Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 lipca 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7855 EUR EUR - 4,2592 GBP GBP - 4,7372 DKK DKK - 0,5705
Archiwum
19.07.2019 13:10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 6,20 zł/kg, średnia: 5,55 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 12.07.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,25 (+ 0,85%), kukurydza SIE19 - 178,00 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 370,25 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++

Rolnicy będą mieć swojego rzecznika?

Paweł Hetnał

- Tak jak Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela, a Rzecznik Praw Dziecka stoi na straży praw dziecka określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Konwencji o prawach dziecka i innych przepisach prawa, tak być może zasadnym jest powołanie do życia organu Rzecznika Rolnika, który w sposób efektywny skupiłby się na rozwiązywaniu problemów rolników, którzy w ostatnich czasach muszą zmagać się z naprawdę wieloma przeciwnościami – stwierdza poseł Norbert Kaczmarczyk.

 

Jak pisze poseł Kukiz'15 w interpelacji skierowanej do ministra rolnictwa, zważywszy na ostatni, niezbyt łaskawy czas dla polskiego rolnictwa i rolników można przypuszczać, że organ Rzecznika Rolnika byłby szczególnie potrzebny. - Mam tu na myśli trudną sytuację związaną z suszą rolniczą i wystąpieniem ASF. Ale takie przykłady można oczywiście mnożyć. Głośna była chociażby sprawa oszukanych na ogromne sumy pieniędzy plantatorów tytoniu, którzy nie dostali zapłaty za dostarczony do punktów skupu tytoń. I choć w ostatecznym rozrachunku jest deklaracja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że producenci tytoniu będą mogli ubiegać się o rekompensaty, to jednak sprawa ta trwała lata – zauważa Kaczmarczyk.

 

Parlamentarzysta dodaje, iż były też bardziej lokalne problemy, ale nie znaczy, że mniej ważne. Na przykład karanie pracujących rolników za zakłócanie ciszy nocnej. - Dziś wiemy już, że nie można obarczać rolników takimi mandatami. Być może gdyby istniał taki organ jak Rzecznik Rolnika wiele tego typu problemów udałoby się rozwiązać szybciej i sprawniej, co byłoby bardzo korzystne dla polskiego rolnika, dla polskiej wsi – uważa poseł, który pyta w swoim wystąpieniu do ministra pyta czy taki organ reprezentujący interesy rolników zostanie powołany.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Nowe ogniska ASF w Bułgarii. Myśliwi są zachęcani

Bułgaria zapłaci myśliwym ponad 25 euro za każdego odłowione

Ponad 2 tys. ton wieprzowiny z węgierskiej strefy

Tony mięsa nielegalnie przywiezionego z obszaru objętego afr

Fatalna sytuacja dochodowa rolników. Bezpieczeństw

Ziarna zbóż są drobne, zasuszone i trudno nawet je wymłócić.