Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 lutego 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8242 EUR EUR - 4,3387 GBP GBP - 4,9787 DKK DKK - 0,5815
Archiwum
22.02.2019 13.15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30-6,00 zł/kg, średnia: 5,64 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ 21.02.2019 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 195,00 (+ 1,17%), kukurydza MAR19 - 173,50 (- 0,29%), rzepak MAJ19 - 361,75 (+ 0,49%) [euro/tona] +++ +++ +++

Ministerstwo wypowiedziało się w sprawie odstrzału jeleniowatych

Paweł Hetnał

W marcu br. samorząd rolniczy po raz kolejny zwrócił uwagę na problem, jaki stanowi duża liczebność jeleniowatych w Polsce oraz jak dramatyczne skutki przynosi ona polskim gospodarstwom rolnym. Niedawno ministerstwo środowiska pisemnie odniosło się do tej palącej kwestii.

 

Krajowa Rada Izb Rolniczych alarmuje, iż szkody dokonane przez jelenia doprowadzają do bankructwa wiele gospodarstw, a rolnicy tracą plony nawet w 70-80 % swojego areału. Po marcowym wystąpieniu Rady, 29 maja 2018 r. do Biura Zarządu KRIR wpłynęła odpowiedź resortu środowiska w przedmiotowej sprawie.

 

Jak informują urzędnicy, odstrzał redukcyjny może zarządzić nadleśniczy po zasięgnięciu opinii Polskiego Związku Łowieckiego, w przypadku nadmiernego zagęszczenia zwierzyny, zagrażającego trwałości lasów. W przypadku szczególnego zagrożenia w prawidłowym funkcjonowaniu obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej przez zwierzynę, to starosta w porozumienia z PZŁ, może wydać decyzję o odstrzale redukcyjnym. Ponadto, odstrzały redukcyjne mogą być przeprowadzane na terenach Parków Narodowych i rezerwatów.

 

Jak informuje ministerstwo, w celu ułatwienia wykonywania polowań, w sierpniu ubiegłego roku wydłużono okres polowań na łanie i cielaki jelenia szlachetnego oraz daniele, który zaczyna się z dniem 1 września. Powinno to przyczynić się do wzrostu pozyskania jeleniowatych, które i tak co roku sukcesywnie rośnie.

 

Ponadto, minister środowiska wydał decyzję zezwalającą na odstrzał w okresach ochronnych jeleni i danieli w drugim roku życia, które nie biorą jeszcze udziału w rozrodzie. Trwają obecnie badania naukowe prowadzone przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Badania te dadzą odpowiedź na pytanie, czy zasadna będzie dalsza zmiana terminów obowiązujących okresów polowań na jelenie szlachetne i daniele.

 

Źródło: KRIR

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Kołodziejczak złajał myśliwych i zaproponował roze

Reprezentacja Agro Unii uczestniczyła w minioną sobotę jako

Populacja dzików zostanie zredukowana do ok. 50 ty

Polski Związek Łowiecki poinformował o planach związanych z

Izby Rolnicze przedstawiły ministrowi dziesięć pos

Po odwołaniu manifestacji zaplanowanej na jutro pod kancelar