Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
04 marca 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7851 EUR EUR - 4.5540 GBP GBP - 5.2717 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
04.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 236,25 (- 0,42%), kukurydza MAR21 - 217,00 (- 3,98%), rzepak MAJ21 - 515,00 (+ 2,23%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.03.2021 12:58 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,83 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Salmonella w paszy ADM. Czy spółka weźmie odpowiedzialność za zatrutą mączkę sojową?

Ewa Wójcik
pozostale wiesci rolnicze soja1

Jak donosi portal agrarheute.com, po stwierdzeniu (między innymi na Bawarii) obecności salmonelli w paszach sojowych firmy ADM, spółka nie odpowiedziała wprost, czy weźmie na siebie całą odpowiedzialność za tę sytuację i czy pokryje w całości poniesione szkody.

 

 

Dotknięci rolnicy będą zawiedzeni stanowiskiem firmy w tej sprawie,  bowiem ADM Spyck GmbH Staubing nie podjęło jeszcze decyzji o tym, czy pokryje szkody rolników. Zapewniony jest jedynie zwrot i rekompensata za zatrutą paszę. 

 

Według oświadczeń władz niemieckich, ponad 1500 przedsiębiorstw w Bawarii otrzymało zatrutą mączkę sojową, 6 kolejnych krajów związkowych i cztery państwa członkowskie UE, a także Szwajcaria ma problem z zatrutymi produktami ADM. 

Odpowiedź ADM dla niemieckich mediów:

„Bierzemy odpowiedzialność za jakość i bezpieczeństwo naszych produktów na poważnie. W niewielkiej ilości próbek, z setek dostaw mączki sojowej, zostały potwierdzone ślady Salmonelli. W porozumieniu z Bawarskim Urzędem Kontroli Pasz (Futtermittelüberwachungsbehörde)  wstrzymaliśmy całą produkcję. Została ona wstrzymana w celu oczyszczenia i odkażenia zakładu w Staubing. Pasza, która została wyprodukowana po 23 grudnia 2017, spełnia wszelkie normy jakości i bezpieczeństwa.

 

W ścisłej współpracy z naszymi klientami przyjmujemy zwroty wskazanych partii i jesteśmy w kontakcie z Bawarskim Stowarzyszeniem Rolniczym (Bayerischer Bauernverband), aby rolnicy terminowo otrzymali aktualne informacje odnośne zasobów, wycofania produktu i wymiany towaru.”

 

Bawarskie Stowarzyszenie Rolnicze radzi rolnikom, aby dokładnie udokumentowali swoje straty składali pozwy do sądów, a jako reprezentantów wynajmowali radców prawnych i adwokatów. 

Ewa Wójcik
Autor: Ewa Wójcik
Absolwentka Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunku filologia polska, wcześniej dziennikarka mediów lokalnych, copywriterka, autorka tekstów branżowych, od 2015 roku współpracuje z portalem CenyRolnicze.pl.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Koniec dobrej passy na rynku zbóż?

- O ile w Paryżu luty zamknie się dużym wzrostem (w skali mi

Brazylia zmniejsza eksport soi, choć zbiory są imp

Brazylia wyeksportuje w tym sezonie około 85 milionów ton so

Matif: zboża ustanowiły w poniedziałek nowe szczyt

Unijne kontrakty na zboża z najbliższym terminem dostawy pop