Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
03.07.2020 13:13 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,58 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 02.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 181,00 (- 0,28%), kukurydza SIE20 - 167,75 (- 0,45%), rzepak SIE20 - 378,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

W Australii susza objęła blisko połowę powierzchni gruntów rolnych

Redakcja

Australia zmaga się z najdotkliwszą suszą od 20 lat. Zbiory zbóż zmniejszyły się do poziomu minimum z 11 lat, co dotkliwie odbija się na rosnących cenach pasz. 

 

Dramatycznie prezentuje się sytuacja jeśli chodzi o zbiory pszenicy, jęczmienia i rzepaku. W stosunku do prognozy zbiorów z września tamtejszy departament rolnictwa ABARES po raz kolejny obniżył oczekiwaną produkcję zbóż ozimych o 15 procent. Canolaernte nawet został skorygowany o jedną piątą w dół. Spadek produkcji ma również ogromne konsekwencje dla możliwości eksportu pszenicy i jęczmienia oraz rzepaku.

 

Szczególnie dramatyczna jest susza w całej wschodniej części Australii. Najbardziej dotknięte są dwa najważniejsze dla produkcji zbóż australijskie stany w Nowej Południowej Walii. Tam opady były na trzecim najniższym poziomie odkąd prowadzi się pomiary. Dla całej Australii odnotowuje się najniższe opady w ostatnich dwóch dekadach. Ogólnie rzecz biorąc, dotknięte obszary są nadal nieco mniejsze niż w poprzednich ekstremalnych suszach. Analiza ABARES pokazuje, że do końca września klęska objęła 49 procent gruntów rolnych. Susza w sezonie 2002/03 miała objęła 81% gruntów rolnych. Niemniej jednak skutki obecnej suszy na produkcję ziarna i nasion oleistych są poważne.

 

Dyrektor ABARES Steve Hatfield-Dodds, skorygował w dół wrześniowe prognozy zbiorów. Poinformował, że opady od września nadal były w wielu regionach znacznie poniżej średniej. Było też kilka innych niekorzystnych zjawisk, jak mróz w Nowej Południowej Walii, Victorii, Australii Południowej i Australii Zachodniej. Rozproszone deszcze w październiku poprawiły perspektywy upraw w nielicznych regionach w Nowej Południowej Walii i Australii Południowej, a także w najważniejszej dla produkcji ziarna Australii Zachodniej .

 

Hatfield-Dodds obecnie szacuje, że produkcja zbóż ozimych w 2018/19 roku będzie o około 15 procent niższa od prognozy wrześniowej. Zatem wielkość zbiorów początkowo szacowanych na 33,2 milionów ton zmniejsza się do zaledwie 28,2 milionów ton. To byłby najmniejszy zbiór zboża od 11 lat. W pszenicy Abares skorygował produkcję o kolejne 13 procent od września do zaledwie 16,6 miliona ton. Byłaby to najmniejszy zbiór pszenicy australijskiej w ciągu 11 lat Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z jęczmieniem. Tutaj Abares obniżył produkcję o 17 procent do 6,9 miliona ton w porównaniu z wrześniową prognozą. Byłaby to najmniejsza plon w ciągu 12 lat i spadek o jedną trzecią rok do roku. Żniwa w rzepaku skorygowano w stosunku do września o kolejne 20 procent do zaledwie 2,2 mln ton w dół. Ostatnio tak mizerny wynik notowano 9 lat temu. W tym czasie jednak areał był znacznie mniejszy.

 

Pomniejszony zbiór zbóż jest jednak wynikiem nie tylko suszy i mrozów. Dyrektor ABARES Hatfield-Dodds również poinformował, że powierzchnia upraw ozimych i nasion oleistych została zmniejszona o około 8 procent. Australijscy rolnicy chcieli zdobyć większy obszar do produkcji siana i zabezpieczyć podaż żywego inwentarza dążąc do niższych cen. Tymczasem siano i pasza objętościowa są drogie i kosztują tyle samo co w czasie ostatniej, poważnej suszy w sezonie 2006/07.

 

ogloszenia zboza

 

Źródło: Agrarheute

 

Może zainteresuje Cię również:

Bez przeciwdziałania skutkom kryzysu klimatycznego

Intensywne opady deszczu, podtopienia i powodzie, niebezpiec

Jak skutecznie bronić się przed plagą suszy

Nie ulega wątpliwości, iż jednym z największych zagrożeń dla

Jest lepiej, ale susza nadal występuje na zachodzi

Brak dostatecznej ilości opadów nadal występuje na obszarze