Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 maja 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8545 EUR EUR - 4,3072 GBP GBP - 4,9273 DKK DKK - 0,5768
Archiwum
17.05.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 173,75 (0,00%), kukurydza CZE19 - 162,00 (- 0,46%), rzepak SIE19 - 362,75 (- 0,41%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.05.2019 13.30 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 5,90 zł/kg, średnia: 5,36 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Umiarkowana rewolucja Kołodziejczaka

Paweł Hetnał

Lider Unii Warzywno-Ziemniaczanej, Michał Kołodziejczak, zawiązał nową organizację. Agro Unia ma za zadanie konsolidację środowiska w walce o lepsze czasy dla polskich rolników. W tym celu już od najbliższej soboty lider Agro Unii będzie spotykał się ze swoimi zwolennikami. Być może jeszcze w tym roku organizacja przeprowadzi strajk ostrzegawczy. Jak zapowiada Kołodziejczak, palenia samochodów i blokowania dróg jak we Francji nie będzie.

 

Na facebook'owym koncie Unii Warzywno-Ziemniaczanej pojawił się materiał filmowy, w którym Michał Kołodziejczak nawołuje do walki o lepsze jutro dla polskiego rolnictwa. - Pewnie wielu z was widziało to co w ostatnich dniach zrobili Francuzi. Mówi się, że ok. milion ludzi wyszło na ulice i zablokowało drogi. Sprzeciwili się w ten sposób podwyżkom cen ropy, benzyny, która ma u nich nastąpić od 1 stycznia. Potrafili się zjednoczyć, skrzyknąć i wyjść. Jest to jedna z możliwości jaką można sprzeciwić się decyzjom narzucanym odgórnie. Czy słuszna? Nie mnie to oceniać. Wg mnie, my powinniśmy wprowadzić zupełnie inną formę wprowadzania zmian w naszym kraju. Już niedługo, bo w najbliższą sobotę rozpoczynamy cykl spotkań. Rozpoczynamy w Kielcach, a skończymy na Podkarpaciu. W cztery dni, dziewięć spotkań – zapowiada lider Agro Unii i Unii Warzywno-Ziemniaczanej.

 

- Francuzi pokazali, że można blokować ulice, palić samochody, ale przy tym wszystkim mogą zginąć ludzie, bo u nich zginęła jedna osoba. Spalili ponad 650 samochodów. U nas ćwierć miliona ludzi z okazji Święta Niepodległości – żadnej afery, żadnych problemów. Pokazaliśmy, że potrafimy normalnie manifestować. Nasza droga jest inna niż rewolucyjna droga Francuzów, którą oni podążają od kilku wieków i w ten sposób wprowadzają swoje zmiany. My musimy to zrobić inaczej. Musimy się policzyć, musimy się zorganizować i wtedy wprowadzić zmiany. My nie będziemy mieli nigdy tyle pieniędzy co korporacje. Takie firmy wprowadzają zmiany w kuluarach, w zacisznych gabinetach ministerialnych, a może i nawet wyżej postawionych. Pewnie pamiętacie to rozporządzenie, o którym już mówiłem nie raz, o znakowaniu ziemniaków. My, jako duża liczba ludzi domagająca się odpowiedniego znakowania wywalczyliśmy rozporządzenie, które miało pokazywać, że każda partia ziemniaków, każdy woreczek będzie znakowany na froncie flagą pochodzenia nie tylko polska, ale i zagraniczną. I co zrobiły firmy, które handlują z marketami i opanowały handel ziemniakami? Sprzeciwiły się. Stwierdzili, że flagi obcych krajów, na obcych ziemniakach będą powodowały problem, nierówną konkurencję, po prostu uderzyło to w ich interes. My nie chcemy załatwiać swoich interesików w gabinetach, dogadując się z dyrektorami i ministrami. Musimy pokazać, że jest nas bardzo dużo, że jest grupa, która chce zmieniać ten kraj i rolnictwo. Musimy pokazać, że nie zgadzamy się z tym, że do Polski płyną tysiące ton zboża z Ukrainy. Na to zgodzili się nasi politycy. Siedzimy w zaciszu swoich domków, przed telewizorem i pokazujemy, że się na to wszystko godzimy. Odpowiedzią na to ma być Agro Unia i pod tym szyldem powinniśmy się zjednoczyć. Nie można stać z założonymi rękami. Pokazuje to ASF. Rolnicy z Lubelszczyzny tylko obserwowali co dzieje się na Podlasiu i nie sądzili, że wirus dotrze do nich. Dotarł szybko i spustoszył Lubelszczyznę. To 28 tys. stad, których już nie ma i które nie wrócą, a także pieniądze, które nie zostały wypłacone. To jest ASF ale problemów jest dużo więcej. Dlatego trzeba się skonsolidować i rozpocząć budowę struktur od samego dołu – nawołuje Michał Kołodziejczak.

 

Najbliższe spotkania Agro Unii:

24.11 Kielce godz. 11:00,
24.11 Kraśnik godz. 15:00,
24.11 Klimontów godz. 18:00,
25.11 Lublin godz. 13:00,
25.11 Radzyń Podlaski godz. 17:00,
25.11 Dawidy godz. 20:00,
15.11 Biłgoraj godz. 18:00,
25.11 Zarzecze godz. 19:00.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Agro Unia wnioskuje o stwierdzenie nieważności dec

Agro Unia złożyła w Kancelarii Premiera wniosek o stwierdzen

Ustawa odorowa doszczętnie zniszczy polską hodowlę

- Przepisy regulujące uciążliwości zapachowe są potrzebne, a

Czołowi działacze organizacji rolniczych popierają

Ostatnio sporo mówi się o ustawie 447, która ma zapewnić res