Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 lipca 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,7867 EUR EUR - 4,2582 GBP GBP - 4,7214 DKK DKK - 0,5702
Archiwum
15.07.2019 13:16 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60- 6,10 zł/kg, średnia: 5,84 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ 12.07.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,25 (+ 0,85%), kukurydza SIE19 - 178,00 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 370,25 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++

Protest rolników w Waleńczowie. Stojący w korku degustowali swojskie wyroby

Paweł Hetnał

Wczoraj w Waleńczowie (woj. śląskie) ok. 50 rolników protestowało między innymi przeciwko niskim cenom skupu żywca wieprzowego. Pikietujący przez piętnaście minut chodzili po przejściu dla pieszych na drodze krajowej nr 43, a gdy utworzył się "korek" schodzili z przejścia i przepuszczali samochody. By umilić kierowcom czas oczekiwania, częstowali ich swoimi wyrobami i tłumaczyli przyczyny manifestacji. 

 

- Ci więksi rolnicy, bo mali już zrezygnowali, w większości są na kredytach. Pobrali maszyny i inne rzeczy. Dzisiaj nie ma czym już spłacać i będzie trzeba te maszyny sprzedawać, gospodarstwo likwidować żeby ten kredyt jakoś spłacić i iść do pracy, a nie zajmować się rolnictwem – mówił na antenie Radia Katowice jeden z uczestników pikiety. - Koszty rosną, a ceny spadają. Nie dość tego, zakłady wcale nie chcą brać od nas świń. Najpierw wieprzowina, teraz wołowina i już chyba całkiem chcą rolnika rozłożyć na łopatki. Nie skupują, ten tydzień jest w ogóle odwołany. Tłumaczą, że im nie schodzi. Później świnie przerastają, przyjedzie, cenę obniży, bo jest przerośnięte – mówił inny z protestujących.

 

Pikieta trwała łącznie trzy godziny i zakończył się ok. godz. 14. Rolnicy sformułowali postulaty, które zostaną przekazane do ministerstwa rolnictwa. Dodajmy, iż w tym samym miejscu demonstracja, pod podobnymi postulatami, odbyła się pod koniec listopada 2015 r.

 

Zdjęcie: protest w Waleńczowie z 2015 r. (KPP Kłobuck) 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Prawda Kołodziejczaka będzie finansowana ze środkó

Jak zapewnia Michał Kołodziejczak, założyciel partii Prawda,

Pracownicy inspekcji weterynaryjnej blokują drogi.

- Chcieliśmy przeprosić serdecznie kierowców, którzy natkną

Już nie pustka intelektualna. Ardanowski jest na "

Przy okazji 29. Targów Rolniczo-Ogrodniczych w Kościerzynie