Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
03.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 182,75 (+ 0,97%), kukurydza SIE20 - 168,25 (+ 0,30%), rzepak SIE20 - 376,75 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.07.2020 13:13 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,58 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Plony będą niższe, a rolnicy stracą dużo pieniędzy

Paweł Hetnał

- Jak wynika z przekazów medialnych, sygnałów zgłaszanych do biur poselskich, a także mojego osobistego doświadczenia, sytuacja na polach uprawnych jest bardzo zła, a powodem tego stanu rzeczy są znaczne niedobory wody. W mojej ocenie ponownie, jak w roku 2018 jesteśmy zagrożeni suszą rolniczą także i teraz. Już teraz – w kwietniu – rolnicy sygnalizują, jak bardzo zły jest stan ich pól. Rolnicy wskazują, że sytuacja w wielu regionach kraju jest tragiczna – pisze w interpelacji do ministra rolnictwa poseł Norbert Kaczmarczyk. 

 

Poseł ruchu Kukiz'15 podkreśla, że rolnicy mają w pamięci zeszłoroczną suszę i jej skutki. Wszystko wskazuje na to, że również i rok 2019 nie będzie pod tym względem bardziej łaskawy. Zauważa, że od kilku tygodni nie nastąpiły poważne opady deszczu, a te które spadły były przelotne i nikłe. Nie jest to w żadnym wypadku wystarczająca ilość wilgoci, która po prostu zbyt szybko parowała. Taka sytuacja w sposób szczególny źle wpływa na rośliny ozime i jare, a wiele nowych zasiewów ulegnie suszy.

 

- Pola nie mają rezerw wody z zimy. W marcu spadło niewiele wody, a w kwietniu – do tej pory – sytuacja nie poprawiła się. Synoptycy wskazują na to, że szanse wystąpienia obfitego deszczu w najbliższym czasie są bardzo małe, a ponadto nad Polskę nadciąga fala gorącego powietrza znad Afryki, co będzie skutkowało wzrostem temperatur. Złą sytuację potęgują występujące w całej Polsce silne wiatry, ponieważ prądy powietrzne wzmacniają skutki suszy – pisze Norbert Kaczmarczyk.

 

Parlamentarzysta stwierdza, że w związku z powyższym plony będą niższe, a rolnicy stracą dużo pieniędzy. Stanowi to w jego opinii realne zagrożenie dla funkcjonowania gospodarstw. Sytuacja może ulec znacznemu pogorszeniu, wszak mamy dopiero końcówkę kwietnia. Niedobory wody będą implikować występowanie znacznych strat w plonach.

 

Dlatego Norbert Kaczmarczyk pyta ministra rolnictwa o wysokość środków finansowych, jakie zabezpieczono na poczet zwalczania skutków potencjalnej suszy w roku 2019. Poseł dopytuje również, w jaki sposób rząd zamierza zminimalizować straty, które polscy rolnicy poniosą z powodu tegorocznej ewentualnej suszy rolniczej. Próbuje też dociec jakie działania zostały podjęte celem niwelowania potencjalnych negatywnych skutków suszy rolniczej w roku 2019.

 

- Czy w ocenie pana ministra można skutecznie przeciwdziałać skutkom suszy na podstawie doświadczeń nabytych w roku 2018? Czy opracowano odpowiednie mechanizmy zapobiegania takim sytuacjom jak na przykład w powiecie brzeskim na Opolszczyźnie, gdzie faktyczna susza rolnicza w roku 2018 była, jednak na podstawie biurokratycznych norm ostatecznie jej nie stwierdzono, a rolnicy ponieśli z tego tytułu znaczne straty? - pyta poseł Kaczmarczyk.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Satelity pokazują, że Europa jest sucha jak wiór

W dużej części Europy ostatnie miesiące są  jednymi z n

Bez przeciwdziałania skutkom kryzysu klimatycznego

Intensywne opady deszczu, podtopienia i powodzie, niebezpiec

Jak skutecznie bronić się przed plagą suszy

Nie ulega wątpliwości, iż jednym z największych zagrożeń dla