Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 maja 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8625 EUR EUR - 4,3055 GBP GBP - 4,9038 DKK DKK - 0,5765
Archiwum
20.05.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 176,00 (+ 1,29%), kukurydza CZE19 - 162,75 (+ 0,46%), rzepak SIE19 - 364,00 (+ 0,34%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.05.2019 13.10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 5,80 zł/kg, średnia: 5,36 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Susza 2018: Rolnicy na kontrakcie są podwójnie poszkodowani

Paweł Hetnał

Związek Zawodowy Rolników Rzeczypospolitej wystąpił do ministra rolnictwa w sprawie gospodarzy, którzy zawarli kontrakty na dostawy płodów rolnych, a z powodu klęski suszy nie mogą zrealizować zamówień z przyczyn niezależnych od nich. Jak wskazują związkowcy, rolnicy dodatkowo są zagrożeni karami, które mogą doprowadzić ich gospodarstwa do upadku.

 

Jak już powszechnie wiadomo, panująca susza wyrządziła ogromne straty w płodach rolnych. Skutki tego zjawiska dotykają rolników wieloaspektowo. Jednym z poważniejszych zagrożeń dla gospodarstw rolnych są skutki niewywiązania się z ilości zakontraktowanych płodów, wynikające z warunków zawartych w umowach kontraktacyjnych z firmami skupującymi. Warunki te pozwalają firmom wymuszać na rolnikach spełnianie umowy kontraktacyjnej, nawet poprzez zakupienie przez rolnika płodów i ich transport do miejsca skupu. W razie niespełnienia tego wymogu, firmy grożą karami finansowymi wynikającymi z umowy.

 

- Uważamy, że jest to bardzo poważne naruszenie zasad sprawiedliwości społecznej, polegające na zmuszeniu ofiary suszy do dodatkowego ponoszenia kosztów tylko dlatego, że jest ofiarą klęski żywiołowej, a przez to sprowadzanie zagrożenia upadku gospodarstwa rolnego wyłącznie w celu zaspokojenia roszczeń skupującego płody rolne. Rozumiejąc podstawy prawne do takich żądań, sprzeciwiamy się tak nieludzkiemu traktowaniu rolników – pisze do ministra rolnictwa Marcin Bustowski – przewodniczący ZZRR Solidarni.

 

W związku z powyższym, związek apeluje do ministra rolnictwa o interwencję w tym temacie. Zdaniem członków organizacji, jedynym rozwiązaniem jest ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Wprowadzenie takiej formuły prawnej pozwoliłoby na ograniczenie stosowania przymusu prawnego wobec ofiar klęski suszy, którymi niewątpliwie są rolnicy. - Jednocześnie ogłoszenie stanu klęski żywiołowej da rządowi możliwość uruchomienia unijnych środków pomocowych, które zniwelują straty firm kontraktujących i rolników – czytamy w piśmie zaadresowanym do szefa resoru rolnictwa.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Tragiczna susza - ostatni moment na ubezpieczenie

Susza, susza, susza. Ciągle o tej suszy. Mam wrażenie, że w

Wznowiona pomoc suszowa: na konta rolników wpłynęł

ARiMR wznowiła 28 stycznia br. wydawanie decyzji przyznający

Agencja znowu wypłaca pomoc suszową. Pieniądze dot

Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa wznowiła 28 styczni