Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
06.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 182,50 (- 0,14%), kukurydza SIE20 - 169,50 (+ 0,74%), rzepak SIE20 - 379,25 (- 0,66%) [euro/tona] +++ +++ +++ 06.07.2020 12:55 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,53 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++

Minister zapowiada wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń upraw rolnych

Paweł Hetnał

- Jest w ogóle problem ubezpieczeń rolnych w Polsce. Żadne firmy ubezpieczeniowe nie chcą ubezpieczać rolnictwa, bo obawiają się dużych strat, które mogą doprowadzić do upadku towarzystwa ubezpieczeniowego. Nikt nikogo nie zmusi do ubezpieczeń, pomimo dopłaty 65 proc. z budżetu państwa – powiedział dzisiaj minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski na spotkaniu z rolnikami w Poznaniu.

 

- Dlatego to jest temat jeden z najważniejszych, którym się teraz zajmuję. Myślę 2020 rok, to będzie ten czas, kiedy w porozumieniu z rolnikami podejmiemy decyzję. Trzeba wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenia upraw rolnych. Nie żadne dobrowolne, ale obowiązkowe, tak jak to wygląda w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Wtedy nie ma ryzyka, że zjawisko wystąpi w całej Polsce, a ryzyko dla firm ubezpieczeniowych jest dużo mniejsze i jest możliwość obniżenia składek. Podkreślam, że będzie tak, jeśli będziemy mieli ubezpieczone wszystkie gospodarstwa. Będzie utrzymana dopłata ze strony budżetu państwa i to powinno w ciągu kilku lat rzeczywiście stworzyć skuteczny system ubezpieczeniowy. Realny jest tylko taki system, który będzie w zasięgu finansowym rolnika. Nie chodzi przecież o to, żeby stworzyć system, który zrujnuje gospodarstwa. Pracuję również bardzo intensywnie nad opracowaniem systemu ubezpieczeń dochodu rolniczego. To jest coś wyjątkowego, występującego tylko w nielicznych krajach na świecie, gdzie jest ubezpieczony dochód rolnika. Jeżeli w danym roku spadek dochodów występuje z przyczyn niezależnych od rolnika, mogą to być czynniki przyrodnicze, klimatyczne, ale również załamania rynku, jak to miało miejsce np. przy trzodzie chlewnej. Wtedy ubezpieczyciel wypłaca kwotę do średniej z lat minionych – mówił w Poznaniu minister Ardanowski. 

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Szkodliwe dla pszczół decyzje ministra Ardanowskie

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podsumował kilka

Czy raz zalane gospodarstwo rolne można ubezpieczy

Zalane gospodarstwo rolne to straty sięgające kilkudziesięci

Minister Ardanowski: Rolnictwo to współpraca z Pan

Szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz komisar