Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
04 czerwca 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,9573 EUR EUR - 4,4347 GBP GBP - 4,9536 DKK DKK - 0,5949
Archiwum
04.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,50 (+ 1,49%), kukurydza CZE20 - 170,00 (0,00%), rzepak SIE20 - 373,00 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.06.2020 13:27 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,58 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Rolnicy zablokowali autostradę A2. Protestują przeciwko szkodliwej dla rolnictwa polityce państwa

Paweł Hetnał

Niezapowiedziany protest rolników sprawił, że kierowcy utknęli o poranku w kilkukilometrowym korku na autostradzie A2 w okolicach Brwinowa. Autostradę blokuje kilka samochodów postawionych w poprzek trasy, a wśród nich protestujący ubrani w żółte kamizelki Na czele blokady stoi Michał Kołodziejczak, lider Unii Warzywno-Ziemniaczanej i Agro Unii. Protestujący domagają się m. in. poprawy sytuacji w rolnictwie, w tym skutecznej walki z ASF.

 

Rolnicy zablokowali autostradę na wysokości Brwinowa. - Tak się kończy prowadzenie złej polityki w Polsce. Tak się kończy buta i arogancja i robienie polityki pijarem, który do niczego nie prowadzi. Zaklinanie rzeczywistości nie prowadzi do niczego i dzisiaj jesteśmy tego świadkami. Nie możemy biernie przyglądać się temu jak polskie rolnictwo jest niszczone. Dłużej na to nie pozwolimy. Czekamy na konkretne decyzje, a nie na ciągłe obiecywanki. Dzisiaj tu jesteśmy i czekamy na tych, którzy podzielają nasze zdanie – mówi Michał Kołodziejczak z Agro Unii. Dodał, iż na miejscu pojawia się coraz więcej rolników, którzy dołączają do manifestacji.

 

Protestujący przedstawili również swoje postulaty, które prezentujemy poniżej.

 

postulaty rolnikow protest ceny rolnicze pl

***

- Chcieliśmy przeprosić wszystkich kierowców, którzy ucierpieli dzisiaj z powodu naszej decyzji. Zostaliśmy zmuszeni do tego bezczynnością premiera, ministrów polskich, którzy działają ewidentnie na szkodę polskiej gospodarki i polskiego rolnictwa. Rozumiemy wasze nerwy i nie chcielibyśmy tego powtarzać – mówił w materiale filmowym Michał Kołodziejczak z Agro Unii, który stoi na czele dzisiejszego protestu na autostradzie A2 w Brwinowie. - Wiemy, że wam też jest ciężko, że nie jest kolorowo. Wam też wprowadzają ustawy, które nie są zgodne z waszym interesem. Robią to samo z wami, co z nami. My walczymy o swoje. Jeżeli wy też będziecie walczyć o swoje, my jesteśmy w stanie przyłączyć się do was, a jeżeli uważacie, że mamy racje, to musicie nas zrozumieć. Przepraszamy też kierowców TIR-ów, którzy ucierpieli z powodu naszego problemu, ale te problemy są ewidentnie robione przez złą politykę rządu, tego i poprzedniego. Możemy jedynie przeprosić. Będziemy domagać się normalności dla polskich rolników i polskich obywateli - zakończył Kołodziejczak. 

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Z Polski zrobiono śmietnik żywnościowy? Mięso z Hi

Michał Kołodziejczak po raz kolejny obnaża jakość produktów

Rolnicy w Niemczech znowu są obwiniani o psucie śr

Po przymusowej przerwie związanej z epidemia koronawirusa, j

Protest hodowców drobiu okazał się klapą. Na jedne

- Było bardzo duże zainteresowanie ze strony hodowców. Było