Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 sierpnia 2019, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9210 EUR EUR - 4,3513 GBP GBP - 4,7623 DKK DKK - 0,5836
Archiwum
21.08.2019 12:48 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,40- 6,00 zł/kg, średnia: 5,74 zł/kg (na podstawie informacji z 17 ubojni) +++ +++ +++ 20.08.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 165,50 (- 0,15%), kukurydza LIS19 - 165,50 (+ 0,15%), rzepak LIS19 - 380,75 (+ 0,59%) [euro/tona] +++ +++ +++

W woj. lubuskim będzie kompleksowy monitoring suszy

Redakcja

Województwo lubuskie doświadczyło w tym roku suszy, która objęła wszystkie rośliny uprawne. Straty w uprawach sięgały nawet 90%, a rolnicy mieli problem z szybkim uzyskaniem odszkodowania. Aby zapobiec podobnym sytuacjom w kolejnych latach, zarząd województwa podjął decyzję o zakupie sześciu urządzeń do monitorowania suszy. – Umożliwią wstępne szacunki, które są potrzebne do wypłaty dotacji w szybszym tempie. Będą to rzeczywiste szacunki – mówi marszałek województwa, Elżbieta Anna Polak. Koszt zakupu urządzeń to 350 tys. zł.

 

Sejmik Województwa Lubuskiego między innymi uznał za zasadne zwiększenie sieci punktów pomiarowych na terenie województwa lubuskiego, z których korzysta Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Zwiększenie gęstości stacji meteorologicznej sprawia, że wzrasta dokładność oraz jakość prezentowanych wyników. Gęstsza sieć powoduje zmniejszenie błędów powstałych w wyniku interpolacji KBW. Zarząd Województwa w pełni podziela zdanie rolników, doradców rolniczych, organów samorządowych, Izb Rolniczych, że trzeba zwiększać liczbę stacji prowadzących System Monitoringu Suszy Rolniczej, albowiem zdaje sobie sprawę, że im sieć meteorologiczna będzie gęstsza, tym mniejsze będą błędy powstałe w wyniku interpolacji klimatycznego bilansu wodnego, za pomocą którego wyznaczane są obszary z suszą rolniczą.

 

Włączanie nowych dodatkowych stacji znacznie przyczyni się do rozszerzenia bazy danych meteorologicznych oraz do bardziej precyzyjnego określenia obszaru z suszą. Po konsultacjach z IUNiG w Puławach, Zarząd Województwa Lubuskiego 28 sierpnia 2018 r. podjął uchwałę o przekazaniu dotacji celowej w kwocie 350 tys. zł na zakup, uruchomienie i podłączenie 6 stacji monitoringu suszy w województwie lubuskim. - Poprzez zakup tych urządzeń chcieliśmy pomóc rolnikom. Wszystko odbyło się w konsultacji z Instytutem i Lubuską Izą Rolniczą. Jesteśmy jedynym regionem w Polsce, które będzie całe zmonitorowane – podkreśla wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

 

Zadowolony z podjęcia takiej inicjatywy jest prezes Lubuskiej Izby Rolniczej Stanisław Myśliwiec. - Niektórzy nie zauważyli niewydolności systemu monitorowania suszy i do dziś mamy problemy. Przyroda ich wyprzedziła o 1,5 miesiąca, o tyle były spóźnione te wyniki. Są to bardzo wysokie straty i niektóre gospodarstwa zbankrutują z powodu braku pomocy. Ta obiecana pomoc rządowa jest po prostu za późno. Te stacje otworzą oczy specjalistom z Instytutu w Puławach, którzy będą widzieli rzeczywiście co się dzieje – wyjaśnia.

 

Stacje powstaną w następujących lokalizacjach:

 

  1. Dobiegniew

Odziaływanie stacji na powiat strzelaecko - drezdenecki

  1. Lubniewice

Odziaływanie stacji na powiat sulęciński i międzyrzecki

  1. Cybinaka obręb Białków

Odziaływanie stacji na powiat słubicki, sulęciński, krośnieński i świebodziński

  1. Węgorzyce, gm. Skąpe

Odziaływanie stacji na powiat zielonogórski, krośnieński, świebodziński

  1. Brzeźnica

Odziaływanie stacji na powiat żagański, żarski, nowosolski, zielonogórski

  1. Dąbrowa gm. Zabór

Odziaływanie stacji na powiat nowosolski, wschowski, zielonogórski

 

Może zainteresuje Cię również:

Pół miliarda dla rolników poszkodowanych przez sus

Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki poinformował, że jes

Raport IUNG: susza odpuściła w woj. warmińsko-mazu

W najnowszym raporcie IUNG-PIB  w Puławach, susza notow

Susza już wywołała straty szacowane na ponad milia

- Sytuacja w związku z suszą jest dramatyczna, cały czas trw