Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
04 czerwca 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,9573 EUR EUR - 4,4347 GBP GBP - 4,9536 DKK DKK - 0,5949
Archiwum
04.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,50 (+ 1,49%), kukurydza CZE20 - 170,00 (0,00%), rzepak SIE20 - 373,00 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.06.2020 13:27 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,58 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Susza 2018: Rolnicy na kontrakcie są podwójnie poszkodowani

Paweł Hetnał

Związek Zawodowy Rolników Rzeczypospolitej wystąpił do ministra rolnictwa w sprawie gospodarzy, którzy zawarli kontrakty na dostawy płodów rolnych, a z powodu klęski suszy nie mogą zrealizować zamówień z przyczyn niezależnych od nich. Jak wskazują związkowcy, rolnicy dodatkowo są zagrożeni karami, które mogą doprowadzić ich gospodarstwa do upadku.

 

Jak już powszechnie wiadomo, panująca susza wyrządziła ogromne straty w płodach rolnych. Skutki tego zjawiska dotykają rolników wieloaspektowo. Jednym z poważniejszych zagrożeń dla gospodarstw rolnych są skutki niewywiązania się z ilości zakontraktowanych płodów, wynikające z warunków zawartych w umowach kontraktacyjnych z firmami skupującymi. Warunki te pozwalają firmom wymuszać na rolnikach spełnianie umowy kontraktacyjnej, nawet poprzez zakupienie przez rolnika płodów i ich transport do miejsca skupu. W razie niespełnienia tego wymogu, firmy grożą karami finansowymi wynikającymi z umowy.

 

- Uważamy, że jest to bardzo poważne naruszenie zasad sprawiedliwości społecznej, polegające na zmuszeniu ofiary suszy do dodatkowego ponoszenia kosztów tylko dlatego, że jest ofiarą klęski żywiołowej, a przez to sprowadzanie zagrożenia upadku gospodarstwa rolnego wyłącznie w celu zaspokojenia roszczeń skupującego płody rolne. Rozumiejąc podstawy prawne do takich żądań, sprzeciwiamy się tak nieludzkiemu traktowaniu rolników – pisze do ministra rolnictwa Marcin Bustowski – przewodniczący ZZRR Solidarni.

 

W związku z powyższym, związek apeluje do ministra rolnictwa o interwencję w tym temacie. Zdaniem członków organizacji, jedynym rozwiązaniem jest ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Wprowadzenie takiej formuły prawnej pozwoliłoby na ograniczenie stosowania przymusu prawnego wobec ofiar klęski suszy, którymi niewątpliwie są rolnicy. - Jednocześnie ogłoszenie stanu klęski żywiołowej da rządowi możliwość uruchomienia unijnych środków pomocowych, które zniwelują straty firm kontraktujących i rolników – czytamy w piśmie zaadresowanym do szefa resoru rolnictwa.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Katastrofa ekologiczna na Litwie. Zdecydowano o za

Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od polskiej granicy w lite

Katastrofalna susza w Wielkopolsce i niskie ceny z

W 2019 roku, drugi raz z rzędu, głęboka susza rolnicza objęł

Rolnictwo w Polsce powinno być „Doliną Krzemową”.

Michał Kołodziejczak i jego partia Prawda, domagają się wpro