Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 czerwca 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,6922 EUR EUR - 4,2802 GBP GBP - 4,8998 DKK DKK - 0,5745
Archiwum
15.06.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 165,25 (- 0,90%), kukurydza SIE18 - 165,25 (- 0,90%), rzepak SIE18 - 349,50 (- 0,64%) [euro/tona] +++ +++ +++ 15.06.2018 13.38 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,70 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Ministerstwo ogłosi stan klęski żywiołowej?

Paweł Hetnał

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu (6 czerwca) poseł klubu Kukiz'15, Norbert Kaczmarczyk, złożył interpelację w sprawie ogłoszenia stanu klęski żywiołowej z powodu suszy. Parlamentarzysta pyta ministra rolnictwa, w jaki sposób rząd zamierza zminimalizować straty, które polscy rolnicy poniosą z powodu tegorocznej suszy.

 

- Jak wynika z przekazów medialnych, sygnałów zgłaszanych do biur poselskich, a także mojego osobistego doświadczenia, sytuacja na polach uprawnych jest bardzo zła, a powodem tego stanu rzeczy są znaczne niedobory wody. W mojej ocenie jesteśmy zagrożeni suszą rolnicząostrzega w swoim sejmowym wystąpieniu poseł Kukiz'15. Parlamentarzysta informuje ministra rolnictwa, że już teraz – w czerwcu – rolnicy sygnalizują jak bardzo zły jest stan ich pól. Rolnicy wskazują, że sytuacja w wielu regionach kraju jest tragiczna. Często jest ona powodowana tym, że w kwietniu spadło bardzo mało wody, a choć w maju było jej więcej, to ze względu na gwałtowność zjawisk atmosferycznych rezultat był taki, że większość tej wody spłynęła z pól. Kaczmarczyk pisze w interpelacji, iż rolnicy, podkreślając zły stan pól, zwracają uwagę na liczne wypaleniska, kiepską kondycję plantacji jarych, „a przecież wszystko wskazuje na to, że temperatury będą w najbliższym czasie utrzymywać się na wysokim poziomie”.Poseł formacji Pawła Kukiza stwierdza, że w tej sytuacji plony będą niższe. - Rolnicy stracą dużo pieniędzy. Stanowi to realne zagrożenie dla funkcjonowania gospodarstw. Sytuacja może ulec znacznemu pogorszeniu, wszak mamy dopiero początek czerwca. Niedobory wody będą implikować występowanie znacznych strat w plonach – raz jeszcze alarmuje poseł Kaczmarczyk. W swojej interpelacji poseł pyta czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje ogłosić stan klęski żywiołowej w związku z suszą. Jeśli ogłoszenie stanu klęski żywiołowej w związku z panującą suszą nie jest przez planowane, Kaczmarczyk prosi o podanie informacji, w jaki sposób rząd zamierza zminimalizować straty, które polscy rolnicy poniosą z powodu tegorocznej suszy.

 

Dodajmy, iż w drugim okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2018 roku, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Duży deficyt wody powoduje, że plony wielu upraw będą niższe co najmniej o 20 proc. Największe zagrożenie suszą rolniczą występuje wśród upraw zbóż jarych. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Susza rolnicza na terenie Polski. Plony mogą być niższe o 20 proc.” (kliknij aby przeczytać).

 

 

ogłoszenia rolnicze - maszyny rolnicze

 

Zdjęcie: Facebook posła Norberta Kaczmarczyka


Może zainteresuje Cię również: