Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
03.07.2020 13:13 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,58 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 02.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 181,00 (- 0,28%), kukurydza SIE20 - 167,75 (- 0,45%), rzepak SIE20 - 378,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

We Francji co dwa dni rolnik odbiera sobie życie. W Szwajcarii nie jest lepiej

Redakcja

Wskaźnik samobójstw wśród europejskich rolników jest wysoki. Znacznie wyższy niż w pozostałej części społeczeństwa. Wskazują na to badania z Francji i Szwajcarii. Powodem tak desperackich decyzji rolników są zarówno względy ekonomiczne, jak i społeczne. Z innych krajów europejskich nie ma prawie żadnych wiarygodnych danych statystycznych.

 

Jak informuje niemiecki portal Agrarheute, dane pokazują, iż liczba samobójstw wśród rolników wzrasta od kilku lat, podczas gdy ma tendencję spadkową w pozostałej części społęczeństwa. Coraz częściej dostrzega się potrzebę przeciwdziałania temu trendowi.

 

A statystyki są zastraszające. We Francji co dwa dni rolnik odbiera sobie życie. Wskazuje na to badanie francuskiego urzędu zdrowia publicznego Santé Publique France (SPF), które przeprowadzono latach 2007–2011. Jednak niektóre stowarzyszenia branżowe uważają, że statystyki są jeszcze bardziej dramatyczne. Często bowiem próbuje się ukryć prawdziwą przyczynę śmierci z powodu wstydu lub pobudek ekonomicznych.

 

Stowarzyszenie Europejskich Rolników i Spółdzielni (COPA-COGECA) komentując francuskie badania określiły tę sytuację jako niepokojącą, wymagającą podjęcia natychmiastowych działań. Stwierdzono, iż rolnicy zasługują na większe uznanie społeczne. W każdym razie badanie przeprowadzone przez francuski urząd zdrowia pokazuje, że wskaźnik samobójstw wśród francuskich rolników jest co najmniej o 20 procent wyższy niż w pozostałej części społeczeństwa. Jest nawet o 30 procent wyższy wśród producentów mleka. Najczęściej odbierają sobie życie mężczyźni w wieku od 45 do 54 lat.

 

Dochody francuskich rolników należą do najniższych w kraju. To główny powód dużej liczby samobójstw. Ponad 30 procent francuskich rolników zarabia tylko 350 euro miesięcznie, informuje francuski portal internetowy Euroactiv. Badanie SPF wskazuje również, że „największą liczbę samobójstw zaobserwowano w miesiącach, w których ceny mleka osiągnęły najniższy poziom”. Nicolas Deffontaines z francuskiego Narodowego Instytutu Badań Rolniczych (INRA) dodał do niedawnej analizy Euroactiv z 2017 r., że liczba drobnych rolników, którzy popełniają samobójstwa, jest znacznie wyższa niż w przypadku większych gospodarstw. - Jednak ogólna nadreprezentacja rolników w samobójstwach jest zjawiskiem, które stale obserwujemy we Francji od co najmniej czterdziestu lat - kontynuuje Deffontaines.

 

Od kilku lat dochody rolników w całej Europie znajdują się pod presją różnych czynników. Obejmują one silne wahania cen, rosnące koszty produkcji i ekstremalne zjawiska pogodowe. Stowarzyszenia branżowe wzywają do zwiększenia wsparcia, nie tylko finansowego, dla rolników w UE. Wg ekspertów przede wszystkim należy zapewnić lepsze warunki rolnikom, którzy zmagają się z samotnością, problemami emocjonalnymi lub chorobami. Planowane redukcje funduszy UE dla rolników mogłyby pogłębić problemy, zwłaszcza w małych gospodarstwach. Zmniejszenie płatności bezpośrednich w projekcie budżetu Komisji Europejskiej nie jest zatem dobrze odbierane przez francuskich rolników. Uważają, że wraz ze wzrostem wymagań środowiskowych, coraz więcej z nich jest wymaganych, ale jednocześnie nie otrzymują rekompensaty za dodatkową pracę i wyższe koszty. Dotyczy to oczywiście również rolników w innych krajach UE.

 

W Szwajcarii naukowcy z Uniwersytetu w Bernie osiągnęli podobne, niepokojące wyniki - chociaż Szwajcaria nie jest częścią Unii Europejskiej, a dochody są wyższe niż we Francji. Według badań, ryzyko samobójstwa wśród rolników jest o 37 procent wyższe niż u innych mężczyzn ze społeczności wiejskiej. Jak wskazują autorzy analizy, podczas gdy wskaźnik samobójstw w społecznościach wiejskich spada, od 2003 r. ten sam wskaźnik wzrasta wśród szwajcarskich rolników. - Takie liczby naprawdę mogą zatrważać i dają nam wyobrażenie skali problemów z jakimi zmagają się rolnicy - mówi Markus Ritter, prezes Szwajcarskiego Stowarzyszenia Rolników przy Schweizer Sonntagszeitung. Dlatego w Szwajcarii uruchomiono „infolinię wiejską”, która świadczy pomoc rolnikom, którzy popadli w tarapaty.

 

Źródło: Agrarheute

 

Może zainteresuje Cię również:

Liczba samobójstw wśród amerykańskich rolników osi

Według doniesień organizacji pomocowych w Stanach Zjednoczon

Francja: Pół miliona jaj do wycofania ze sprzedaży

Prawie pół miliona jaj jest wycofywanych z rynku francuskieg

Francuski minister wzywa do pracy w rolnictwie fry

Jak poinformował francuski minister rolnictwa Didier Guillau