Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 czerwca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9217 EUR EUR - 4,4443 GBP GBP - 4,9563 DKK DKK - 0,5961
Archiwum
05.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 186,75 (- 0,40%), kukurydza CZE20 - 167,00 (- 1,76%), rzepak SIE20 - 375,00 (+ 0,54%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.06.2020 13:49 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,54 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Pozostałe wieści rolnicze

#Hot16Challenge - ogólnopolska akcja muzyczna z udziałem rolników

Hanna Krugiełka

W trzecim miesiącu panującego w Polsce koronawirusa, jego temat stał się już nie pierwszoplanowy, a męczący, czy nawet nudny. Prawie każde informacje medialne wytrwale donoszą o ilościach nowych zakażeń. Z trudem próbujemy wrócić do normalności i spokoju w codziennym życiu. Z pewnością, jeszcze ten trudny czas wywrze piętno i na gospodarce, i na każdym z nas. Wśród wszelkich, delikatnie ujmując, trudów i uciążliwości, można zaobserwować też pozytywy. Wartościowe akcje, wzajemną pomoc, poczucie zjednoczenia. Jedną z nich jest #Hot16Challenge.

Czytaj więcej...

Czesi zmagają się z najgorszą suszą od 500 lat

Redakcja

Susza w Czechach jest najgorsza od 500 lat. Zaczęło się sześć lat temu z powodu braku opadów i rosnących średnich temperatur. W tym roku niedobór wody w rzekach i glebach bardzo wcześnie osiągnął poziom krytyczny. Naukowcy, rząd i rolnicy spotkali się w połowie maja, aby omówić sytuację i środki pomocy. Straty w uprawach rolnych na zbiory w 2020 r. są prognozowane na poziomie od 20 do 40 procent.

Czytaj więcej...

Chiny wstrzymują import wieprzowiny z USA. Skorzystają Niemcy?

Redakcja

Chińskie władze wydały dyspozycje importerom, aby zaprzestano przywozu podstawowych produktów rolnych z USA po tym, jak Waszyngton zapowiedział, że wyeliminuje specjalne traktowanie Hongkongu w relacjach handlowych. W odpowiedzi na te doniesienia Państwa Środka anulowało dostawy od 10 do 20 tys. ton amerykańskiej wieprzowiny.

Czytaj więcej...

Z Polski zrobiono śmietnik żywnościowy? Mięso z Hiszpanii i ziemniaki z Włoch

Redakcja

Michał Kołodziejczak po raz kolejny obnaża jakość produktów rolnych sprzedawanych w supermarketach. Ostatnio odwiedził warszawski sklep jednej z niemieckich sieci handlowych, gdzie zaprezentował m. in. „gumowe” ziemniaki z Włoch czy marchewkę, która w jego opinii nadaje się jedynie jako pasza dla bydła. Lider Agro Unii pokazał też wiadomość od kierowcy ciężarówki, który wiózł do Polski mięso z Hiszpanii. - My naprawdę nie potrafimy wytworzyć jedzenia dla samych siebie?- pyta Kołodziejczak.

Czytaj więcej...

Holandia: Nasila się ekstremizm przeciwników produkcji zwierzęcej. Pożar w rzeźni

Redakcja

Holenderska organizacja rolnicza POV jest zaniepokojona eskalacją agresji ze strony organizacji prozwierzęcych. Podpalenie w rzeźni kaczek w Ermelo w nocy z 27 na 28 maja jest wg POV wynikiem tolerowania bezpodstawnych oskarżeń wobec branży mięsnej przez tamtejszy rząd. Przez lata tworzono klimat, w którym ekstremiści zajmują chlewnie, zastraszają ludzi, włamują się do gospodarstw, a teraz wzniecają pożary.

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski: Czy wszyscy członkowie naszej wspólnoty narodowej szanują ciężką pracę rolników? Nie jestem tego pewien

Redakcja

 - Kiedy zwróciłem się z apelem, by osoby, które dysponują wolnym czasem, czy to w ramach urlopu, czy wakacji, czy przy braku pracy, rozważyły możliwość pomocy rolnikom przy zbiorach owoców i warzyw, zarabiając przy tym i poprawiając swoje zdrowie na świeżym powietrzu, spotkało się to ze strony niektórych, szczególnie nauczycieli, z agresją i hejtem – napisał w mediach społecznościowych minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski.

Czytaj więcej...

Pestycydy z gospodarstwa rolnego dostały się do wodociągu

Redakcja

- Mieszkańcy wsi Nowe Mosty i Mosty byli pozbawieni wody pitnej w kranach od popołudnia 6 kwietnia, kiedy to pracownik Gospodarstwa Rolno-Handlowego Mosty zatruł wodociąg pestycydami podczas napełniania zbiorniki na opryski. Zatrucie wykrył sołtys wsi Nowe Mosty Radosław Korbus, który chciał podlać sadzonki w swoim ogrodzie i zauważył, że woda ma zielonkawo-niebieski kolor oraz się pieni – informuje Wspólnota Parczewska.

Czytaj więcej...

Czy praca w gospodarstwie rolnym jest czymś upokarzającym, wstydliwym i niegodnym zajęciem człowieka?

Redakcja

- Czy zareagował pan, kiedy w mediach społecznościowych ukazywały się krytyczne wypowiedzi z pana środowiska o różnych formach pomocy finansowej, dla rolników, których szczególnym, wykoślawionym przejawem, było chodzenie na czworakach przez nauczyciela przebranego za krowę. Czy takie zachowania nie uwłaczają nauczycielom? Gdzie jest pana reakcja na zachowania, które uwłaczają nauczycielom pokazując ich jako ludzi niechętnych wobec osób pracujących w rolnictwie – pisze minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w liście do prezesa ZNP, Sławomira Broniarza.

Czytaj więcej...

„Antykryzysowy” sposób na rozwój gospodarstwa − Agro Platforma Edukacyjna „AgriMasterClass”

Redakcja

W tym roku zostaliśmy zaskoczeni przez zupełnie nowe niebezpieczeństwo. Zagrożenie związane z COVID-19 dotyczy każdego z nas, bez względu na to, czy i jaką hodowlę prowadzi: związaną z bydłem mlecznym, trzodą chlewna czy drobiem. Brak możliwości bezpośredniego kontaktu z fachowcami, którzy na co dzień udzielali cennych informacji pozwalających na skuteczne prowadzenie gospodarstwa, to tylko jedno z ograniczeń, które w obecnym czasie zostało na nas nałożone. Nikt nie wie, jak długo ta sytuacja jeszcze potrwa, natomiast decyzje związane z codziennym, a zarazem sprawnym funkcjonowaniem farmy, powinny zapadać już dziś. W tym celu InConventus Group uruchamia Agro Platformę Edukacyjną „AgriMasterClass” − projekt szkoleniowy zapewniający dostęp do wiedzy 24/7 przez 365 dni w roku.

Czytaj więcej...

Minister Ardanowski bierze się za proceder odbierania zwierząt rolnikom. „ To bardzo dochodowy biznes”

Redakcja

Minister rolnictwa chce skończyć z bezpodstawnym odbieraniem zwierząt właścicielom przez różnorakie organizacje. Zdaniem Jana Krzysztofa Ardanowskiego, wiele z nich uczyniło sobie z tego procederu sposób na niezły zarobek. - Ten biznes musi być przecięty, ponieważ jest szkodliwy społecznie i niesprawiedliwy – przekonuje szef resortu rolnictwa

Czytaj więcej...

Minister wysłał nauczycieli na truskawki. ZNP oczekuje przeprosin

Redakcja

- Oczekujemy, że minister rolnictwa przeprosi nauczycieli. Takie pogardliwe wypowiedzi pod adresem nauczycieli podważają prestiż zawodu nauczyciela i obniżają rolę pedagogów w całym procesie kształcenia. Jesteśmy oburzeni skandaliczną wypowiedzią ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który w rozmowie z RMF FM wysłał nauczycieli na truskawki i do pracy na roli – czytamy w oświadczeniu Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Czytaj więcej...