Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 czerwca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9217 EUR EUR - 4,4443 GBP GBP - 4,9563 DKK DKK - 0,5961
Archiwum
05.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 186,75 (- 0,40%), kukurydza CZE20 - 167,00 (- 1,76%), rzepak SIE20 - 375,00 (+ 0,54%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.06.2020 13:49 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,54 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Rolnicy będą mieć swojego rzecznika?

Paweł Hetnał

- Tak jak Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela, a Rzecznik Praw Dziecka stoi na straży praw dziecka określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Konwencji o prawach dziecka i innych przepisach prawa, tak być może zasadnym jest powołanie do życia organu Rzecznika Rolnika, który w sposób efektywny skupiłby się na rozwiązywaniu problemów rolników, którzy w ostatnich czasach muszą zmagać się z naprawdę wieloma przeciwnościami – stwierdza poseł Norbert Kaczmarczyk.

 

Jak pisze poseł Kukiz'15 w interpelacji skierowanej do ministra rolnictwa, zważywszy na ostatni, niezbyt łaskawy czas dla polskiego rolnictwa i rolników można przypuszczać, że organ Rzecznika Rolnika byłby szczególnie potrzebny. - Mam tu na myśli trudną sytuację związaną z suszą rolniczą i wystąpieniem ASF. Ale takie przykłady można oczywiście mnożyć. Głośna była chociażby sprawa oszukanych na ogromne sumy pieniędzy plantatorów tytoniu, którzy nie dostali zapłaty za dostarczony do punktów skupu tytoń. I choć w ostatecznym rozrachunku jest deklaracja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że producenci tytoniu będą mogli ubiegać się o rekompensaty, to jednak sprawa ta trwała lata – zauważa Kaczmarczyk.

 

Parlamentarzysta dodaje, iż były też bardziej lokalne problemy, ale nie znaczy, że mniej ważne. Na przykład karanie pracujących rolników za zakłócanie ciszy nocnej. - Dziś wiemy już, że nie można obarczać rolników takimi mandatami. Być może gdyby istniał taki organ jak Rzecznik Rolnika wiele tego typu problemów udałoby się rozwiązać szybciej i sprawniej, co byłoby bardzo korzystne dla polskiego rolnika, dla polskiej wsi – uważa poseł, który pyta w swoim wystąpieniu do ministra pyta czy taki organ reprezentujący interesy rolników zostanie powołany.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Susza w dziewięciu województwach. Najbardziej zagr

W drugim okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2

ASF w gospodarstwie na Lubelszczyźnie. Wirus w hod

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o wyznaczeniu

Producenci belgijskiej wieprzowiny mają nadzieję n

W ubiegłym miesiącu Komisja Europejska ratyfikowała propozyc