Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
03.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 182,75 (+ 0,97%), kukurydza SIE20 - 168,25 (+ 0,30%), rzepak SIE20 - 376,75 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.07.2020 13:13 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,58 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Wotum nieufności wobec ministra rolnictwa przepadło w głosowaniu

Paweł Hetnał

Sejm odrzucił dzisiaj wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa, Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Koalicja PO-KO swój wniosek argumentowała kryzysem na rynku wołowiny, nieskuteczną walką z ASF, brakiem wypłat pomocy dla sadowników, dramatycznym stanem polskich stadnin. Partyjni koledzy ministra wypowiadali się jednak o ministrze jedynie w superlatywach i przegłosowali opozycję.

 

Jak przypomniała Dorota Niedziela, posłanka PO przedstawiająca argumenty za dymisją ministra, 26 stycznia cała Polska, za pośrednictwem stacji TVN, na własne oczy zobaczyła, jak wygląda nielegalny proceder uboju bydła. Od tego momentu „rozpoczął się zabójczy dla polskiej wołowiny kryzys wizerunkowy w kraju i na świecie”. Przedstawiająca wniosek o wotum nieufności posłanka PO-KO zaznaczyła, że podczas komisji rolnictwa minister Ardanowski nazwał sformułowania wniosku głupimi i bałamutnymi.

 

- To wotum to dla mnie samooskarżanie się przez opozycję oraz możliwość pokazania, jak wiele w tak trudnym obszarze, jakim jest rolnictwo, zrobiliśmy – mówił w komentarzu do przedstawionego wotum nieufności premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dodał, iż polskie rolnictwo staje się coraz bardziej nowoczesne i między innymi jest to zasługa również ministra Ardanowskiego. - Opozycja składając wniosek o odwołanie ministra rolnictwa, utrudnia proces odzyskiwania utraconych rynków zbytu dla polskiej wołowiny – dodał Morawiecki.

 

- Zarzuty opozycji są szkodliwe dla polskiego rolnictwa. Wszystko, co w przestrzeni publicznej, a szczególnie w Sejmie pada jest przekazem, który idzie w świat, który jest uważnie czytany i analizowany przez tych z którymi walczymy o rynki na świecie – przestrzegał szef resortu rolnictwa. - Składanie takich wniosków jest emanacją parlamentaryzmu. Bardzo poważnie traktuje uwagi, które tu padły. Ufam, że są one wyrazem troski o polską wieś, a nie polityczną grą – mówił Ardanowski.

 

- Problemy polskiego rolnictwa są efektem wieloletnich zaniedbań przypadających na czasy rządów SLD, PO-PSL – podkreślał Jarosław Sachajko z Kukiz'15. Jego klubowy kolega był podobnego zdania. - Minister Jan Krzysztof Ardanowski nie jest czarodziejem i nie naprawi wszystkich problemów rolnictwa za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Nie jest prostym zadaniem wyciągnąć polskie rolnictwo z marazmu po dekadach błędów. Są dobre i złe aspekty polityki prowadzonej przez pana ministra. Trzeba dalej wytrwale pracować. To kwestia merytorycznych i konkretnych działań. Praca na posiedzeniach Komisji Rolnictwa i Sejmu, a nie tania polityka krzykactwa. Potrzeba naprawy systemu – sama zmiana osobowa nic nie da – przekonuje Norbert Kaczmarczyk.

 

Ostatecznie wotum nieufności wobec ministra Ardanowskiego przepadło w głosowaniu sejmowym. Poniżej prezentujemy rozkład głosów.

 

glosowanie wotum nieufnosci ceny rolnicze pl

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Szkodliwe dla pszczół decyzje ministra Ardanowskie

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podsumował kilka

Chiny budują wieżowce dla świń

Chiny budują gigantyczne, wielopiętrowe fermy świń w pobliżu

USA: przechwycono przemyt 10 ton mięsa

Urzędnicy amerykańskich służb celnych U.S. Customs and Borde