Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 września 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8833 EUR EUR - 4.5272 GBP GBP - 4.9467 DKK DKK - 0.6082
Archiwum
23.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 194,00 (- 0,39%), kukurydza LIS20 - 172,00 (+ 0,44%), rzepak LIS20 - 386,25 (- 1,21%) [euro/tona] +++ +++ +++ 23.09.2020 14:00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,78 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Krajowa Rada Rolnictwa Ekologicznego

Cezary Wójcicki
rada rolnictwa ekologicznego
Fot.: Krajowa Izba Gospodarcza

Przy Krajowej Izbie Gospodarczej powstała Krajowa Rada Rolnictwa Ekologicznego, która jest odpowiedzią na liczne sygnały wskazujące na potrzebę takiej instytucji, która zajmowałaby się kompleksowo rozwojem polskiego rolnictwa ekologicznego.

Promujemy polską żywość na wielu rynkach zagranicznych i widać, że jest bardzo duże zainteresowanie produktami ekologicznymi z Polski – powiedział podczas pierwszego spotkania, które odbyło się 30 stycznia br. Andrzej Arendarski, prezes KIG.

Zdaniem prezesa Arendarskiego ten rynek będzie się też szybciej rozwijał w Polsce, ponieważ chcemy jeść żywność najwyższej jakości i mieć pewność, że służy naszemu zdrowiu. – Chciałbym, aby Polska była postrzegana, jako kraj mający dobre produkty rolnictwa ekologicznego. Na takim wizerunku zyskają także rolnicy konwencjonalni, ponieważ jak wynika z naszych badań nad markami i ich sile oddziaływania, konsumenci zaczynają mieć większe zaufanie także do innych produktów z takiego kraju – dodał Arendarski.

Uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali, że aby Polska była konkurencyjna na rynku żywności ekologicznej potrzebne są narzędzia, które skutecznie będą uniemożliwiały liberalizację zasad rolnictwa ekologicznego. Prof. dr hab. Jerzy Szymona, przewodniczący Rady przestrzegał przed działaniami dopuszczającymi obecność zanieczyszczeń w żywności ekologicznej. Zdaniem profesora Szymona spowoduje to jej dyskwalifikację i spadek eksportu. – Odbiorca wie, że w produktach ekologicznych nie ma żadnych pozostałości chemicznych i jeżeli wprowadzono by nawet minimalną ilość takich substancji to konsumenci odwrócą się od takiej żywności – powiedział prof. Szymona.

Rynek żywności ekologicznej rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Z „Raportu o stanie rolnictwa ekologicznego w Polsce w latach 2015-2016” wynika, że liczba gospodarstw ekologicznych w Polsce na przestrzeni ostatnich dwunastu lat zwiększyła się z 3 705 w 2004 roku do 22 435 w 2016. Jednak w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, Polska jest wciąż rynkiem w początkowej fazie rozwoju. Wciąż także problemem jest brak polskich sieci sklepów oferujących produkty rolnictwa ekologicznego na większą skalę. Paweł Krajmas, wiceprzewodniczący Rady przestrzegał przed wyparciem polskich produktów przez zagraniczne. – W ostatnich latach trend na żywność ekologiczną jest tak duży, że praktycznie w każdej sieci handlowej w Polsce takie produkty są sprzedawane. Niestety 80% tej żywności nie pochodzi z Polski – powiedział wiceprzewodniczący Krajmas. – Chcielibyśmy odwrócić tę tendencję i zwiększyć udział w rynku żywności produkowanej przez polskich producentów – dodał Paweł Krajmas.

Rada ustaliła, że warunkiem koniecznym trwałego rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce jest nie tylko wsparcie państwa i jednolite przepisy regulujące certyfikację, ale także silne organizacje rolników ekologicznych. – Chcemy pokazać, że stworzenie szerszej struktury obejmującej cały kraj w ramach, której producenci ze sobą nie rywalizują tylko współpracują pod jedną marką parasolową pozwoli konkurować z zagranicznymi podmiotami oferującymi często nie tak dobrą jak polska żywność ekologiczną – podsumował prof. Jerzy Szymona.

Zarząd Krajowej Rady Rolnictwa Ekologicznego:

Prof. dr hab. Jerzy Szymona, em. prof. nadzw. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – Przewodniczący Rady

Paweł Krajmas, Prezes Stowarzyszenia Polska Ekologia – Wiceprzewodniczący Rady

Mgr Maciej Bartoń, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju w Laboratorium UO Technologia – Wiceprzewodniczący Rady

Jerzy Sobociński, Stowarzyszenie Polska Ekologia – Sekretarz Rady

Członkowie Rady:

Mieczysław Babalski, Prezes EKOŁAN – Kujawsko Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych

Prof. dr hab. Zbigniew Dolatowski – Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno Spożywczego w Warszawie

Prof. dr hab. Bożena Łozowicka – Dyrektor Instytutu Ochrony Roślin w Państwowym Instytucie Badawczym w Poznaniu

Prof. dr hab. Leszek Orlikowski –  Instytut Ogrodnictwa Skierniewice

Piotr Osik – Prezes Polskiego Towarzystwa Rolników Ekologicznych

 

Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

KOWR planuje powierzyć spółce GPW Ventures do 25 m

Małe i średnie firmy technologiczne z branży rolno-spożywcze

Jak będzie wyglądał świat bez intensywnej hodowli

- Przeniesienie produkcji do drobnych gospodarstw? To utopij

Greenpeace pisze do ministra Ardanowskiego. Postul

Organizacja Greenpeace zwróciła się do ministra rolnictwa z