Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7885 EUR EUR - 4.5562 GBP GBP - 5.2655 DKK DKK - 0.6127
Archiwum
22.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 238,50 (+ 3,02%), kukurydza CZE21 - 233,75 (+ 2,07%), rzepak MAJ21 - 595,25 (+ 5,96%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.04.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 6,10 - 6,90 zł/kg, średnia: 6,39 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Copa i Cogeca chcą bliskiej współpracy UE i Wielkiej Brytanii

Agnieszka Wojtyra
pixabay.com

Komitety Copa i Cogeca przyjmują z zadowoleniem projekt wytycznych UE w sprawie przyszłych stosunków handlowych między UE a Wielką Brytanią. Postulują również do szefów państw i rządów UE, aby zatwierdzili projekt wytycznych dotyczących przyszłych stosunków UE - Wielka Brytania podczas spotkania w przyszłym tygodniu.

 

- Ponieważ handel jest bardzo zintegrowany, Copa i Cogeca mają poważne obawy dotyczące potencjalnego wpływu na rolników i przedsiębiorstwa rolne, po obu stronach, w wyniku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Jest ważne, aby zminimalizować wszelkie zakłócenia w handlu. Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze zdecydowanie uważają, że ​​w zależności od uzyskanych gwarancji Wielka Brytania, powinna pozostać w strefie unii rynkowej i celnej. Jeżeli nie jest to możliwe, UE i Wielka Brytania powinny znaleźć nowe rowiązania, które umożliwią bezkompromisowy handel w jak największym stopniu, przy jednoczesnym zachowaniu integralności jednolitego rynku. Negocjacje w sprawie Brexitu muszą zapewniać handel bezcłowy między UE a Wielką Brytanią -  powiedział prezes Copa Joachim Rukwied.


- Wzywamy również UE, by poszukiwała możliwie najściślejszych relacji celnych z Wielką Brytanią. Życzymy sobie uproszczonych procedur celnych, wykorzystujących najnowsze technologie w celu zapobiegania uciążliwej i kosztownej biurokracji, która stanowiłaby zagrożenie dla handlu transgranicznego. Należy to uwzględnić w przyszłych wytycznych UE i uczynić z tego priorytet w negocjacjach - dodał prezes Cogeca, Thomas Magnusson.


- Z zadowoleniem przyjmujemy również projekt umowy kasacyjnej Komisji Europejskiej, który tłumaczy w kategoriach prawnych wspólne sprawozdanie negocjatorów UE i Wielkiej Brytanii na temat postępów osiągnięte podczas pierwszego etapu negocjacji - dodał Magnusson.


Wreszcie, Copa i Cogeca zgadzają się z apelem UE do rządu Wielkiej Brytanii o jasne i namacalne propozycje dotyczące przejściowych i przyszłych relacji tak szybko, jak to możliwe. Porozumienie musi zostać osiągnięte jak najszybciej możliwe w celu wyeliminowania niepewności i dodatkowych kosztów dla rolników i spółdzielni rolniczych.

 

Źródło: na podstawie informacji copa-cogeca.be

Agnieszka Wojtyra
Autor: Agnieszka Wojtyra
Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zootechnik, autorka tekstów branżowych, wcześniej dziennikarka mediów lokalnych. Miłośniczka podróży, gier planszowych i książek.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Wielka Brytania: Pięć osób zmarło po zjedzeniu kur

Jak podają brytyjskie media, pięć osób zmarło, a setki innyc

Na rynku brytyjskim większa konkurencja ze strony

Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała umowę o współpracy polit

Brexit gorszy od koronawirusa? Producenci wołowiny

Producenci mięsa wołowego z coraz większym niepokojem patrzą