Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 czerwca 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8097 EUR EUR - 4,2631 GBP GBP - 4,7736 DKK DKK - 0,5709
Archiwum
18.06.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 181,00 (- 0,96%), kukurydza SIE19 - 177,00 (- 0,14%), rzepak SIE19 - 371,75 (- 0,13%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.06.2019 13.15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,60 zł/kg, średnia: 5,25 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Populacja dzików zostanie zredukowana do ok. 50 tys. sztuk

Redakcja

Polski Związek Łowiecki poinformował o planach związanych z odstrzałem dzików i doprowadzeniem do stanu zwierzyny ok. 50 000 szt. Redukcja stanu dzików przyczyni się do zmniejszenia szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych.

 

Taka informacja padła w miniony wtorek w siedzibie Polskiego Związku Łowieckiego gdzie odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządu rolniczego, z udziałem m. in. Wiktora Szmulewicza – przesa KRIR z przedstawicielami myśliwych, na czele z Piotrem Jenochem – Łowczym Krajowym.

 

Celem spotkania było omówienie bieżących spraw, w tym dotyczących szkód łowieckich wyrządzanych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, bobry oraz wilki. Jak poinformował PZŁ szkody wyrządzane przez bobry powinny być zgłaszane przez rolników do gmin. Dzięki takim zgłoszeniom, będzie możliwość dokonania odstrzału redukcyjnego bobrów.

 

Samorząd rolniczy poruszył także kwestie niewypłacania rolnikom przez Koła Łowieckie wyszacowanych, a nawet zasądzonych wyrokami sądowymi, odszkodowań z tytułu szkód łowieckich. W celu ustalenia faktycznego stanu w przedmiotowej sprawie samorząd rolniczy zdecydował o skierowaniu zapytań do wojewódzkich izb rolniczych w celu otrzymania informacji o niewypłaconych odszkodowaniach w poszczególnych województwach. O podobne dane wystąpi również PZŁ do Zarządów Okręgowych.

 

Obydwie strony zgodnie ustaliły chęć dalszej współpracy w zakresie wypracowania wspólnych stanowisk oraz opracowania instrukcji dla rolników ws. zgłaszania i szacowania szkód łowieckich, jak również podjęcia rozmów w kwestii redukcji populacji wilków oraz bobrów.

 

Źródło/zdjęcie: KRIR

Może zainteresuje Cię również:

BBC o jedzeniu bobrów w Polsce

- Polski minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wywołał

Burger z żubra i gulasz z bobra?

Minister rolnictwa podczas niedawnej konferencji „Rola izb r

Wielkopolska Izba Rolnicza: W uprawach rolnych nal

Nietypowa pod wieloma względami tegoroczna wiosna uwypukliła