Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 maja 2019, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,8620 EUR EUR - 4,3098 GBP GBP - 4,8906 DKK DKK - 0,5771
Archiwum
22.05.2019 13.05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 5,80 zł/kg, średnia: 5,36 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ 21.05.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 176,25 (+ 0,14%), kukurydza CZE19 - 163,25 (+ 0,31%), rzepak SIE19 - 365,00 (+ 0,27%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++

Jakie masło jedzą w Sejmie?

Redakcja

- Masło wyprodukowane w Danii. Śniadanie w sejmie. PS a polski rolnik by do restauracji masła nie dostarczył? Ktoś ofertę składa? Chętnie zaniosę do kancelarii! - napisał 2 sierpnia na swoim Facebooku poseł Norbert Kaczmarczyk, trzymając w dłoni kostkę zagranicznego masła. Członek klubu Kukiz'15 zwrócił się do kancelarii Sejmu z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.

 

Ostatniego dnia sierpnia parlamentarzysta otrzymał pismo, w którym czytamy, iż około 90 proc. produktów zaoferowanych przez polskich dostawców, którzy złożyli najkorzystniejsze oferty, jest pochodzenia polskiego. Jak wyjaśnia Krzysztof Płudowski z biura administracyjnego kancelarii Sejmu, udział masła duńskiego w stosunku do całości zamówienia na masło i margaryny to 0,5 proc. i dotyczy jedynie masła porcjowego. Pozostałe rodzaje są pochodzenia polskiego i stanowią 99,5 proc.

 

Jak zapewnia urzędnik, produkty spożywcze dostarczane do restauracji sejmowych kupowane są zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych Ustawa nie dopuszcza sporządzania opisu przedmiotu zamówienia w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję. Wskazanie pochodzenia towaru może być potraktowana jako dyskryminacja bezpośrednia.

 

- Masło duńskie stanowiło śladowe ilości w stosunku do pozostałych maseł i margaryn wykorzystywanych na kuchni, dlatego został zastąpiony innym asortymentem i obecnie używane są w 100 proc. masła polskie – zapewnia Krzysztof Płudowski.

 

- Dzięki mojej interwencji dziś używa się w Sejmie RP wyłącznie maseł i margaryn produkowanych w Polsce. Bardzo cieszy także deklaracja dążenia do maksymalizacji użycia produktów pochodzenia polskiego w restauracjach sejmowych – napisał w komentarzu do treści pisma poseł Kaczmarczyk.

 

Zdjęcie: Facebook Norberta Kaczmarczyka 

Może zainteresuje Cię również:

Polski gospodarz nie może być rolnikiem drugiej ka

- Aby polska żywność była konkurencyjna na rynkach europejsk

Plony będą niższe, a rolnicy stracą dużo pieniędzy

- Jak wynika z przekazów medialnych, sygnałów zgłaszanych do

Ustawa odorowa uderzy w szczególności w małe gospo

Ministerstwo Środowiska złożyło projekt ustawy mającej regul