Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 maja 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8625 EUR EUR - 4,3055 GBP GBP - 4,9038 DKK DKK - 0,5765
Archiwum
20.05.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 176,00 (+ 1,29%), kukurydza CZE19 - 162,75 (+ 0,46%), rzepak SIE19 - 364,00 (+ 0,34%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.05.2019 13.10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 5,80 zł/kg, średnia: 5,36 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Rolnicy zablokowali autostradę A2. Protestują przeciwko szkodliwej dla rolnictwa polityce państwa

Paweł Hetnał

Niezapowiedziany protest rolników sprawił, że kierowcy utknęli o poranku w kilkukilometrowym korku na autostradzie A2 w okolicach Brwinowa. Autostradę blokuje kilka samochodów postawionych w poprzek trasy, a wśród nich protestujący ubrani w żółte kamizelki Na czele blokady stoi Michał Kołodziejczak, lider Unii Warzywno-Ziemniaczanej i Agro Unii. Protestujący domagają się m. in. poprawy sytuacji w rolnictwie, w tym skutecznej walki z ASF.

 

Rolnicy zablokowali autostradę na wysokości Brwinowa. - Tak się kończy prowadzenie złej polityki w Polsce. Tak się kończy buta i arogancja i robienie polityki pijarem, który do niczego nie prowadzi. Zaklinanie rzeczywistości nie prowadzi do niczego i dzisiaj jesteśmy tego świadkami. Nie możemy biernie przyglądać się temu jak polskie rolnictwo jest niszczone. Dłużej na to nie pozwolimy. Czekamy na konkretne decyzje, a nie na ciągłe obiecywanki. Dzisiaj tu jesteśmy i czekamy na tych, którzy podzielają nasze zdanie – mówi Michał Kołodziejczak z Agro Unii. Dodał, iż na miejscu pojawia się coraz więcej rolników, którzy dołączają do manifestacji.

 

Protestujący przedstawili również swoje postulaty, które prezentujemy poniżej.

 

postulaty rolnikow protest ceny rolnicze pl

***

- Chcieliśmy przeprosić wszystkich kierowców, którzy ucierpieli dzisiaj z powodu naszej decyzji. Zostaliśmy zmuszeni do tego bezczynnością premiera, ministrów polskich, którzy działają ewidentnie na szkodę polskiej gospodarki i polskiego rolnictwa. Rozumiemy wasze nerwy i nie chcielibyśmy tego powtarzać – mówił w materiale filmowym Michał Kołodziejczak z Agro Unii, który stoi na czele dzisiejszego protestu na autostradzie A2 w Brwinowie. - Wiemy, że wam też jest ciężko, że nie jest kolorowo. Wam też wprowadzają ustawy, które nie są zgodne z waszym interesem. Robią to samo z wami, co z nami. My walczymy o swoje. Jeżeli wy też będziecie walczyć o swoje, my jesteśmy w stanie przyłączyć się do was, a jeżeli uważacie, że mamy racje, to musicie nas zrozumieć. Przepraszamy też kierowców TIR-ów, którzy ucierpieli z powodu naszego problemu, ale te problemy są ewidentnie robione przez złą politykę rządu, tego i poprzedniego. Możemy jedynie przeprosić. Będziemy domagać się normalności dla polskich rolników i polskich obywateli - zakończył Kołodziejczak. 

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Marcin Bustowski przypomniał partii rządzącej o ni

Dzisiaj pod siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, p

Agro Unia wnioskuje o stwierdzenie nieważności dec

Agro Unia złożyła w Kancelarii Premiera wniosek o stwierdzen

Ustawa odorowa doszczętnie zniszczy polską hodowlę

- Przepisy regulujące uciążliwości zapachowe są potrzebne, a