASF nie zawsze są skuteczne. Tam również odbywały się protesty w sprawie ASF.


Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, dodatkowo co kilka dni, główny lekarz weterynarii informuje o kolejnych ogniskach Afrykańskiego Pomoru Świń u dzików. Ostatni komunikat w tej sprawie pojawił się na stronie Głownego Inspektoratu Weterynarii 15 marca 2018.


W związku z opisaną sytuacją również pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej alarmują o brakach kadrowych potrzebnych do walki z wirusem. Wystosowali już w tej sprawie list otwarty do premiera Morawieckiego.

Protest producentów ziemniaków i warzyw


W zeszły piątek (16.03.2018.) kolejny raz pod Kaliszem i Sieradzem protestowali delegaci Unii Ziemniaczano-Warzywnej.  Plantatorzy domagali się ograniczenia niekontrolowanego importu ziemniaków i warzyw do Polski, a także ustalenia ceny minimalnej na te warzywa.


Kolejny protest odbędzie się dzisiaj protest w Ociążu. Rolnicy zamierzają pikietować na drodze krajowej nr 25 od 10.00 – 12.00. Protestanci domagają się m.in. wprowadzenia lepszych kontroli importowanych warzyw, w szczególności ziemniaków (źródło: portal wlkp24.info).

Protest rolników z powiatu średzkiego


Wczoraj, 20 marca protestowali rolnicy z Wielkopolski. Strajk wspierały Unia Warzywno-Ziemniaczana oraz Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw.  Demonstranci chcieli zwrócić uwagę rządowi na spadek cen żywca wieprzowego i ziemniaków. Na drogę nr 11 w Kaszutach (powiat średzki) wyszło ok. 75 osób (źródło: portal jarocinska.pl).

Agnieszka Wojtyra
Autor: Agnieszka Wojtyra
Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zootechnik, autorka tekstów branżowych, wcześniej dziennikarka mediów lokalnych. Miłośniczka podróży, gier planszowych i książek.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Ogromne ognisko ASF w Bułgarii. Do wybicia 17 tys.

Bułgarska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności potwierdziła p

ASF blisko powiatu żuromińskiego

W miniony piątek Główny Lekarz Weterynarii poinformował o ko

W Unii Europejskiej ceny tuczników znalazły się po

Spadające ceny tuczników w ostatnim tygodniu rozczarowały pr