Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
03.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 182,75 (+ 0,97%), kukurydza SIE20 - 168,25 (+ 0,30%), rzepak SIE20 - 376,75 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.07.2020 13:13 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,58 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Nielegalne mięso w Czechach. Minister Ardanowski nie ma satysfakcji

Paweł Hetnał

Polski minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski odniósł się na Twitterze do wczorajszych informacji o ujawnieniu przez czeskie służby nielegalnej ubojni w Pradze. Przypomniał, iż niedawno tamtejszy szef resortu rolnictwa, Miroslav Toman, wytoczył ciężkie działa przeciwko podobnemu procederowi jaki miał miejsce w Kalinowie. Polski minister pytał swojego czeskiego odpowiednika, jak to jest możliwe w kraju, który chce pouczać i piętnować.

 

- Szanowny Kolego Miroslav Toman, Ministrze Rolnictwa Czech. Czytam informacje przekazane przez rzecznika Państwowego Urzędu Weterynaryjnego(SVV) o nielegalnej ubojni w Pradze, o mięsie nieznanego pochodzenia, bez kontroli weterynaryjnej. (…) Media informują również, że mięso od nieznanych zwierząt, bez kontroli zdrowotnej znajdowano w Czechach już wcześniej, m.in . w okolicach Pilzna (…) Podają także, że nielegalne magazyny z taką żywnością są na głównym praskim targowisku w Holeszovicach, gdzie zaopatrują się mieszkańcy waszej przepięknej Stolicy i zapewne restauracje, gdzie bywają także turyści z Polski. (…) Wytoczyłeś w ostatnich dniach "ciężkie armaty", że w Polsce, w legalnie działającej ubojni, mającej wszystkie certyfikaty, ubito zdrowe zwierzęta bez nadzoru weterynarza. (…) Pytam Cię zatem, Drogi Kolego, jak w Czechach działa system rejestracji i identyfikacji zwierząt, jeżeli mięso pochodzi od zwierząt niewiadomego pochodzenia, jak działają firmy zajmujące się mięsem, jeżeli działa nielegalna rzeźnia (…) i działają firmy transportowe przewożące nielegalne mięso? Odpowiedz mi, Drogi Ministrze, jak to jest możliwe w kraju, który innych chce pouczać i piętnować? I nie opowiadaj mi tym razem o czeskim piwie, które nota bene bardzo lubię. Pozdrawiam Krzysztof – pisał w kilku publikacjach Ardanowski. Na profilu MRiRW dodał, że nie cieszy się z cudzego nieszczęścia. - Nie znajduję żadnej satysfakcji w tym, że w Czechach tego typu patologie mają miejsce. Współczuję i życzę jak najszybszego wyjaśnienia sprawy, uszczelnienia systemu nadzoru i rejestracji zwierząt oraz wzmocnienia inspekcji weterynaryjnej – podkreślał szef polskiego resortu rolnictwa.

 

W tweetach na profilu MRiRW minister pisze, że mięso może zagrażać również obywatelom Polski. - Nie mamy żadnej wiedzy, czy mięso z nielegalnej ubojni w Pradze nie trafiło na polski rynek. Służby czeskie nie podają informacji w tej sprawie – dodaje Jan Krzysztof Ardanowski.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Szkodliwe dla pszczół decyzje ministra Ardanowskie

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podsumował kilka

Minister Ardanowski: Rolnictwo to współpraca z Pan

Szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz komisar

W końcu ruszyła wypłata ostatniej transzy zaległej

Rusza wypłata ostatniej transzy zaległej pomocy suszowej za