Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 sierpnia 2018, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,7871 EUR EUR - 4,3105 GBP GBP - 4,8135 DKK DKK - 0,5781
Archiwum
16.08.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 208,00 (+ 1,59%), kukurydza LIS18 - 188,50 (+ 1,89%), rzepak PAŹ18 - 383,00 (+ 0,72%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.08.2018 13.30 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,96 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Ministerstwo ogłosi stan klęski żywiołowej?

Paweł Hetnał

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu (6 czerwca) poseł klubu Kukiz'15, Norbert Kaczmarczyk, złożył interpelację w sprawie ogłoszenia stanu klęski żywiołowej z powodu suszy. Parlamentarzysta pyta ministra rolnictwa, w jaki sposób rząd zamierza zminimalizować straty, które polscy rolnicy poniosą z powodu tegorocznej suszy.

 

- Jak wynika z przekazów medialnych, sygnałów zgłaszanych do biur poselskich, a także mojego osobistego doświadczenia, sytuacja na polach uprawnych jest bardzo zła, a powodem tego stanu rzeczy są znaczne niedobory wody. W mojej ocenie jesteśmy zagrożeni suszą rolnicząostrzega w swoim sejmowym wystąpieniu poseł Kukiz'15. Parlamentarzysta informuje ministra rolnictwa, że już teraz – w czerwcu – rolnicy sygnalizują jak bardzo zły jest stan ich pól. Rolnicy wskazują, że sytuacja w wielu regionach kraju jest tragiczna. Często jest ona powodowana tym, że w kwietniu spadło bardzo mało wody, a choć w maju było jej więcej, to ze względu na gwałtowność zjawisk atmosferycznych rezultat był taki, że większość tej wody spłynęła z pól. Kaczmarczyk pisze w interpelacji, iż rolnicy, podkreślając zły stan pól, zwracają uwagę na liczne wypaleniska, kiepską kondycję plantacji jarych, „a przecież wszystko wskazuje na to, że temperatury będą w najbliższym czasie utrzymywać się na wysokim poziomie”.Poseł formacji Pawła Kukiza stwierdza, że w tej sytuacji plony będą niższe. - Rolnicy stracą dużo pieniędzy. Stanowi to realne zagrożenie dla funkcjonowania gospodarstw. Sytuacja może ulec znacznemu pogorszeniu, wszak mamy dopiero początek czerwca. Niedobory wody będą implikować występowanie znacznych strat w plonach – raz jeszcze alarmuje poseł Kaczmarczyk. W swojej interpelacji poseł pyta czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje ogłosić stan klęski żywiołowej w związku z suszą. Jeśli ogłoszenie stanu klęski żywiołowej w związku z panującą suszą nie jest przez planowane, Kaczmarczyk prosi o podanie informacji, w jaki sposób rząd zamierza zminimalizować straty, które polscy rolnicy poniosą z powodu tegorocznej suszy.

 

Dodajmy, iż w drugim okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2018 roku, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Duży deficyt wody powoduje, że plony wielu upraw będą niższe co najmniej o 20 proc. Największe zagrożenie suszą rolniczą występuje wśród upraw zbóż jarych. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Susza rolnicza na terenie Polski. Plony mogą być niższe o 20 proc.” (kliknij aby przeczytać).

 

 

ogloszenia maszyny rolnicze

 

Zdjęcie: Facebook posła Norberta Kaczmarczyka

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

„Solidarni” domagają się ogłoszenia stanu klęski

- W imieniu wszystkich rolników dotkniętych klęską suszy, a

Jak Unia reaguje na suszę?

Coraz bardziej dramatyczna walka ze skutkami suszy w państwa

Oszuści naciągają na rolnictwo ekologiczne

Wśród rolników ekologicznych rozpowszechniane są informacje