Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 maja 2019, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,8620 EUR EUR - 4,3098 GBP GBP - 4,8906 DKK DKK - 0,5771
Archiwum
22.05.2019 13.05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 5,80 zł/kg, średnia: 5,36 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ 21.05.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 176,25 (+ 0,14%), kukurydza CZE19 - 163,25 (+ 0,31%), rzepak SIE19 - 365,00 (+ 0,27%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++

Prezydent na Dożynkach w spale: to dzięki pracy rolnika jesteśmy bezpieczni

Redakcja

- To właśnie dzięki pracy polskiego rolnika, codziennemu trudowi, także dzięki jego ryzyku – bo przecież jest oddany na łaskę i niełaskę przyrody, żywiołów – dzięki temu właśnie jesteśmy w Polsce bezpieczni, mamy polską żywność, nie jesteśmy w tym zakresie od nikogo zależni - mówił prezydent Andrzej Duda podczas Dożynek Prezydenckich w Spale. Duda podkreślał, że jest to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie polscy rolnicy robią dla kraju.

 

Niedzielne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od wręczenia przez Parę Prezydencką dyplomów twórcom tegorocznych wieńców dożynkowych. Następnie w Kaplicy Polowej AK  została odprawiona msza święta z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Sławoj Leszek Głódź, Abp Metropolita Gdański.

 

Po nabożeństwie odbyła się uroczystość zasadzenia dębu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Następnie wieńce, poświęcone podczas Eucharystii, zostały przeniesione w korowodzie dożynkowym na stadion Centralnego Ośrodka Sportu. Tam odbywa się Ceremoniał Dożynkowy. W trakcie tej głównej części uroczystości Prezydent przyjął od starostów dożynek – Ewy Szydłowskiej i Mariusza Załogi – bochen chleba. Andrzej Duda, dziękując za ten dar, zapewniał, że będzie go dzielił sprawiedliwie. Parze Prezydenckiej towarzyszyli na scenie artyści z zespołu „Mazowsze”.

 

W drugiej części uroczystości odbył się korowód wieńców dożynkowych. Jako ostatni wniesiony został zwycięski wieniec – w tym roku przygotowany przez mieszkańców Poręby Radlnej z województwa małopolskiego. Prezydent w wystąpieniu dziękował za wieńce, które rolnicy przygotowali na tegoroczne dożynki. - Wasze dary to symbol tradycji i głębokiej wiary, która zawsze była częścią, nieodłącznym elementem życia ludzi, którzy pracowali na roli – mówił. Podkreślał, że tej wiary nie udało się nigdy odebrać. – Ani w czasie zaborów, ani okupacji, ani komunizmu – wymieniał.

 

Andrzej Duda zaznaczył, że właśnie ze względu na wielkie zasługi polskich rolników, zdecydował się wraz z Kapitułą Orderu Orła Białego w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości uhonorować między innymi Stanisława Mierzwę i Macieja Rataja. Przywołując historię, Prezydent wymieniał kolejne formacje chłopów, które przyczyniały się na przestrzeni lat do tworzenia wolnej Polski. Odnosząc się do współczesności, Andrzej Duda podkreślał, że dzisiaj polskie rolnictwo jest doceniane. Wymieniał zasługi polskiego rządu w tej dziedzinie i składał podziękowania na ręce obecnego na uroczystościach Ministra Rolnictwa Jana Ardanowskiego. - W ciągu ostatnich dwóch lat eksport polskiej żywności wzrósł trzykrotnie i stanowi obecnie 13 procent całego naszego eksportu. To jest ogromna gałąź naszej polskiej gospodarki - zauważył Prezydent. 

 

Na koniec Andrzej Duda życzył, by polskie gospodarstwo rolne pozostało gospodarstwem rodzinnym. - Niech polski rolnik, przed rzuceniem w ziemię ziarna przeżegna tę ziemię, którą uprawia, tak jak to jest w tradycji polskich ojców. Niech to, co jest u nas wytwarzane na polskiej ziemi, co z niej wyrasta, i co później my jemy, będzie dotknięte troskliwą ręką polskiego rolnika - mówił Prezydent. Niech Pan Bóg błogosławi Rzeczpospolitą Polską, niech Pan Bóg błogosławi polskim rolnikom! - zakończył.

 

W niedzielnych dożynkach w Spale uczestniczyli także: Szef KPRP Halina Szymańska, Sekretarze Stanu Adam Kwiatkowski i Błażej Spychalski oraz Doradcy Prezydenta RP Barbara Fedyszak-Radziejowska i Piotr Nowacki. Dożynkowym uroczystościom już od soboty towarzyszyły liczne imprezy, m.in. kiermasze i występy zespołów muzycznych. Można było też skosztować regionalnych potraw.

 

Dożynki Prezydenckie w Spale organizował w latach 1927-1938 prezydent Ignacy Mościcki. Po 62 latach tradycję wskrzesił prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-2008 święto plonów miało charakter regionalny. W 2009 r. gospodarzem spalskich dożynek był Lech Kaczyński, w kolejnych latach - Bronisław Komorowski, a teraz jest nim Andrzej Duda.

 

Źródło/zdjęcie: Kancelaria Prezydenta RP