Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 stycznia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8475 EUR EUR - 4,2461 GBP GBP - 5,0381 DKK DKK - 0,5682
Archiwum
24.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 195,50 (- 0,38%), kukurydza MAR20 - 172,00 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 406,25 (- 0,18%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.01.2020 12:16 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,38 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Copa i Cogeca chcą bliskiej współpracy UE i Wielkiej Brytanii

Agnieszka Wojtyra
pixabay.com

Komitety Copa i Cogeca przyjmują z zadowoleniem projekt wytycznych UE w sprawie przyszłych stosunków handlowych między UE a Wielką Brytanią. Postulują również do szefów państw i rządów UE, aby zatwierdzili projekt wytycznych dotyczących przyszłych stosunków UE - Wielka Brytania podczas spotkania w przyszłym tygodniu.

 

- Ponieważ handel jest bardzo zintegrowany, Copa i Cogeca mają poważne obawy dotyczące potencjalnego wpływu na rolników i przedsiębiorstwa rolne, po obu stronach, w wyniku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Jest ważne, aby zminimalizować wszelkie zakłócenia w handlu. Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze zdecydowanie uważają, że ​​w zależności od uzyskanych gwarancji Wielka Brytania, powinna pozostać w strefie unii rynkowej i celnej. Jeżeli nie jest to możliwe, UE i Wielka Brytania powinny znaleźć nowe rowiązania, które umożliwią bezkompromisowy handel w jak największym stopniu, przy jednoczesnym zachowaniu integralności jednolitego rynku. Negocjacje w sprawie Brexitu muszą zapewniać handel bezcłowy między UE a Wielką Brytanią -  powiedział prezes Copa Joachim Rukwied.


- Wzywamy również UE, by poszukiwała możliwie najściślejszych relacji celnych z Wielką Brytanią. Życzymy sobie uproszczonych procedur celnych, wykorzystujących najnowsze technologie w celu zapobiegania uciążliwej i kosztownej biurokracji, która stanowiłaby zagrożenie dla handlu transgranicznego. Należy to uwzględnić w przyszłych wytycznych UE i uczynić z tego priorytet w negocjacjach - dodał prezes Cogeca, Thomas Magnusson.


- Z zadowoleniem przyjmujemy również projekt umowy kasacyjnej Komisji Europejskiej, który tłumaczy w kategoriach prawnych wspólne sprawozdanie negocjatorów UE i Wielkiej Brytanii na temat postępów osiągnięte podczas pierwszego etapu negocjacji - dodał Magnusson.


Wreszcie, Copa i Cogeca zgadzają się z apelem UE do rządu Wielkiej Brytanii o jasne i namacalne propozycje dotyczące przejściowych i przyszłych relacji tak szybko, jak to możliwe. Porozumienie musi zostać osiągnięte jak najszybciej możliwe w celu wyeliminowania niepewności i dodatkowych kosztów dla rolników i spółdzielni rolniczych.

 

Źródło: na podstawie informacji copa-cogeca.be

Agnieszka Wojtyra
Autor: Agnieszka Wojtyra
Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zootechnik, autorka tekstów branżowych, wcześniej dziennikarka mediów lokalnych. Miłośniczka podróży, gier planszowych i książek.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Spore przeceny kontraktów na zboża i oleiste na gi

Podpisanie umowy handlowej USA z Chinami (15 stycznia) wywoł

Matif: Rosną ceny pszenicy i rzepaku

Unijna pszenica podrożała w czwartek o 1,5 euro (+0,9%), do

Matif: Rzepak poprawił 3-letnie maksimum. W górę p

Wczorajsze wystąpienie Donalda Trumpa było pojednawcze w sto