kps

kps

CenyRolnicze
13 maja 2021, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7675 EUR EUR - 4.5447 GBP GBP - 5.2861 DKK DKK - 0.6112
Archiwum


13.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-216,00 (-4,21%), kukurydza CZE21-250,25 (-2,72%), rzepak SIE21-532,75 (-4,05%) [euro/t]

12.05.2021 14:26 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,40-7,20 zł/kg, średnia: 6,73 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Kobiety w gospodarstwie rolnym bez zasiłku na opiekę nad dziećmi

Redakcja

Pomoc kobiet w gospodarstwie rolnym jest nieoceniona. Tymczasem okres intensywnych prac polowych zbiegł się z epidemią koronawirusa, co powoduje, że kobiety w takiej sytuacji zajmują się swoimi dziećmi, które w tym czasie nie uczęszczają do szkół i przedszkoli, a dziadkowie z powodu zaleceń epidemiologów nie mogą opiekować się wnukami. ZUS w takich okolicznościach wypłaca zasiłek wychowawczy za dzieci do lat 8, ale KRUS już nie. 

 

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu zwrócił się z apelem do ministra rolnictwa o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do objęcia rolników przepisami ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach dotyczących zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

 

Chodzi o regulacje zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem za okres nie dłuższy niż 14 dni w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko. Problem w tym, że zasiłek taki może otrzymać jedynie osoba ubezpieczona w ZUS, natomiast rolnik ubezpieczony w KRUS już nie może liczyć na taką pomoc.

 

- Do Izby zwraca się coraz więcej matek, które w obliczu zamknięcia placówek wychowawczych, muszą zaopiekować się swoimi dziećmi. To powoduje z kolei brak możliwości pomocy przy pracach w gospodarstwie rolnym. Wchodzimy w okres intensywnych prac polowych. Do tego dochodzą zapowiedzi ministra edukacji, że szkoły będą zamknięte na dłużej niż to pierwotnie planowano. Rodzice małych dzieci nie mogą – zgodnie z zaleceniami epidemiologów – przekazać dzieci pod opiekę dziadków i innych osób starszych. Nie wiadomo jak to wszystko potrwa. Dlatego apelujemy o zajęcie się tym problemem i niewykluczanie licznej grupy społecznej jaką są rolnicy i ich rodziny – czytamy w apelu prezesa Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Leszka Grali, skierowanym do szefa resortu rolnictwa.

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu