Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
03.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 182,75 (+ 0,97%), kukurydza SIE20 - 168,25 (+ 0,30%), rzepak SIE20 - 376,75 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.07.2020 13:13 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,58 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Przewodniczący komisji rolnictwa o protestach rolników: Co mają zrobić? Popełnić zbiorowe samobójstwo?

Paweł Hetnał

Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa nie popiera formy protestów rolników polegającej na blokowaniu dróg, ale z drugiej strony nie widzi innej metody na zamanifestowanie społeczeństwu, że w polskim rolnictwie dzieje się źle. W opinii Jarosława Sachajki, rząd PiS musi się wziąć za obniżanie podatków, które mogą niebawem sięgnąć poziomu, który spowoduje, że Polacy gremialnie wyjdą na ulice, by zamanifestować swoje niezadowolenie.

 

W miniony czwartek przewodniczący komisji rolnictwa był gościem programu portalu internetowego wpolsce.pl. Jak mówił poseł Kukiz'15, rolnicy głosujący na Prawo i Sprawiedliwość liczyli na dużą zmianę. - Nie chodzi o obietnice, ale o ich realizację. PiS obiecywał, iż 1,2 proc. PKB będzie przeznaczane na rolnictwo, a tak się nie stało – mówił Sachajko. Dodał, iż dopłaty unijne są dwa razy niższe niż dla rolników z Francji, Danii czy Holandii. To oznacza, że na wspólnym rynku UE, od razu na starcie są na dużo gorszej pozycji. Przewodniczący mówił także o konieczności uzdrowienie funduszy promocji. - To pieniądze, które są zabierane rolnikom na to, żeby promować ich działalność. Wąska grupa ludzi po prostu korzysta z tych funduszy, a nie polskie rolnictwo – mówił parlamentarzysta.

 

Jarosław Sachajko został także zapytany o protest rolników, który w ubiegłym tygodniu sparaliżował ruch na autostradzie A2. - Nie popieram takich działań, bo to zaburza funkcjonowanie innych grup społecznych, ale to jedyna metoda za pomocą której rolnicy mogą pokazać mieszkańcom miasta, że jest tragicznie na wsi. Nie ma innego narzędzia, za pomocą którego mogliby cokolwiek zrobić. Partia która dostaje się do władzy, może przez cztery lata robić wszystko co się jej żywnie podoba i my jako obywatele nie możemy nic zrobić. Nie ma np. obligatoryjnych referendów – skomentował gość programu rolnicze protesty z ubiegłego tygodnia.

 

Prowadząca program zapytała też przewodniczącego, czy uważa, że jedyną metoda jest protest. - A co ci rolnicy mają zrobić? Zbiorowo popełnić samobójstwa? - zapytał Jarosław Sachajko. - Mijają trzy lata nowego rządu. Rolnicy bardzo szeroko poparli PiS i niestety się zawiedli. (..) Nie chodzi w tym wszystkim o tym, żebyśmy porównywali, że rządy PO-PSL były jeszcze gorsze. Nie chodzi o to, abyśmy mówili, że tamci bardziej kradli, a tamci zrobili mniej. Zgadzam się, że obecna sytuacja wynika z wielu lat zaniedbań. Ale to już trzy lata rządów tej partii. Składamy ustawy, które wynikają z postulatów społecznych. Złożyłem 20 projektów ustaw, które już powinny być wdrożone w życie. One są nadal mrożone przez PiS – stwierdził polityk. Dodał, iż podatki w naszym kraju dochodzą już do granicy, w której społeczeństwa wychodzą na ulice i nadszedł czas na ich obniżanie, a nie ich ciągłe windowanie.

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Wnioski o dopłaty do poniedziałku. Biura powiatowe

15 czerwca będzie ostatnim dniem na złożenie wniosku o płatn

Jeszcze kilka dni na złożenie wniosku o przyznanie

15 czerwca 2020 r. przypada ostateczny termin składania wnio

Zbliża się ostatni dzień na skuteczne złożenie ośw

Rolnicy posiadający mniej niż 10 ha gruntów ornych również w