Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 maja 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8436 EUR EUR - 4,2989 GBP GBP - 4,8768 DKK DKK - 0,5756
Archiwum
24.05.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,00 (+ 1,42%), kukurydza CZE19 - 161,75 (- 0,15%), rzepak SIE19 - 365,75 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.05.2019 13.15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,80 zł/kg, średnia: 5,29 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Pozostałe wieści rolnicze

Minister Ardanowski: Rolnictwo musi się rozwijać i wieś jest przede wszystkim miejscem produkcji rolnej

Redakcja

- Polski rolnik będzie mógł tak samo funkcjonować, jak jego koledzy w innych krajach Unii Europejskiej – mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkań z rolnikami w województwie kujawsko-pomorskim. – Podstawowym założeniem jakie przyjąłem jest to, aby głównym źródłem dochodów rolników były środki uzyskane z sprzedaży produkcji pochodzącej z własnego gospodarstwa – podkreślił minister.

Czytaj więcej...

Agro Unia chce pomóc rolnikom poszkodowanym przez powódź

Paweł Hetnał

- Igołomia-Wawrzeńczyce to gmina znana z produkcji warzyw. Ogromna ilości wody, która spadła na pola zniszczyła większość upraw. To prawdziwa klęska dla całego kraju. Skutki odczujemy wszyscy. Najbardziej rolnicy, którzy nie będą mieli co zbierać – czytamy na facebook'owym profilu Agro Unii, która w jednej z publikacji przedstawia pola uprawne w tej gminie zalane wodą po nawalnych opadach deszczu. To jedno z wielu miejsc na południu kraju dotkniętych ostatnimi nawałnicami. Rolnicy z Agro Unii postanowili rozpocząć akcję pomocy poszkodowanym przez żywioł. 

Czytaj więcej...

Astronomiczne ceny ziemniaków. W ciągu roku ich średnia cena na targowiskach wzrosła o ponad 87 proc.

Redakcja

Wg Głównego Urzędu Statystycznego w kwietniu 2019 r. w skupie za ziemniaki płacono średnio 95,36 zł/dt, tj. więcej o 10,0% niż przed miesiącem i o 42,2% niż przed rokiem. W transakcjach targowiskowych średnia cena za 1 dt ziemniaków (164,00 zł) wzrosła zarówno w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 11,2%), jak i z analogicznym okresem roku ubiegłego (o 87,6%). Wzrosły również ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu rzeźnego i mleka krowiego. 

Czytaj więcej...

W pierwszym tegorocznym raporcie IUNG stwierdza wystąpienie suszy rolniczej

Redakcja

IUNG-PIB opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: zbóż ozimych i jarych, rzepaku i rzepiku, buraka cukrowego, krzewów i drzew owocowych oraz truskawek. W pierwszym okresie raportowania tj. od 21 marca do 20 maja 2019 roku, Instytut stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski.

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski: Szczególną troską i opieką otaczamy gospodarstwa mniejsze

Redakcja

Wczoraj w Glinicach minister Jan Krzysztof Ardanowski, w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, uczestniczył w spotkaniu z rolnikami województwa mazowieckiego. Szef resortu zapewniał zebranych, że celem jego działań jest zwiększenie opłacalności produkcji rolniczej. Przekonywał o zaletach rolniczego handlu detalicznego i sprzedaży bezpośredniej. Zapewniał, że leży mu na sercu dobro małych gospodarstw rodzinnych.

Czytaj więcej...

Od suszy po powodzie. Tylko wczoraj strażacy interweniowali ponad 1200 razy

Redakcja

Obfite opady deszczu doprowadziły do wystąpienia z brzegów rzek. Małe strumienie zamieniły się w rwące potoki. W związku z zalaniami i podtopieniami strażacy interweniowali wczoraj ponad 1200 razy. Najpoważniejsza sytuacja jest na Podkarpaciu, w Małopolsce i Świętokrzyskiem. Wiele pól uprawnych tonie w wodzie, a synoptycy zapowiadają na dzisiaj kontynuację opadów deszczu. 

Czytaj więcej...

Chcieli wręczyć Adamowi Jarubasowi kolorowe gumofilce. Skończyło się awanturą

Paweł Hetnał

Członkowie tzw. „Piątki Rolnika” niedawno przeszli pieszo z Puław do warszawskiej siedziby Prawa i Sprawiedliwości, by przypomnieć Jarosławowi Kaczyńskiemu o niespełnionych obietnicach wyborczych jakie jego partia składała rolnikom. Te same osoby uczestniczyły w spotkaniu Adama Jarubasa z mieszkańcami Dąbrowy Tarnowskiej, które odbyło się 18 maja. Chcieli wręczyć kandydatowi Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego kolorowe gumofilce, które miały symbolizować nowe barwy „ludowców”. Polityk PSL nie przyjął „prezentu”, a inni uczestnicy spotkania wypchnęli z pomieszczenia niechcianych gości.

Czytaj więcej...

Suszę widać po spadających cenach bydła

Paweł Hetnał

Mimo ostatnich, w niektórych regionach kraju obfitych, opadów deszczu, nie sposób zapomnieć o tym co działo się na polach uprawnych jeszcze kilka dni temu. Niektóre organizacje rolnicze otwarcie nawoływały w ostatnim czasie do ogłoszenia klęski suszy, która już w pierwszej fazie wzrostu roślin spowodowała nieodwracalne straty. Jak twierdzi Krzysztof Tołwiński z Federacji Gospodarstw Rodzinnych, tylko w przypadku łąk dwukośnych straty sięgają 30 proc., a suszę najlepiej widać po spadających cenach bydła. Na rynku mamy nadpodaż, która wynika z obaw rolników o zapewnienie bazy paszowej dla swoich zwierząt.

Czytaj więcej...

Marcin Bustowski przypomniał partii rządzącej o niespełnionych obietnicach względem rolników

Paweł Hetnał

Dzisiaj pod siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przewodniczący ZZRR Solidarni, Marcin Bustowski, przypomniał o niespełnionych obietnicach wyborczych partii rządzącej, która obiecywała rolnikom m.in. zwiększenie budżetu rolnego do 1,2 proc. wartości PKB. Miały być również ceny rekomendowane na wszystkie produkty rolne i oddłużanie polskiego rolnictwa.

Czytaj więcej...

Amerykańscy rolnicy w tarapatach

Redakcja

Największe amerykańskie stowarzyszenie rolników AFBF wezwało prezydenta Donalda Trumpa do wcześniejszego rozstrzygnięcia sporu handlowego między USA i Chinami. Zgodnie z listem, który prezydent AFBF Zippy Duvall skierował do Białego Domu w tym tygodniu, wielu rolników znalazło się na krawędzi bankructwa.

Czytaj więcej...