Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
04 czerwca 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,9573 EUR EUR - 4,4347 GBP GBP - 4,9536 DKK DKK - 0,5949
Archiwum
04.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,50 (+ 1,49%), kukurydza CZE20 - 170,00 (0,00%), rzepak SIE20 - 373,00 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.06.2020 13:27 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,58 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Susza daje się we znaki także na zachodzie Europy

Redakcja

Nie tylko polskie rolnictwo cierpi z powodu suszy. Ogromne problemy w tym zakresie mają Niemcy. Nie lepiej wygląda sytuacja w Holandii. W Wielkiej Brytanii mamy np. do czynienia z najbardziej suchym latem od półwiecza. We Francji lokalnie ograniczono zużycie wody. Włosi, nauczeni doświadczeniem wysokich temperatur, w oborach instalują klimatyzatory.

 

Jak pisze dzisiaj Agrarheure, Holendrzy są zaskoczeni skalą suszy jaka panuje w ich kraju. Sąsiedzi Niemców martwią się o swoje groble. Jeśli nie są wystarczająco mokre, mogą wystąpić niebezpieczne pęknięcia. Dlatego w ramach oszczędności wody, Ministerstwo Rolnictwa zabroniło rolnikom nawadniania pól. Holenderscy rolnicy skarżą się przede wszystkim, że zagrożone są ich tegoroczne zbiory ziemniaków.

 

Inny z sąsiadów Niemiec, Francja,  ograniczyła zużycie wody przez rolników w niektórych częściach kraju. Susza nastręcza tam wielu kłopotów, ale według informacji dostarczonych przez tamtejsze Ministerstwo Rolnictwa, ma mniej krytyczny wymiar niż rok temu. Rząd przyznaje odszkodowania dotkniętym rolnikom, ale na pieniądze muszą oni poczekać na koniec żniw, do jesieni. W ubiegłym roku Francja sfinansowała pomoc „suszową” o wartości prawie 52 milionów euro w porównaniu do 180 milionów euro rok wcześniej.

 

Według meteorologów mamy do czynienia z najbardziej suchym latem w Wielkiej Brytanii od ponad 50 lat. A rolnicy nie tylko skarżą się, że ich niegdyś bujne łąki są teraz "brązowe, jak herbatniki", ale także, na brak pomocników w czasie żniw, którzy dotychczas pochodzili głównie ze wschodniej części Europy.

 

Natomiast hiszpańscy i włoscy rolnicy, ze względu na panujący w tych krajach klimat, dobrze wiedzą jak radzić sobie z upałami i suszą. W kilku włoskich stajniach klimatyzatory chłodzą krowy, dzięki czemu dają dużo mleka nawet w lecie. Natomiast hiszpańscy rolnicy postanowili uprawiać rośliny bardziej przystosowane do wysokich temperatur, takie jak pomarańcze, kakis i truskawki.

Może zainteresuje Cię również:

Czesi zmagają się z najgorszą susza od 500 lat

Susza w Czechach jest najgorsza od 500 lat. Zaczęło się sześ

Za ubiegłoroczną suszę wypłacono tylko nieco ponad

Do 13 maja ARiMR wypłaciła odszkodowania 61.380 beneficjento

Raport IUNG: Susza występuje w większości wojewódz

- W pierwszym okresie raportowania tj. od 21 marca do 2