Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
30 września 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.8658 EUR EUR - 4.5268 GBP GBP - 4.9560 DKK DKK - 0.6079
Archiwum
30.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 197,75 (+ 2,86%), kukurydza LIS20 - 172,50 (+ 1,77%), rzepak LIS20 - 385,00 (+ 1,12%) [euro/tona] +++ +++ +++ 30.09.2020 13:33 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,59 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni) +++ +++ +++

Minister zapowiada wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń upraw rolnych

Paweł Hetnał

- Jest w ogóle problem ubezpieczeń rolnych w Polsce. Żadne firmy ubezpieczeniowe nie chcą ubezpieczać rolnictwa, bo obawiają się dużych strat, które mogą doprowadzić do upadku towarzystwa ubezpieczeniowego. Nikt nikogo nie zmusi do ubezpieczeń, pomimo dopłaty 65 proc. z budżetu państwa – powiedział dzisiaj minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski na spotkaniu z rolnikami w Poznaniu.

 

- Dlatego to jest temat jeden z najważniejszych, którym się teraz zajmuję. Myślę 2020 rok, to będzie ten czas, kiedy w porozumieniu z rolnikami podejmiemy decyzję. Trzeba wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenia upraw rolnych. Nie żadne dobrowolne, ale obowiązkowe, tak jak to wygląda w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Wtedy nie ma ryzyka, że zjawisko wystąpi w całej Polsce, a ryzyko dla firm ubezpieczeniowych jest dużo mniejsze i jest możliwość obniżenia składek. Podkreślam, że będzie tak, jeśli będziemy mieli ubezpieczone wszystkie gospodarstwa. Będzie utrzymana dopłata ze strony budżetu państwa i to powinno w ciągu kilku lat rzeczywiście stworzyć skuteczny system ubezpieczeniowy. Realny jest tylko taki system, który będzie w zasięgu finansowym rolnika. Nie chodzi przecież o to, żeby stworzyć system, który zrujnuje gospodarstwa. Pracuję również bardzo intensywnie nad opracowaniem systemu ubezpieczeń dochodu rolniczego. To jest coś wyjątkowego, występującego tylko w nielicznych krajach na świecie, gdzie jest ubezpieczony dochód rolnika. Jeżeli w danym roku spadek dochodów występuje z przyczyn niezależnych od rolnika, mogą to być czynniki przyrodnicze, klimatyczne, ale również załamania rynku, jak to miało miejsce np. przy trzodzie chlewnej. Wtedy ubezpieczyciel wypłaca kwotę do średniej z lat minionych – mówił w Poznaniu minister Ardanowski. 

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Jan Krzysztof Ardanowski: Ta ustawa oparta jest na

Członkowie Porozumienia Rolniczego zebrali się aby przedysku

Kij w mrowisko. Grzegorz Puda nowym ministrem roln

Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki oficjalnie poinformował,

Renata Beger o Grzegorzu Pudzie: Niech Pan Bóg trz

- Mówi się, że ministrem rolnictwa zostanie osoba, która jes