Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 stycznia 2019, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7619 EUR EUR - 4,2929 GBP GBP - 4,8439 DKK DKK - 0,5752
Archiwum
16.01.2019 12.43 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 4,90 zł/kg, średnia: 4,62 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 15.01.2019 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 203,00 (- 0,37%), kukurydza MAR19 - 179,75 (0,00%), rzepak LUT19 - 368,75 (+ 0,41%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Ministerstwo ogłosi stan klęski żywiołowej?

Paweł Hetnał

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu (6 czerwca) poseł klubu Kukiz'15, Norbert Kaczmarczyk, złożył interpelację w sprawie ogłoszenia stanu klęski żywiołowej z powodu suszy. Parlamentarzysta pyta ministra rolnictwa, w jaki sposób rząd zamierza zminimalizować straty, które polscy rolnicy poniosą z powodu tegorocznej suszy.

 

- Jak wynika z przekazów medialnych, sygnałów zgłaszanych do biur poselskich, a także mojego osobistego doświadczenia, sytuacja na polach uprawnych jest bardzo zła, a powodem tego stanu rzeczy są znaczne niedobory wody. W mojej ocenie jesteśmy zagrożeni suszą rolnicząostrzega w swoim sejmowym wystąpieniu poseł Kukiz'15. Parlamentarzysta informuje ministra rolnictwa, że już teraz – w czerwcu – rolnicy sygnalizują jak bardzo zły jest stan ich pól. Rolnicy wskazują, że sytuacja w wielu regionach kraju jest tragiczna. Często jest ona powodowana tym, że w kwietniu spadło bardzo mało wody, a choć w maju było jej więcej, to ze względu na gwałtowność zjawisk atmosferycznych rezultat był taki, że większość tej wody spłynęła z pól. Kaczmarczyk pisze w interpelacji, iż rolnicy, podkreślając zły stan pól, zwracają uwagę na liczne wypaleniska, kiepską kondycję plantacji jarych, „a przecież wszystko wskazuje na to, że temperatury będą w najbliższym czasie utrzymywać się na wysokim poziomie”.Poseł formacji Pawła Kukiza stwierdza, że w tej sytuacji plony będą niższe. - Rolnicy stracą dużo pieniędzy. Stanowi to realne zagrożenie dla funkcjonowania gospodarstw. Sytuacja może ulec znacznemu pogorszeniu, wszak mamy dopiero początek czerwca. Niedobory wody będą implikować występowanie znacznych strat w plonach – raz jeszcze alarmuje poseł Kaczmarczyk. W swojej interpelacji poseł pyta czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje ogłosić stan klęski żywiołowej w związku z suszą. Jeśli ogłoszenie stanu klęski żywiołowej w związku z panującą suszą nie jest przez planowane, Kaczmarczyk prosi o podanie informacji, w jaki sposób rząd zamierza zminimalizować straty, które polscy rolnicy poniosą z powodu tegorocznej suszy.

 

Dodajmy, iż w drugim okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2018 roku, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Duży deficyt wody powoduje, że plony wielu upraw będą niższe co najmniej o 20 proc. Największe zagrożenie suszą rolniczą występuje wśród upraw zbóż jarych. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Susza rolnicza na terenie Polski. Plony mogą być niższe o 20 proc.” (kliknij aby przeczytać).

 

 

ogloszenia maszyny rolnicze

 

Zdjęcie: Facebook posła Norberta Kaczmarczyka

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Co piąty rolnik był w 2018 r. "pod kreską", a co d

Zdaniem blisko połowy polskich rolników, rok 2018 był gorszy

Minister chce uszczelnić system kontroli jakości ż

Minister rolnictwa zapowiada połączenie dwóch inspekcji odpo

Jakie są najważniejsze zagrożenia dla produkcji tr

Wg Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej